predplatne
 

Fast foody sú nebezpečnejšie, než ste si mysleli!

17.01.2018

Jedlá z fast foodov sú pre telo rovnako devastujúce, ako život ohrozujúce ochorenia, tvrdia nové štúdie. Ešte stále ich dávate deťom?

Najhoršie, čo môžete urobiť, je naučiť na fast food deti. Ak si v budúcnosti chcete užiť vnúčatá, nejedzte to ani vy!

Najhoršie, čo môžete urobiť, je naučiť na fast food deti. Ak si v budúcnosti chcete užiť vnúčatá, nejedzte to ani vy!Autor: Shutterstock.com

Rýchle občerstvenie spôsobuje, že náš imunitný systém sa správa akoby bol napadnutý vážnou infekciou. Konzumovanie burgerov a hranolčekov by mohlo spôsobiť také zmeny v DNA, ktoré zvyšujú riziko vzniku závažných ochorení. Tieto potraviny totiž spôsobujú zápalové reakcie a tým zvyšujú riziko vzniku chronických ochorení, domnievajú sa odborníci. 

Sladké nápoje deťom škodia: Dievčatám hrozí obezita a skorá menštruácia

Jedno jablko škody nenapraví

Vedci na Univerzite v Bonne zistili, že nezdravé potraviny spôsobujú oslabenie a ochromenie imunitného systému, akoby bol organizmus napadnutý vážnou chorobou. Tieto účinky môžu pretrvávať aj dlho po prechode na zdravšiu výživu plnú ovocia a zeleniny. Výskumníci tvrdia, že tieto zistenia by mohli vysvetliť spojenie medzi fast foodom a kôrnatením tepien, keďže typické usadeniny v cievach sú z veľkej časti tvorené lipidmi a imunitnými bunkami. 

Príbeh: Tínedžer zomrel na vyučovaní. Zabili ho kofeínové nápoje

Imunitný systém ostáva v pohotovosti

„Nedávno sa zistilo, že prirodzený imunitný systém má istú formu pamäti,“ povedal výskumník a imunológ Eicke Latz. „Po infekcii zostáva obranyschopnosť tela v stave pohotovosti, aby mohla rýchlejšie reagovať na nový útok.“ Jedlá rýchleho občerstvenia zvyčajne obsahujú množstvo tukov, cukru a sodíka. A práve tie sú spojené s mnohými nepriaznivými účinkami na zdravie vrátane zvýšeného rizika vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny hrubého čreva. 

Na zdravie s pivom: 7 prekvapivých dôvodov, prečo si s ním pripiť

Ani myši nezvládli fast food

Vedci nechali konzumovať pokusné myšky stravu typickú pre západné krajiny, čiže plnú tukov a cukrov a chudobnú na vlákninu. Zistili, že u myší sa v tele vyvinuli silné zápalové reakcie. „Nezdravá strava viedla k neočakávanému zvýšeniu počtu určitých imunitných buniek v krvi myší, najmä granulocytov a monocytov,“ vysvetľuje Dr. Anette Christová. Potvrdili sa tým už predošlé výskumy, podľa ktorých „západná strava“ aktivuje gény, ktoré sú zodpovedné za tvorbu imunitných buniek v kostnej dreni a zvyšovanie zápalových procesov v tele. 

Vedci usvedčili nového vinníka prejedania sa. Nie je to mozog a dá sa zablokovať!

Nedávajte to deťom!

Dôsledkom týchto zápalových reakcií je, že aktivované imunitné bunky migrujú a usádzajú sa na povrchu stien ciev. Časom, ak je usadenina veľká, môže sa odlúčiť, čo vedie k riziku srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Eicke Latz apeluje, aby sa informácie o zdravej výžive stali základom vzdelávania a aby ľudia ako pre seba, tak hlavne pre svoje deti dokázali robiť správne rozhodnutia, pokiaľ ide o stravovanie. Lebo jedlo dokáže nielen udržať pri živote, ale aj zabíjať! 

Dnešné deti sú ako tikajúca bomba. Pozrite, kam spejú ich návyky!

V tomto článku sa zaoberáme Infarkt myokardu ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity?

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity?

dnes
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

včera
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

17.09.2018
Bolieva vás česanie vlasov alebo stuhnuté miesto na chrbte? Nedá vám spať palec na nohe či sa budíte, tam kde ste ani nezaspali? Predplaťte... Čítať viac
 
Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

16.09.2018
Herca z Liptova chytila Nitra za srdce. No keď sa mu začalo nebezpečne zväčšovať, museli Martina Nahálku (38) vziať do parády lekári.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Fast foody sú nebezpečnejšie, než ste si mysleli!
Martina Palovčíková