predplatne
 
Zdravie   Deti

Očkovania, odber pupočníkovej krvi, vitamíny. Koľko stojí zdravie bábätka?

25.04.2016

Možností, ako podporiť zdravie bábätka je veľa. Ktoré majú zmysel a za ktoré len vyhodíte peniaze?

Rodičia sú ochotní pre zdravie bábätka zaplatiť veľa. Niekedy možno aj zbytočne.

Rodičia sú ochotní pre zdravie bábätka zaplatiť veľa. Niekedy možno aj zbytočne.Autor: Shutterstock.com

Keď vám pediater odporučí nepovinné očkovanie pre dieťa, je len na vás, ako sa rozhodnete. Keďže sú dobrovoľné, väčšinou si ich zaplatíte z vlastného vrecka, hoci na viaceré poisťovne prispievajú.

Očkovanie proti hepatitíde typu A

Ide o infekčný zápal pečene, ktorý spôsobil vírus. Hovorí sa jej aj choroba špinavých rúk. Nakaziť sa môžete kdekoľvek, deti si ho popodávajú prostredníctvom hračiek. Očkovanie je vhodné pre drobcov pred nástupom do kolektívu a pre aktívnych cestovateľov do prímorských a exotických krajín. Približná cena vakcíny v lekárni je za 3 dávky okolo 130 €. Niektoré poisťovne na toto očkovanie prispievajú.

Očkovanie proti rotavírusovým ochoreniam

Nakazenie rotavírusom je najčastejšou príčinou pobytu v nemocnici detí do 5 rokov. Ochorenie spôsobuje závažné hnačky a dehydratáciu a je vysoko infekčné. Očkovacia látka proti rotavírusom sa nepichá. Podáva sa v kvapkách do úst. Celé očkovanie stojí spolu cca 134 eur. Niektoré poisťovne vám prispejú.

Očkovanie proti meningokokovým ochoreniam

Vyvolávajú ich baktérie – meningokoky, ktoré sa prenášajú vzduchom. Ochorenie prebieha ako otrava krvi bez zápalu mozgových blán, no najčastejšie ako kombinácia hnisavého zápalu mozgových blán s otravou krvi. Úmrtnosť je napriek medicínskemu pokroku vysoká, zomrie 10 až 15 % pacientov. Približná cena dávky je 30 eur. Niektoré poisťovne ponúkajú spoluúčasť.

Čítajte viac: Meningokok je najrýchlejší zabiják: Len rýchla liečba vás môže zachrániť

Očkovanie proti kiahňam

Odporúča sa deťom s chronickými ochoreniami, u ktorých je predpoklad ťažkého priebehu kiahní a komplikácii. Chrániť sa môžu aj dospelí, ktorí kiahne neprekonali v detstve, najmä ženy plánujúce tehotenstvo. Cena za obe očkovacie dávky je cca 85 eur, jedna zdravotná poisťovňa hradí polovicu z ceny každej z dvoch dávok.

Odber pupočníkovej krvi

Veľa sa o ňom polemizuje. Podľa niektorých odborníkov je táto krv prakticky nevyužiteľná pre vlastné použitie. V každom prípade, darovanie pupočníkovej krvi do verejnej banky má obrovský potenciál, keďže vedci nás pravidelne utvrdzujú v tom, že sa s ňou dajú robiť zázraky a liečiť mnohé choroby. Darovanie je bezplatné a pre mamičku absolútne bezpečné. Odber pupočníkovej krvi pre súkromné uschovanie stojí 690 eur, ročné uskladnenie vás vyjde na 61 eur.

Čítajte: Mozgovú obrnu vylieči pupočníková krv

Kurzy plávania pre dojčatá

Nejde o plávania v pravom zmysle slova. Hovoríme skôr o cvičení vo vode. Bábätká sa zoznamujú s vodným prostredím prostredníctvom hier, precvičujú svaly a ponárajú sa. Pediatri ho zväčša odporúčajú, pri bábätkách s vážnymi poruchami imunity alebo s kožnými ťažkosťami však plávanie treba poriadne zvážiť. Cena za jeden kurz sa líši od pracoviska, jedna lekcia stojí 10 až 20 eur.

Takto plávajú bábätká: 6 vodných FOTOcvikov na silnú imunitu a lepší spánok

Monitory dychu, elektronické opatrovateľky a spol.

Monitor dychu je podložka, ktorá vám pískaním dá najavo, že dieťa prestalo dýchať. Často sa však spúšťa bez príčiny a rodičov zvykne alarm riadne vydesiť. Na syndróm náhleho úmrtia zomierajú najmenšie deti, najčastejšie medzi druhým a štvrtým mesiacom života. Tento prístroj má určite veľký zmysel vtedy, ak sa vaše bábätko narodilo predčasne alebo má nejaké zdravotné problémy. V opačnom prípade určite nie je nevyhnutný. Dobrú službu urobí vysielačka - detská pestúnka, ktorá na problémy upozorní zvukom. Využijú ju mamičky, ktoré chcú mať pod kontrolou bábätko spiace vo vedľajšej izbe. Monitor dychu vás vyjde na približne 100 eur, vysielačku kúpite od 50 eur vyššie.

Vitamíny a probiotiká

Ak má dieťa pestrú stravu s dostatkom ovocia a zeleniny, umelé vitamíny sú úplne zbytočné, iba zaťažujú detský organizmus. Výnimkou sú drobci, ktorí majú problémy s imunitou. V tom prípade vám ale poradí lekár. Namiesto multivitamínov odborníci odporúčajú užívať radšej probiotiká. Platí to dvojnásobne u bábätiek, ktoré majú problémy s kolikami, so stolicou a s bolesťami bruška. Okrem pozitívneho vplyvu na tráviaci trakt zároveň výrazne posilňujú imunitu. Probiotiká zoženiete od 10 eur.

Čítajte aj: 5 príčin bolestí bruška: Poradíte si alebo treba utekať k lekárovi?

V tomto článku sa zaoberáme Kiahne ...viac Rotavírus ...viac
Autor: iZdravie.sk/ Ľuba ŠIMOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Poznáte fenomén toxického rodičovstva? Je všade okolo nás, odkazuje renomovaný odborník

Poznáte fenomén toxického rodičovstva? Je všade okolo nás, odkazuje renomovaný odborník

21.08.2019
Nikdy predtým som nevidel takú mieru úzkosti. Prehnane ochraňujúci rodičia zlyhávajú vo vzťahu k svojim deťom, hovorí John Marsden.... Čítať viac
 
Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

17.08.2019
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Očkovania, odber pupočníkovej krvi, vitamíny. Koľko stojí zdravie bábätka?
iZdravie.sk/ Ľuba ŠIMOVÁ