predplatne
 
Zdravie   Deti

Dojímavé VIDEO: Psychiku dievčatka s autizmom lieči mačacia kamarátka

31.03.2016

Iris Grace Halmshaw je výnimočné dievčatko. Má ťažkú formu autizmu, no našla si spriaznenú dušu zo zvieracej ríše, ktorá jej psychicky až zázračne prospieva.

Ani na chvíľočku sa od seba nepohnú a mačka Thula choré dievčatko nespúšťa z očí.

Ani na chvíľočku sa od seba nepohnú a mačka Thula choré dievčatko nespúšťa z očí.Autor: Facebook/ Iris Grace Painting

Diagnóza malej Iris rodičov zarmútila. Lekári im oznámili postihnutie s tým, že dcérka s najväčšou pravdepodobnosťou neprehovorí. Iris mala okrem toho vždy panický strach z vody. Aj obyčajná základná hygiena bola pre ňu nočnou morou. Keď jej rodičia priviedli domov mainskú mývaliu mačku, reakcia Iris ich nechala v nemom úžase. Dievčatko sa začalo k zvieraťu prihovárať, a to nebol jej jediný pokrok.

Spolu zvládnu všetko

Mačka Thula jej robí spoločnosť už dva roky a ani na krok sa bez seba nepohnú či už sú na rodinnom výlete alebo si Iris číta a maľuje. Mama môže Iris vďaka mačke konečne dostať do vane, kde sa bez problémov umyje. Spoločnosť jej robí samozrejme aj Thula. Zaujímavý je fakt, že mačky vo všeobecnosti tiež neznášajú vodu. Jedna s druhou si však spokojne vykračujú na hodiny plávania a šantenie v bazéne si zdá sa užívajú. „Sú spriaznené. Už prvú noc, kedy sme si Thulu priniesli domov, spala Iris v náručí ako jej anjel strážny. Keď si čítala, stále si hmatom overovala na srsti Thuly jej fúzy, uši či chvost či je v blízkosti," uviedla jej mama Arabella Carter-Johnson pre britské BBC.

Rešpekt a vrúcny vzťah

Keďže správanie Iris je vzhľadom na jej ochorenie svojské, s Thulou sa nikdy nemaznala tak, ako to so zvieratkami robia iné deti. Ich silné puto je založené len na spoločnej prítomnosti a ak sa mačka rozhodne robiť niečo, čo by sa nemalo, na prvý raz Iris poslúchne. Dokonca si na jej povel poslušne sadne. Jej správanie je nezvyčajné a je bežnejšie u psov. V istých momentoch sa človeku zdá, akoby bola Thula dokonca prevteleným človekom. Skúmavo hľadí na malú Iris pri každej činnosti. Je jej strážnym anjelom. „Keď sa Iris v noci zobudí, Thula je pri nej a utíši ju. Prinesie jej hračku a dcérka ju zovrie v dlani. Vyzerá to, akoby vedela, čo má robiť. Potom sa vedľa nej schúli do klbka a Iris zaspí. Často ich pozorujem odo dverí," vysvetľuje matka Iris ich jedinečné puto.


Zdroj foto: Facebook/ Iris Grace paintings
 » GALÉRII « nájdete ďalšie nádherné fotky zo života Iris a Thuly!

Zmena pohľadu na autizmus

Ich dcérka je dôkazom toho, že autizmus vykreslený ako ťažko zvládnuteľná diagnóza je možné regulovať ak sa s dieťaťom pracuje. „Ak rozvíjate jeho záujmy, pokrok sa dostaví," dodala mama, ktorá zároveň priznala, že, hoci netvrdí, že to nie je náročné, lekári im z tohto ochorenia zbytočne urobili veľkého strašiaka.

Krása duše na papieri

Iris pred rokmi verejnosť zaregistrovala cez vlastné maľby, ktoré tvorí už od troch rokov a podľa rodičov je táto činnosť jednou z mála, ktorá ju upokojuje a pri ktorej vyzerá šťastne. Jej tvorba má i webovú stránku. Peniaze získané z predaných obrazov rodičia investujú do jej liečby a vzdelávania.

VIDEO: Jedinečné priateľstvo

Modrá podpora

Dňa 2. apríla si pripomíname Svetový deň informovanosti o autizme. Cieľom podujatia Light it up blue, pri ktorom sa každoročne rozsvietia svetové stavby namodro, je upriamiť pozornosť na tému autizmu a informovať o ňom širokú verejnosť.

Pozrite si aj toto » VIDEO «  a pokúste sa pochopiť, ako vnímajú svet ľudia s autizmom.

Autor: iZdravie.sk/ Beata DITTE; VIDEO: youtube.com/ Iris Grace
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

11.01.2019
Hladkanie a láskanie zmierni bolesti vášho novorodeniatka. Vedci pradávnu skúsenosť potvrdili, ale zároveň upozorňujú: Dôležité... Čítať viac
 
5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

09.01.2019
Denne robíte veci, ktoré vášmu bábätku oznamujú, ako veľmi ho ľúbite. A ono to cíti, preto vás tak zbožňuje! Čítať viac
 
Mrzne? Ako obliekať najmenšie deti do mrazu a kedy ich radšej nechať doma

Mrzne? Ako obliekať najmenšie deti do mrazu a kedy ich radšej nechať doma

08.01.2019
Sledujte ručičku teplomera. Drobci majú ísť von za každého počasia, neplatí to však pre tých najmenších. Čítať viac
 
Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

06.01.2019
Rodičia príznaky často podceňujú, preto prídu s dieťaťom k odborníkovi až keď je bolesť úporná a opakujúca, hovorí detská lekárka... Čítať viac
 
Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

03.01.2019
Aj trojmesačným deťom môžete uľaviť bylinkami. Pridajte ich do kúpeľa, zbavíte ich nervozity aj nepríjemných kŕčov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dojímavé VIDEO: Psychiku dievčatka s autizmom lieči mačacia kamarátka
iZdravie.sk/ Beata DITTE; VIDEO: youtube.com/ Iris Grace