predplatne
 
Zdravie   Deti

Dojímavé VIDEO: Psychiku dievčatka s autizmom lieči mačacia kamarátka

31.03.2016

Iris Grace Halmshaw je výnimočné dievčatko. Má ťažkú formu autizmu, no našla si spriaznenú dušu zo zvieracej ríše, ktorá jej psychicky až zázračne prospieva.

Ani na chvíľočku sa od seba nepohnú a mačka Thula choré dievčatko nespúšťa z očí.

Ani na chvíľočku sa od seba nepohnú a mačka Thula choré dievčatko nespúšťa z očí.Autor: Facebook/ Iris Grace Painting

Diagnóza malej Iris rodičov zarmútila. Lekári im oznámili postihnutie s tým, že dcérka s najväčšou pravdepodobnosťou neprehovorí. Iris mala okrem toho vždy panický strach z vody. Aj obyčajná základná hygiena bola pre ňu nočnou morou. Keď jej rodičia priviedli domov mainskú mývaliu mačku, reakcia Iris ich nechala v nemom úžase. Dievčatko sa začalo k zvieraťu prihovárať, a to nebol jej jediný pokrok.

Spolu zvládnu všetko

Mačka Thula jej robí spoločnosť už dva roky a ani na krok sa bez seba nepohnú či už sú na rodinnom výlete alebo si Iris číta a maľuje. Mama môže Iris vďaka mačke konečne dostať do vane, kde sa bez problémov umyje. Spoločnosť jej robí samozrejme aj Thula. Zaujímavý je fakt, že mačky vo všeobecnosti tiež neznášajú vodu. Jedna s druhou si však spokojne vykračujú na hodiny plávania a šantenie v bazéne si zdá sa užívajú. „Sú spriaznené. Už prvú noc, kedy sme si Thulu priniesli domov, spala Iris v náručí ako jej anjel strážny. Keď si čítala, stále si hmatom overovala na srsti Thuly jej fúzy, uši či chvost či je v blízkosti," uviedla jej mama Arabella Carter-Johnson pre britské BBC.

Rešpekt a vrúcny vzťah

Keďže správanie Iris je vzhľadom na jej ochorenie svojské, s Thulou sa nikdy nemaznala tak, ako to so zvieratkami robia iné deti. Ich silné puto je založené len na spoločnej prítomnosti a ak sa mačka rozhodne robiť niečo, čo by sa nemalo, na prvý raz Iris poslúchne. Dokonca si na jej povel poslušne sadne. Jej správanie je nezvyčajné a je bežnejšie u psov. V istých momentoch sa človeku zdá, akoby bola Thula dokonca prevteleným človekom. Skúmavo hľadí na malú Iris pri každej činnosti. Je jej strážnym anjelom. „Keď sa Iris v noci zobudí, Thula je pri nej a utíši ju. Prinesie jej hračku a dcérka ju zovrie v dlani. Vyzerá to, akoby vedela, čo má robiť. Potom sa vedľa nej schúli do klbka a Iris zaspí. Často ich pozorujem odo dverí," vysvetľuje matka Iris ich jedinečné puto.


Zdroj foto: Facebook/ Iris Grace paintings
 » GALÉRII « nájdete ďalšie nádherné fotky zo života Iris a Thuly!

Zmena pohľadu na autizmus

Ich dcérka je dôkazom toho, že autizmus vykreslený ako ťažko zvládnuteľná diagnóza je možné regulovať ak sa s dieťaťom pracuje. „Ak rozvíjate jeho záujmy, pokrok sa dostaví," dodala mama, ktorá zároveň priznala, že, hoci netvrdí, že to nie je náročné, lekári im z tohto ochorenia zbytočne urobili veľkého strašiaka.

Krása duše na papieri

Iris pred rokmi verejnosť zaregistrovala cez vlastné maľby, ktoré tvorí už od troch rokov a podľa rodičov je táto činnosť jednou z mála, ktorá ju upokojuje a pri ktorej vyzerá šťastne. Jej tvorba má i webovú stránku. Peniaze získané z predaných obrazov rodičia investujú do jej liečby a vzdelávania.

VIDEO: Jedinečné priateľstvo

Modrá podpora

Dňa 2. apríla si pripomíname Svetový deň informovanosti o autizme. Cieľom podujatia Light it up blue, pri ktorom sa každoročne rozsvietia svetové stavby namodro, je upriamiť pozornosť na tému autizmu a informovať o ňom širokú verejnosť.

Pozrite si aj toto » VIDEO «  a pokúste sa pochopiť, ako vnímajú svet ľudia s autizmom.

Autor: iZdravie.sk/ Beata DITTE; VIDEO: youtube.com/ Iris Grace
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

17.08.2019
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

10.08.2019
Z obéznych detí budú raz obézni a nešťastní dospelí so všetkými nepriaznivými vplyvmi na zdravie. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dojímavé VIDEO: Psychiku dievčatka s autizmom lieči mačacia kamarátka
iZdravie.sk/ Beata DITTE; VIDEO: youtube.com/ Iris Grace