predplatne
 

Aj potravinám je horúco! Ako uložiť chlieb a pri akej teplote piecť mäso?

08.08.2018

Zásoby si robte radšej menšie a do obchodu sa vyberte s chladiacou taškou, aj keď idete nakupovať autom. Viete správne uskladniť bylinky?

Potraviny ocenia v horúčavách chlad

Potraviny ocenia v horúčavách chladAutor: Shutterstock

Hoci horúce letné dní sú ideálne na podvečerné pikniky a grilovačky, potravinám však príliš nesedenia. Ak chystáte posedenie, určite nákup nevozte pol dňa v aute. Nakúpte radšej tesne predtým ako sa vyberiete domov. Práve teplé počasie milujú mikroorganizmy a baktérie, ktoré môžu v ľudskom tele vyvolať nepríjemné infekcie. Najohrozenejšou skupinou sú deti a tehotné ženy či ľudia s oslabeným imunitným systémom. Pozornejší buďte aj pri raňajkách na terase. 

Dobre ho prepečte

Či už pripravujete marinované kuracie prsia alebo si opečiete panenku, mäso by sa malo zahriať na 70 až 100 stupňov Celzia. Na minimálnu teplotu by mala stúpnuť teplota v jadre pokrmu a na 70 stupňoch by mala vydržať 2 minúty. Podľa nemeckej spoločnosti pre výživu práve táto teplota zaručí, že zneškodníte väčšinu patogénov, ktoré by sa mohli v mäse nachádzať. Pred spracovaním držte čerstvé mäso v chladničke, kde sa teplota pohybuje od 4 do 6 stupňov. Nedržte ho tam však príliš dlho. V lete si nerobte zbytočné zásoby, nakupujte len toľko, koľko rýchlo spotrebujete. 

Otrava jedlom sa prejaví rýchlo. Viete, kedy je to vážne?

Radšej celý ako krájaný

Do zásoby si nekupujte ani chlieb. Vyberte si radšej celý ako krájaný. Jednotlivé krajce dávajú väčšiu šancu plesniam a chlieb sa rýchlejšie pokazí. Ak sa nechcete krájaného chleba vzdať, rozdeľte si ho a časť zamrazte. Počas horúčav môžete aj klasický bochník chleba uložiť do chladničky. Počítajte však s tým, že s chladom stráca chuť. Výborným receptom proti plesniam je zeler. Stačí, keď kúsok tejto zeleniny dáte do vrecúška s chlebom a dáte ho do chladničky. Pri raňajkách na terase nevyložte na stôl celé maslo či údeniny, zbytočne sa budú roztápať. Odoberte si len trochu alebo si chlieb natrite ešte vnútri. 

Nielen sezónne zásoby: Ako zdravo zamrazovať potraviny a koľko vydržia?

Pozor na auto

Na väčšie nákupy sa vyberte s taškou, ktoré udrží chlad. Patria do nej najmä mliečne a mäsové výrobky, aby ste ich cestou domov príliš nezahriali. Chodíte na nákupy autom? Ak ho zaparkujete na vonkajšej ploche, teplota v ňom sa za krátky čas vyšplhá nad 40 stupňov Celzia. V bezpečí nie je ani varená strava. Ak ju chcete uskladniť, čo najrýchlejšie ju ochlaďte a uskladňujte pri teplote menšej ako je 7 stupňov Celzia. Používate pri varení bylinky? Ak nemáte záhradu, bylinky nakrájajte, zmiešajte, dajte do misky s kockami ľadu, zalejte ich vodou a zamrazte. Takto uskladnené ich držte maximálne 6 týždňov. 

Čítajte aj:

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

dnes
Nielen nesprávna strava štípe v hrudi. Z ďalších dôvodov, prečo vám v hrdle horí, budete prekvapení... Čítať viac
 
Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

dnes
Stalo sa vám, že ste nedokázali identifikovať tvár nového kolegu, keď ste ho stretli na inom mieste ako v práci? To je normálne, ale sú... Čítať viac
 
Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

včera
Chémia je všade okolo nás. Ak nežijete na samote pri lese, prichádzate s chemickými látkami, vrátane toxických, do kontaktu prakticky... Čítať viac
 
Alergia a jej prejavy na očiach

Alergia a jej prejavy na očiach

včera
Jar je úžasné ročné obdobie, ale pre niektorých ľudí začínajú trampoty. Čítať viac
 
7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

20.02.2019
Neprirodzené stravovanie stojí nielen veľké úsilie, riskujte často i zdravie a psychickú pohodu. Efektívnejšia je stávka na istotu.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Aj potravinám je horúco! Ako uložiť chlieb a pri akej teplote piecť mäso?
Katarína Posluchová