predplatne
 

Maľovaná zdravá bomba. Dôvody, prečo vajce na sviatočnom stole nesmie chýbať

12.04.2017

Veľkonočný čas sa nám automaticky spája so symbolom jarnej plodnosti, s vajíčkom. Je pravdou alebo mýtom, že vajce spúšťa potravinovú alergiu a dvíha cholesterol?

Veľká Noc je výborná príležitosť zásobiť sa vitamínmi z vajíčok.

Veľká Noc je výborná príležitosť zásobiť sa vitamínmi z vajíčok. Autor: Shutterstock.com

Vaječné bielkoviny sú podľa WHO najľahšie stráviteľné bielkoviny živočíšneho pôvodu, 98 – 100 % bielkoviny dokážeme stráviť! Vajcia obsahujú tiež vhodný pomer všetkých troch základných typov mastných kyselín -  nasýtených, mononenasýtených a polynenasýtených. Energetická hodnota jedného vajca je pritom približne 80 kcal/335 kJ.

Čítajte aj: RECEPT na silu a mladosť: Originálne jedlá so špenátom si zamilujete 

Energia na dlho

Vajcia poskytujú dlhotrvajúcu energiu. Nezaťažujú organizmus, energia z bielkovín sa ľahšie a dlhšie vstrebáva. Vajcia vďaka obsahu cholínu v žĺtku stimulujú vývoj mozgu, zlepšujú koncentráciu, dobu pozornosti a sústredenie. Vajce obsahuje vo vyváženom pomere vitamíny A, D, E, K, B 12, niacín a stopové minerálne prvky.

Asi máloktorá potravina v prírode v sebe spája taký vysoký obsah živín, vitamínov, minerálov ako vajce,“ hovorí docent MUDr. Miloš Jeseňák, imunológ a alergológ z Univerzitnej nemocnice v Martine. „Treba mať na pamäti, že hoci vajce môže byť alergénom, alergia naň sa vyskytuje len u malého percenta polulácie,“ vyvracia odborník mýtus, ktorý platí len pre málo ľudí. Pre tých ostatných prináša vajce viac prospechu, ako negatív.

Ťahák pre HIT. Všetko, čo potrebujete vedieť o histamínovej intolerancii

Škodí srdcu?

Ďalším už niekoľkokrát vyvráteným mýtom je, že konzumácia vajíčok zvyšuje hladinu cholesterolu a teda i riziko kardiovaskulárnych chorôb. Ani to však neplatí úplne. Už štyri roky je na svete štúdia z odborného časopisu The American Journal of Clinical Nutrition, v ktorej sa ukázalo, že vajcia na rozvoj srdcových chorôb nemajú žiadny vplyv s výnimkou diabetikov.

Aj deti ho potrebujú

Určite neuškodí ani vášmu dieťatku. „V prípade, ak sa alergia u batoľaťa nepotvrdí a dieťa naň klinicky nereaguje, by vajce v strave dieťaťa nemalo chýbať,“ prízvukuje imunológ Jeseňák. Pre našich najmenších vajíčko uvarte natvrdo. Bielok a žĺtok roztlačte nadrobno lyžičkou, neskôr mu môžete nakrájať kolieska. Tak ako aj pri zavádzaní iných potravín, aj v tomto prípade spočiatku podávame len veľmi malé množstvá, aby sa dieťa s ním zoznámilo. Praženicu, omeletu alebo volské oko vyskúšajte, až keď ste si istí, že na vajíčko dieťa alergiu nemá.

FOTO: Zdravá desiata pre malkáča. 7 výtvorov, ktoré zje do poslednej omrvinky

Je staré?

A ešte jeden tip, ako si poistiť, že vajce, ktoré konzumujete, je naozaj zdravé. Najvýživnejšie sú čerstvé vajíčka. Ak také ponoríte do pohára s vodou, bude sa vodorovne držať pri dne. Čím je vajce staršie, tým je ľahšie a od dna pláva vyššie. S takýmto to radšej neriskujte!

Súvisiaci článok:  Pozor na vtáčiu chrípku: Takto zistíte, či jete vajcia od chorej sliepky

Alergia
V tomto článku sa zaoberáme Alergia ...viac Cholesterol ...viac
Autor: iZdravie.sk/TS, Dáša BALOGOVÁ
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Oslabujete si dobrovoľne imunitu? Teraz musí pracovať naplno

Oslabujete si dobrovoľne imunitu? Teraz musí pracovať naplno

dnes
Za prechladnutím sa môže skrývať vyše dvesto rozličných vírusov. Jeden prekonáte, druhý sa vás chytí. Preto sa oplatí, aby vaša imunita... Čítať viac
 
VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

včera
Odborníčka na krv prezradila, čo sa deje s organizmom, keď máte málo železa a špecialistka na zdravé jedlo zase, čo si máte dať na tanier.... Čítať viac
 
To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

včera
333 našich čitateľov bude mať túto zimu nôžky pekne v teple. Postarajú sa o to hrejivé Fusakle, ktoré vám bude každý závidieť. Čítať viac
 
60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

včera
Ak ste už aj vy prekročili hranicu 40 roku života, nasledujúca správa sa týka aj Vás. Čítať viac
 
V ktorú nočnú hodinu sa budíte? Prezradí, ktorý orgán súrne volá o pomoc

V ktorú nočnú hodinu sa budíte? Prezradí, ktorý orgán súrne volá o pomoc

19.11.2018
To, kedy sa v noci preberiete, môže byť príznak choroby. Na ktorú časť tela treba zamerať pozornosť? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Maľovaná zdravá bomba. Dôvody, prečo vajce na sviatočnom stole nesmie chýbať
iZdravie.sk/TS
Dáša BALOGOVÁ