predplatne
 
Zdravie

Osýpky hrozia deťom aj dospelým: Očkovať, alebo nie?

19.11.2013

Na osýpky liek neexistuje. Telo si musí vytvoriť protilátky. Je očkovanie proti osýpkam nebezpečné?

Osýpky hrozia deťom aj dospelým: Očkovať, alebo nie?

Osýpky hrozia deťom aj dospelým: Očkovať, alebo nie?Autor: profimedia.sk

Max Schönbohm bol príliš malý na to, aby ho rodičia dali zaočkovať. Ochorel v šiestich mesiacoch – pravdepodobne z nákazy v škôlke jeho staršieho brata. „Keď po týždni príznaky odzneli, všetko sa dostalo do normálu. Aspoň sme si to mysleli,“ hovorí Maxov otec.

Osýpky však u jeho syna vyvolali subakútnu sklerotizujúcu panencefalitídu. Zriedkavé, chronické, neurologické ochorenie, ktoré sa končí aj smrťou. Prvé príznaky sa u Maxa prejavili desať rokov po infekcii. Dovtedy zdravý chlapec, ktorý naháňal puk na ľade, od roku 2006 sedí na vozíku v trvalom vegetatívnom stave.

Rodičia Anke a Rüdiger svojmu dospelému synovi postavili bezbariérový dom v blízkosti Štuttgartu, ktorý prispôsobili jeho potrebám. „Keď počujem, že niekto nechce dať zaočkovať svoje dieťa, pretože sa bojí, zmocní sa ma hnev.

Alebo ak nejaký romantik tvrdí, že dieťa musí prekonať osýpky, pretože to posilní jeho imunitu, vidím načerveno. Pozrite sa na môjho syna. Na čo mu bola táto choroba dobrá?“ hnevá sa Maxova mama.

S ISTOTOU

Striehnu na vás všade, kde sa stretávajú ľudia z rôznych kútov Európy. Vďaka povinnému očkovaniu sa u nás osýpky nevyskytujú, nie je to však prípad okolitých krajín. Najviac ochorení sa v posledných rokoch vyskytlo vo Francúzsku, v Rumunsku, Taliansku a v Španielsku.

Veľká epidémia osýpok sa vyskytla pred rokom na Ukrajine, vysoká chorobnosť bola na hraniciach s Poľskom. Práve z tohto dôvodu sa na Slovensku v roku 2011 vyskytli dve importované nákazy.

Prvým bol francúzsky turista a druhým neočkovaný Slovák, ktorý sa nakazil vo Veľkej Británii. Osýpky – morbilli spôsobuje vysoko nákazlivý vírus. V kvapôčkach vydrží pri živote aj niekoľko hodín a je stály až do teploty - 70 °C! Je však citlivý na vysychanie a intenzívne slnečné svetlo.

Ak sa s ním stretnete, s istotou ochoriete. Samozrejme, ak nemáte v tele protilátky. Tvoria sa po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia. Ak ste osýpky už mali, získali ste celoživotnú imunitu.

STE PREOČKOVANÍ?

Povinné očkovanie proti osýpkam sa v bývalom Československu začalo v roku 1969. Narodili ste sa skôr? V tom prípade ste s veľkou pravdepodobnosťou ochorenie prekonali a záznam o ňom by ste mali mať v zdravotnej karte. Ak nemáte istotu, dajte si vyšetriť protilátky v krvi. „Mohli vás zaočkovať aj neskôr, v roku 1978, v rámci celoplošnej vakcinácie stredoškolákov,“ informuje MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH, z Centra na očkovanie detí s kontraindikáciami a reakciami po očkovaní v Detskej fakultnej nemocnici Košice.

Očkovanie proti osýpkam sa robí kombinovanou vakcínou MMR. Obsahuje živé, vakcinálne vírusy osýpok, mumpsu a rubeoly oslabené tak, že navodia stav imunity bez ochorenia. Sledovaním hladín ochranných protilátok v krvi očkovaných a sledovaním výskytu týchto chorôb v zaočkovanej populácii je prakticky isté, že ochrana je dlhodobá – trvalá. Vyrážka sa však môže objaviť aj u zaočkovaných.

Na osýpky či na rubeolu sa však len podobá. Osýpky môže dostať aj dieťa zaočkované neúčinnou, nesprávne skladovanou či prevážanou vakcínou, v ktorej vírusy zahynuli. Pokles ochranných hladín proti osýpkam sa vyskytuje aj u onkologických pacientov, ktorí dlhodobo dostávajú imunosupresívnu liečbu. Chystáte sa do zahraničia s bábätkom mladším ako šesť mesiacov?

Ak máte v tele protilátky, približne do deviateho mesiaca ich má aj váš drobec. Lekári však cestovanie s malými deťmi neodporúčajú. „Som zásadne proti tomu, aby sa s malými deťmi do dvoch rokov cestovalo do cudziny, kde hrozí riziko mnohých ochorení,“ varuje epidemiologička doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD. Ak je cesta nevyhnutná, dieťa sa môže zaočkovať aj skôr, od šiesteho mesiaca. V pätnástom mesiaci ho však treba preočkovať.

KEĎ CHYTÍ KVAPÔČKY

Nakazíte sa pri priamom kontakte s chorým človekom, počas inkubačnej lehoty, ktorá trvá približne desať dní. Asi šiesty deň po objavení červenej vyrážky nákazlivosť klesá. Zriedkavo sa dá ochorenie preniesť aj nepriamo predmetmi a rukami so stopami hlienu chorého. Ochorenie sa začína podobne ako chrípka. Sprevádza ho zápal horných dýchacích ciest – nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšená teplota, zápal spojiviek, dieťa má „uplakaný“ výraz tváre.

Na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa objavia žltobelavé škvrny so začervenaným okolím. Osýpkové vyrážky sú červené, po čase splývajú. Na štvrtý až piaty deň sa objavia za ušami červené vyrážky, ktoré sa postupne šíria na záhlavie, krk, tvár, trup a končatiny a po piatich dňoch ustupujú. Pri nekomplikovaných prípadoch ochorenie trvá desať až štrnásť dní. Na osýpky neúčinkujú antibiotiká, pretože ich vyvolávajú vírusy.

Preto je liečba len podporná, organizmus sa s infekciou musí vyrovnať sám. Pri pridruženej bakteriálnej infekcii sa podávajú antibiotiká. Na laboratórne vyšetrenie sa odoberá krv, moč, výter z nosohltana, v závislosti od štádia klinických príznakov ochorenia.

OČKOVACIA DILEMA

V rámci povinného očkovania dostane vaše dieťa MMR, kombinovanú vakcínu osýpok, mumpsu a ružienky po štrnástom mesiaci. Preočkovanie sa robí po dovŕšení jedenástich rokov. Nie všetci rodičia však nadšene prijímajú očkovanie.

„Očkovacie látky obsahujú veľa prídavných látok, napríklad hliník, ktoré môžu byť spúšťačom ďalších ochorení. Prekonaním osýpok v detstve sa imunitný systém posilní a neskôr si vie lepšie poradiť s náročnejšími výzvami, napríklad s rakovinou,“ protestujú. Patríte k rodičom, ktorí svoje deti odmietajú očkovať zo strachu z autizmu, cukrovky I. typu či iných ochorení?

„Aj napriek tomu, že niekoľko rokov pretrvávajú v médiách a na rôznych internetových stránkach informácie o súvislosti očkovania touto kombinovanou vakcínou a vznikom niektorých ochorení, napríklad autizmu či diabetu mellitus I. typu, po vyhodnotení mnohých štúdií na veľkom počte sledovaných detí sa táto príčinná súvislosť nepotvrdila. K stabilizácii niektorých vakcín sa používajú deriváty hliníka a ortuti, vakcína proti osýpkam, mumpsu a ružienke ich však neobsahuje. Samozrejme, aj ona má nežiaduce účinky, o ktorých vieme. Môže vyvolať krátkodobú horúčku, opuch v mieste vpichu, vyrážky alebo sčervenanie kože. Môže sa vyskytnúť aj encefalitída, no je to menej ako jedno dieťa na desať miliónov zaočkovaných,“ oponuje epidemiologička MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD.

„Mumps, osýpky a rubeola sú bežné detské choroby, ktoré jemným spôsobom trénujú imunitný systém,“ tvrdí Iva Vranská-Rojková, predsedkyňa Iniciatívy pre uvedomenie si rizík očkovania a autorka knihy Vakcína, alebo Nedovoľ, aby mi ublížili!

„V jednej z kampaní sme vyzvali rodičov, aby nám nahlásili, ak majú podozrenie, že vakcína MMR spôsobila ujmu na zdraví ich detí. Približne desať prípadov súviselo aj s očkovacou látkou proti osýpkam, mumpsu a rubeole. Sú medzi nimi dva identické, keď vakcína spustila masívne potenie a do polroka nasledovala detská cukrovka. Ďalší prípad detskej cukrovky sme zaznamenali po očkovaní MMR vakcínou v štrnástom roku života. Okrem toho poznáme štyri prípady, keď bola vakcína v súčinnosti s ďalšími očkovacími látkami pri počiatku autizmu.

Prečo sme proti vakcíne? Ide o kombináciu troch živých vírusov, aká sa v prírode prakticky nikdy nevyskytuje a do tela sa dostáva neprirodzeným spôsobom. Niektorý z vírusov sa môže vymknúť kontrole, začať sa množiť a usídľovať v rôznych častiach tela, napríklad vírus osýpok z vakcíny sa našiel v mozgu aj v črevách. Môže tiež dôjsť k ochromeniu imunitného systému alebo k jeho chronickej aktivácii.

Mumps, osýpky a rubeola sú bežné detské choroby, ktoré jemným spôsobom trénujú imunitný systém. Pred pár desaťročiami ich deti bežne prekonávali a získavali tým trvalú imunitu. Ak už očkovať, prečo nedáme dievčaťu možnosť prekonať nenáročnú ružienku v detskom veku a neponúkneme prípadné očkovanie na prahu dospelosti, keďže najnebezpečnejšia je pre plod? Podobne to je aj s mumpsom u chlapcov. Vakcinácia touto látkou by mala byť na báze dobrovoľnosti.

Nie sme za zákaz očkovania, ale každý rodič by mal mať právo vybrať si medzi prípadnými komplikáciami ochorenia alebo komplikáciami v dôsledku očkovania. S tým súvisí otvorený dialóg s informovaným pediatrom o prínosoch a rizikách vakcinácie.“

Liek neexistuje

Nie je k dispozícii špecifický liek, ako sú antibiotiká pri bakteriálnych ochoreniach. Terapia je preto len symptomatická. Potrebný je tekutý púder, pokoj na lôžku a dostatočné množstvo tekutín. Na zníženie teploty sa podávajú antipyretiká, pri zápale očných spojoviek, ktorý sprevádza svetloplachosť, treba pacientom zatemniť miestnosť.

Pridružené bakteriálne infekcie sa liečia cielene antibiotikami. Nezaočkovaným sa môže do štvrtého dňa od nákazy podať protilátka, ktorá môže zabrániť prepuknutiu ochorenia.

Autor: Zdravie/Jana KOLLÁROVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

včera
Výskum amerických vedcov varuje, že kvalita ovzdušia sa odráža na zdravotnom stave najmenších a môže byť príčinou vzniku astmy. Čítať viac
 
Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

13.07.2019
Ekzémy a potravinové alergie sú u 20 až 40 percent detí predstupňom neskoršej astmy. Všímajte si všetky tieto prejavy a upozornite... Čítať viac
 
Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

10.07.2019
Snažia sa pre svoje deti o to najlepšie, no namiesto toho im škodia, varujú experti. Čítať viac
 
Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

09.07.2019
Tešili ste sa na letné prázdniny spolu s vašimi deti? Pripraviť pre nich zaujímavý program na 9 týždňov dá poriadne zabrať. Čítať viac
 
K moru, do hôr, s deťmi? TOTO si nezabudnite pribaliť do cestovnej lekárničky!

K moru, do hôr, s deťmi? TOTO si nezabudnite pribaliť do cestovnej lekárničky!

08.07.2019
Či už sa chystáte k moru alebo na hory, na dobrodružnú alebo rodinnú dovolenku, nenahraditeľnou súčasťou vašej batožiny by mala byť... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Osýpky hrozia deťom aj dospelým: Očkovať, alebo nie?
Zdravie/Jana KOLLÁROVÁ