predplatne
 
Zdravie   Deti

Skôr ako investujete do strojčeka na zuby, musíte urobiť niečo dôležitejšie

04.01.2017

Chcete, aby mal váš potomok jedného dňa oslnivo krásny úsmev? Aby ste 2000 eur nevyhodili len tak z okna, postačí vám najprv kúpiť pomôcku za dve eurá. 

Občas sa môže stať, že zubný lekár strojček neodporučí.

Občas sa môže stať, že zubný lekár strojček neodporučí. Autor: Shutterstock

Najtypickejší čas na vyrovnávanie zubov je u chlapcov okolo trinásteho roku a u dievčat okolo dvanástky. Strojček treba nosiť jeden a pol až dva a pol roka. No úspech závisí predovšetkým od správneho načasovania. Stomatológovia radia čakať na optimálny čas, čo je obvykle fáza rastového maxima v puberte. Dobrý zubár s ňou počíta, pretože mu výrazne pomáha dosiahnuť stanovený cieľ. Čeľusť je v tomto období najtvárnejšia. Najlepšie a najrýchlejšie reaguje.

Prečo röntgenujú ruky?

Ak vás zubár poslal s dieťaťom na röntgen zápästí, nemyslite si, že sa pomiatol. Z malých kostičiek zistí, kde sa dieťa na rastovej krivke práve nachádza. Podľa toho vie, či sa treba poponáhľať, alebo je lepšie počkať. Ak sa liečba začne príliš skoro, zbytočne sa predĺži i predraží. Môže sa však prihodiť, že zubný lekár strojček neodporučí. Stáva sa to, keď má dieťa zúbky výrazne nerovnomerné. Odborníci vtedy radia napraviť chrup až v dospelosti. Po skončení najprudšej fázy rastu. Pri zle narastených čeľustiach totiž nestačí len strojček, treba aj chirurgický zákrok, aby sa dieťaťu nedeformovala tvár. Ak by čeľuste operovali príliš skoro, vplyvom rastu by sa znova narušili a skončilo by sa to ďalšou operáciou.

Prečítajte si : Medzierky nie sú iba chybičkou krásy. Vibračný strojček urýchli liečbu

Bude to drahé?

Nie je to lacné, no dá sa to zvládnuť: priemerná dvojročná liečba fixným strojčekom v súkromnej ambulancii stojí okolo 2000 eur. Ak vám prispeje poisťovňa, vyjde vás to lacnejšie, niekedy aj 330 až 660 eur. Pri nedostatočnej hygiene sú to však vyhodené peniaze! Mechanizmus vzniku kazu je neúprosný: bakteriálny povlak produkuje kyslé prostredie, ktoré vyťahuje minerály zo skloviny. Sklovina sa v kyslom prostredí nedokáže brániť. Objaví sa škvrna. Prvé štádium kazu je na svete! Keď povlak ďalej a ďalej pretrváva, začne vytvárať defekt na sklovine, ktorý je už ozajstným kazom.

Viac: Zúbky slovenským deťom nikto nezávidí. Kde robia rodičia chybu?

Investujte do kefky!

Skôr ako sa rozhodnete investovať do fixného strojčeka, kúpte dieťaťu kvalitnú kefku a naučte ho poriadne si čistiť zuby. Ortodontická liečba komplikuje pomery v ústach. Pokiaľ pacient nemá dobrú hygienu už pred začiatkom liečby, je zbytočné si namýšľať, že po nasadení strojčeka sa to zlepší. Keď vás alebo vaše dieťa pozve zubár pred nasadením strojčeka do ambulancie a vytrvalo vám opakuje, ako si treba správne čistiť zuby, neberte to ako urážku. Práve naopak, počúvnite ho a nacvičte si správne čistenie. Strojček tesne pripevnený na zuby zmení chrup na nepoznanie. Tak nech je to len k lepšiemu! Samotný strojček sklovine neuškodí. Zato zanedbaná hygiena zničí výsledok liečby.

V tomto článku sa zaoberáme Zubný strojček ...viac
Autor: iZdravie.sk / red., Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

17.08.2019
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

Deti z nadváhy nevyrastú. 11 zdravotných problémov, ktoré im hrozia

10.08.2019
Z obéznych detí budú raz obézni a nešťastní dospelí so všetkými nepriaznivými vplyvmi na zdravie. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Skôr ako investujete do strojčeka na zuby, musíte urobiť niečo dôležitejšie
iZdravie.sk / red.
Lenka ŠTEFÁNKOVÁ