predplatne
 
Zdravie   Deti

Bábätko, čo nikdy nespí: Aj maličké deti trpia nespavosťou

23.03.2009

Chcete si uľahčiť pôrod? Najprv zvážte riziká! Epidurálka môže spôsobiť, že vaše dieťatko nezažmúri oka. Sústavný plač na smrť unaveného drobca otrasie aj materinskou láskou.


Samko

Mama dvojmesačného chlapčeka, ktorý takmer nespáva, si zo zúfalstva začala viesť denník. „V pokusoch uspať nášho syna sa s manželom celú noc striedame. Vymýšľame, čo sa dá. Nič nezaberá. Nedokážem to pochopiť. Nikdy by som neverila, že bežný deň s bábätkom môže vyzerať aj takto:
O piatej: Samko je definitívne hore. Leží a pozerá do tmy. Aspoň neplače.
O šiestej: Už to nie je pravda. Ten plač sa nedá počúvať. Trhá mi uši, srdce i nervovú sústavu.
Sedem pätnásť: Konečne spí. Po špičkách odchádzame zo spálne. Azda nevrznú dvere či podlaha a nezobudíme ho. Azda si stihneme spraviť raňajky.
Sedem tridsať: Nestihneme. Kričí ako o život. Manžel dopíja čaj, hádže na mňa ľútostivý pohľad a odchádza do práce. Ja hádžem ľútostivý pohľad do zrkadla a utekám k malému. Ani neviem, čo by bolo lepšie. Znova ho uspávať? Masírujem mu nožičky. Sám mi tlačí drobné pätičky do dlaní. Sú to jediné chvíle za celý deň, keď si absolútne rozumieme, keď mám pocit, že viem, čo potrebuje, a on mi to opláca svojím úsmevom. Len čo skončíme, znova kričí.
Pol desiatej: Skúsili sme sa hojdať na fitlopte, ležať na brušku, nosiť sa na rukách, hladiť po chrbátiku, oddychovať v posteli, obzerať farebné hrkálky. Ak doslova nevrieskal, tak s utrpením pozeral. Potom sa napapal a na prsníku zaspal. Konečne. Opatrne ho prekladám do postieľky.
Ani nie desať: Už kričí. Máme za sebou dvadsaťminútovku, ktorú spánkom radšej nenazývam.
Poludnie: Ďalšie dve hodiny beznádejnej snahy zaujať ho či upokojiť. Čas na rehabilitačnú zostavu. Samko plače. Ja tiež. Musíme to odcvičiť. Zaspáva mi pod rukami. Opatrne ho prikrývam a prekladám na posteľ.
O pätnásť minút: Zalievam si čaj. Na kávu sa neopovážim ani pomyslieť.  Zišlo by sa niečo zjesť. Ešte som sa nedostala ani k rožku z raňajok. Nie! Už zas! Nevládzem to počúvať! Ten nešťastný plač unaveného bábätka. Prečo nemôže spať?! Kde sú tí odborníci, čo tvrdia, že malinké bábo spí osemnásť hodín denne?!
Pol tretej: Chodím v pyžame. Zuby som si umývala včera. Malý papá, plače, vracká, zdriemne si, potom sa strháva, znova plače a stále dookola. Nosím ho na rukách. Upokojí sa len pri masáži. Kašľať na ľadový vietor. Ideme von!
O hodinu neskôr: Už sme naspäť. V kočíku zahajal ako anjelik. Po dvadsiatich minútach kdesi v uličke zabrechal pes a bolo. Zvyšok prechádzky prekričal.
Päť hodín: Kedy už príde manžel a na chvíľu ho vezme on?! Ručičku na hodinách tlačím smerom k šestke aj očami.
Šesť hodín: Napapal sa a zaspal. Presnejšie, odpadol od únavy.
Sedem hodín: Spí ako podťatý.
Pol deviatej: Spinká tak tvrdo, že chodím kontrolovať, či určite dýcha.
Jedenásť hodín: Už hodinu je hore. Ten krik nevládzem opisovať. Máme pred sebou ďalšiu parádnu uvrieskanú noc...
Suseda vraví, že mala také isté dieťa. Vraj to trvalo do synových ôsmich mesiacov. Ďakujem pekne. Ak nás toto čaká ešte ďalší polrok, môžeme si predplatiť novomanželský apartmán. Na psychiatrii.“ 
 

Stále dáva pozor

Ťažkosti malého Samka netrvali ďalšie štyri mesiace, ale skoro dva roky! Dávno behal a práve začínal rozprávať, keď raz popoludní konečne prespal jednu celú hodinu. Šesťdesiat minút, ktorým by iní nevenovali pozornosť, znamenalo viac než výhra v lotérii! S otázkou, prečo bábätká trpia nespavosťou, ktorá by zložila aj odolného dospelého človeka, sme sa obrátili na známu detskú psychiatričku MUDr. Darinu Štúrovú.

Je jednou z mála špecialistov na Slovensku, ktorí sa problematike venujú komplexne a dlhodobo. Svojimi poznatkami pomáha unaveným deťom a ich vyčerpaným rodičom. „Ľudský mozog prechádza po narodení obrovskou dostavbou. Je to fyziologický proces, no veľmi úzko súvisí s tým, čo zažíva dieťatko pred narodením či počas pôrodu. Ak trpí nespavosťou, začínam pátrať práve tam,“ vysvetľuje. „Neviem, či je ich čoraz viac, alebo sa len z roka na rok zlepšuje spolupráca
s obvodnými pediatrami, ale maličké deti s poruchami spánku tvoria už polovicu
mojich pacientov!“

BÁBÄTKO AKO PUZZLE
Skladačku o živote malinkého pacienta skladá pedopsychiatrička kúsok po kúsku z rozhovorov s jeho mamou. Záleží na každom detaile: „Sú mamy, ktoré sypú tisíce údajov a podrobností. Bez ohľadu na to, aké majú vzdelanie. Spolupracuje sa s nimi výborne. No prichádzajú tiež také, ktoré mi dajú kusé informácie a na väčšinu otázok povedia: neviem, nevšimla som si, zabudla som. To zasa vypovedá o situácii, v akej sa bábätko nachádza.“

Do ambulancie treba priniesť správy z pôrodnice, prípadne od ďalších špecialistov, ktorí sa už problémom zaoberali, napríklad od obvodného pediatria či neurológa. „Ale potrebujem vidieť hlavne bábätko. Musím ho vyšetriť. Mamy vystresovaných drobčekov v snahe chrániť ich pred ďalšou traumou sa ma často v telefóne pýtajú, či nestačí, ak prídu samy. Žiaľ, nestačí. Ani chladnička sa nedá opravovať na diaľku,“ zľahčuje s úsmevom.

Pártýždňové, mesačné či ročné dojčiatko o svojom trápení veľa neporozpráva. Čo teda špecialisti hľadajú? „Zaujíma ma všetko: svalový tonus, reakcie na podnety i celkový vzhľad, farba aj napätie pokožky, dokonca typ vláskov, stav jazýčka. Sledujem, ako dýcha, ako a kde sa potí, aké má pohyby, ako reaguje na teplo a chlad, dotyky od cudzieho človeka alebo ako dlho vydrží bez mamky. Nie je ľahké diagnosticky odlíšiť nespavosť, s ktorou si dieťa poradí vlastným vývojom, od vážnejších neurologických porúch.“

MODERNÝ PÔROD

Zaujímavé sú závery z mnohoročných pozorovaní. „Diskutabilné sú pôrody vedené epidurálnou analgéziou. Ak by sa po jej vpichnutí dieťa do piatich minút narodilo, nedostalo by sa mu do pečene a mozgu toľko analgetika. No mám opakované prípady, keď sa po epidurálke ochromila činnosť maternice a pôrod sa úplne zastavil. Dokonca sa plod vtiahol späť do matkinho lona. To je úplne najhoršie. Dvakrát stlačená lebka rovná sa dvojnásobný stres aj riziko centrálnej nervovej či senzomotorickej poruchy.
Reflexy, ktoré má novorodenec postupne strácať, nestráca a tie, ktoré sa majú rozvíjať, sa nerozvíjajú. Časté sú vracania, neskorší vývin reči a veľmi ťažko sa vytvára normálny režim spánku a bdenia.“

Na dno fyzických i psychických síl si obvykle siahnu mamy predčasne narodených detí. Tieto deti okrem iných zdravotných problémov mávajú ťažké poruchy spánku. Niektoré z nich spia dokopy počas dňa a noci ledva šesť hodín, teda menej, než potrebuje priemerný dospelý človek!

„Umelé zásahy do priebehu pôrodu, vyvolávané či urýchľované pôrody, to je tiež jeden veľký spoločný menovateľ. Čoraz častejšie ich nachádzam v anamnézach bábätiek, keď sa ku mne dostanú. Ak sa to deje preto, že slabne srdcová činnosť dieťatka alebo sa komplikuje zdravotný stav mamy, ak skrátka odborníci vidia, že už niet inej možnosti a plod musí ísť rýchlo von, nedá sa nič robiť,“ vysvetľuje detská psychiatrička.

A pokračuje: „Nešťastné sú situácie, keď si budúca mamička dohodne pôrodníka a potom je viazaná na jeho službu, dovolenku a podobne. Mala som prípad, keď pán doktor sledoval hokejové majstrovstvá. Rozbiehajúci sa pôrod najskôr zastavoval, keď zápas skončil, tak ho znova urýchľoval. Pre dieťatko to boli nesmierne stresy.

V letných mesiacoch zvyknú zasa mamičky naliehať na lekárov, aby im už pomohli zbaviť sa objemného bruška, ktoré je v horúčavách dvojnásobnou záťažou. Niektoré sa domáhajú cisárskych rezov, injekcií proti bolestiam, hoci na ne nie je skutočný dôvod.“ Na otázku, či stojí za to, aby si nastávajúce matky ponuku na ľahší pôrod dôkladne zvážili, odpovedá MUDr. Darina Štúrová jednoznačným a rozhodným áno.

MAMA JE ZRKADLO

Mozog novorodenca sa rýchlo unaví. Len dojčenie stojí toľko námahy, že zdravý, napapaný drobec zaspí a ohlási sa, až keď ho znova vyruší hlad. V ďalších týždňoch a mesiacoch spinká dva- až trikrát denne niekoľko hodín a hlavný spánok si pomaly presúva na noc. No nie vždy.  Sú bábätká, ktoré zaspia a o dvadsať minút sú hore. Potom plačú až do ďalšieho dojčenia. Hodinu, dve, tri. „Nedokážu sa upokojiť. Akoby si pamätali, že sa s nimi dialo niečo zlé, a stále sú v pozore, aby sa to už nezopakovalo. Tých pár desiatok minút, to nie je odpočinok, skôr omdletie vyčerpaného,“ tvrdí špecialistka.

A nešťastný kolotoč sa krúti stále dookola. Inak, veľa nespavých bábätiek v tabuľkovom vývoji napreduje a pekne prospieva, takže obvodní pediatri či detskí neurológovia na nich nenachádzajú nič zvláštne. Zostáva len čakať, kým mozog pomaly dozreje a dieťa začne spinkať. Aj niektorí psychiatri tvrdia, že s najmenšími deťmi sa pracovať nedá.

„Nesúhlasím. Dojčiatko má mamu. Je to najdôležitejšia bytosť v jeho živote. Ona odzrkadľuje jeho pocity a od nej sa ich učí odčítať. Preto je dôležité, aby milujúca mama rozumela situácii, v akej sa s dieťatkom ocitli. Bez zmätkov a pocitov viny!“ Ťažká nespavosť neznamená hneď klasické psychofarmaká. „V poslednom čase ich už nepredpisujem. Je to skôr práca s mamou. Ako vravím: Musí rozumieť situácii a zvládať ju,“ vraví MUDr. Darina Štúrová.

Špecialistka hľadá vysvetlenia ťažkostí, ktoré rodina po príchode nového člena zažíva. A nachádza ešte ďalšie odpovede: stres a úzkosti, týranie, tehotenská cukrovka, intoxikácia plodu, metabolické poruchy. „Nie je to jednoduché. Mala som pacientov, ktorým sa zdalo, že to trvá akosi pridlho, tak so mnou stratili trpezlivosť. Mala som pacientov, ktorí si vybrali homeopatiu, no potom zistili, že isté kresťanské kruhy ju odmietajú, tak mi zavolali, že hoci liečba dieťatku krásne zaberá, radšej už viac neprídu. Mala som pacientov, pri ktorých sme sa stretli pre nespavosť, no objavila som problémy z okruhu epilepsie. Ale väčšinu mám takých, ktorým vieme pomôcť a pomáhame.“

MILOVANÉ, VYTÚŽENÉ, NESPAVÉ

Detská nespavosť je veľký problém. Väčší, než si uvedomujú svokrovci, čerství starí rodičia či susedia príliš citliví na detský krik.
Hrozná je už tá podvedomá konfrontácia s okolitým svetom. Zvlášť s dokonalosťou celebritných mamičiek. Striehnu v každom novinovom stánku a televíznej relácii. Labužnícky si vychutnávajú materstvo a zároveň stíhajú byť oddané svojej práci.

Perfektne upravené s vysmiatym slniečkom v náručí – nedá sa pred nimi utiecť. A čo vy? Prečo je váš uzlíček celkom iný?! Nespí cez deň, nespí v noci. Nespinkal včera a ani celý minulý týždeň. Robíte azda niekde chybu? Nerobíte! Ak sa však v týchto riadkoch spoznávate, nebojte a nehanbite sa navštíviť špecialistu.

Možno spoznáte láskavého človeka. Krok za krokom vám pomôže vyjsť z bludného kruhu bdenia a zúfalých dotieravých myšlienok, že ak to takto pôjde ďalej, prestanete milovať vlastné vytúžené dieťatko. Lebo aj takéto absurdné myšlienky sa rodia v hlavách mám po mnohých nedospatých nociach.

Ivana PAULÍKOVÁ

V tomto článku sa zaoberáme Poruchy spánku ...viac Spánok ...viac
Autor: Ivana PAULÍKOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

dnes
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

05.10.2019
Mikročastice prachu sú nebezpečné nielen pre deti a dospelých, ale aj pre plod v tele matky. Prenikajú až do placenty a ohrozujú... Čítať viac
 
Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

02.10.2019
Nevšedný prípad ochorenia z Česka opäť upozornil na zákernosť chorôb, na ktoré sme už pomaly zabudli. Chrániť sa je pritom najmenej.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bábätko, čo nikdy nespí: Aj maličké deti trpia nespavosťou
Ivana PAULÍKOVÁ