Priberaniu odzvonilo! Základný princíp štíhlosti je vedecky potvrdený

15.12.2017

Veľkosť porcie a zloženie surovín na tanieri predurčujú to, koľko kalórií prijmete. Nemenej dôležité je aj to, ako rýchlo zmizne jedlo z vašich tanierov.

Jedlo si vychutnávajte a spomaľte.

Jedlo si vychutnávajte a spomaľte.Autor: Shutterstock.com

Päť rokov sledovali japonskí vedci 1083 dospelých v troch kategóriách podľa toho, ako rýchlo jedli. Zaradili ich do skupín pomalých, priemerných a rýchlych jedákov. Ich úlohou bolo odpovedať na niekoľko otázok v dotazníku, ktorý dostali na začiatku štúdie. Otázky sa týkali ich stravovania, fyzickej aktivity a ochorení, na ktoré sa v minulosti liečili.

Boli zdraví

Nik z dobrovoľníkov na začiatku netrpel metabolickým syndrómom. Znamená to, že nemal ani jeden z rizikových faktorov - obezita v oblasti drieku, vysoká hladina zlého cholesterolu, zvýšená hladina tukov v krvi, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru v krvi. Všetky tieto faktory môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.

Metabolický syndróm: Aj nedostatok slnka zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Syndróm ochorení

Metabolický syndróm urýchľuje aterosklerózu a môže vyvrcholiť vznikom srdcovo-cievnych chorôb, najmä infarktu a mŕtvice. Lekári nemajú jasno v tom, čo môže byť príčinou vzniku metabolického syndrómu. Spájajú tri rizikové faktory – genetika, vplyv prostredia a nezdravý životný štýl. Nedávna slovenská štúdia potvrdila, že ním trpí až 20 % slovenskej populácie! Narastá počet chorých na cukrovku a zvyšuje sa aj počet ľudí s metabolickým syndrómom.

Prišla zmena

Po piatich rokoch vedci skúmali dobrovoľníkov opäť. Ich zistenia boli naozaj zaujímavé. 84 %-ám pahltných jedákov diagnostikovali metabolický syndróm. Hlavným vinníkom u nich bola rýchlosť jedenia.

FOTO: Tajomstvo veľkosti porcií: Dosiahnite štíhlosť vďaka pravidlu ruky! 

Výsledky sa potvrdili

U tých, čo hltavo jedia, vedci zaznamenali vyšší prírastok hmotnosti, širší obvod brucha a vyššiu hladinu cukru v krvi. Človek, ktorý hltavo je, nahádže do seba v krátkom čase oveľa viac ako ten, čo si jedlo vychutnáva a je pomaly. Telo mu v tej rýchlosti nevie dať signál, že už je sýte. „Keď ľudia rýchlo jedia, nemajú pocit, že sú sýti. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa budú prejedať," uviedol Takayuki Yamaji, autor štúdie a kardiológ na Hirošimskej univerzite v Japonsku.

Pomer medzi pásom a bokmi odhalí zdravotné riziká. A čo váš? 

Dlhšie žutie

Výhody pomalého jedenia sú nepopierateľné. Ďalšia skupina vedcov robila prieskum na novozélandských ženách. Aj u nich sa potvrdilo, že ľudia s hltavým jedením majú vyššie indexy telesnej hmotnosti. Čínska štúdia zistila, že zdraví ľudia jedia menej a nepriberú, keď jedlo prežujú 30 - 40 krát. Dlhšie žuvanie jedla môže spáliť viac kalórií. Vedci potvrdili, že dokonca mesačne až 1000!

Bude vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Obezita ...viac
Autor: Natália Kuľková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Neplodných mužov pribúda. Kúrenie v aute vám môže ugrilovať spermie!

Neplodných mužov pribúda. Kúrenie v aute vám môže ugrilovať spermie!

dnes
Teplé miestečko je fajn nielen v práci, ale aj v aute. Najmä ak je vonku treskúca zima. Ak však chcete mať deti, mali by sa tohto komfortu... Čítať viac
 
Baletného sólistu odrovnala vážna choroba. Myslel som si, že mám infarkt

Baletného sólistu odrovnala vážna choroba. Myslel som si, že mám infarkt

včera
Má ukážkové telo aj kondičku. No z ničoho nič nevyšiel ani desať schodov a neprešiel z kuchyne do obývačky bez toho, aby sa zadýchal.... Čítať viac
 
Dôvod častej nádchy prekvapí. Skontrolujte si, ako držíte chrbát

Dôvod častej nádchy prekvapí. Skontrolujte si, ako držíte chrbát

20.01.2018
Napadlo by vám, že za opakujúcimi sa prechladnutiami je stolička, na ktorej sedíte? Čítať viac
 
10 signálov, že vás v práci šikanujú. Sú aj úplne nevinné

10 signálov, že vás v práci šikanujú. Sú aj úplne nevinné

19.01.2018
Stiahnuté hrdlo pri ceste do práce šikanovaniu šéfom či kolegami najprv nepripíšete. No mali by ste. A zakročiť hneď v zárodku. Čítať viac
 
Poďte do kúpeľov! Zdravie má zľavu pre každého

Poďte do kúpeľov! Zdravie má zľavu pre každého

18.01.2018
Bolia vás kĺby, ste chorí z práce, alebo vám chýbajú minerály? So Zdravím si užijete liečivý kúpeľný pobyt v Rajeckých Tepliciach... Čítať viac
 
 

wanda.sk