predplatne
 

Priberaniu odzvonilo! Základný princíp štíhlosti je vedecky potvrdený

15.12.2017

Veľkosť porcie a zloženie surovín na tanieri predurčujú to, koľko kalórií prijmete. Nemenej dôležité je aj to, ako rýchlo zmizne jedlo z vašich tanierov.

Jedlo si vychutnávajte a spomaľte.

Jedlo si vychutnávajte a spomaľte.Autor: Shutterstock.com

Päť rokov sledovali japonskí vedci 1083 dospelých v troch kategóriách podľa toho, ako rýchlo jedli. Zaradili ich do skupín pomalých, priemerných a rýchlych jedákov. Ich úlohou bolo odpovedať na niekoľko otázok v dotazníku, ktorý dostali na začiatku štúdie. Otázky sa týkali ich stravovania, fyzickej aktivity a ochorení, na ktoré sa v minulosti liečili.

Boli zdraví

Nik z dobrovoľníkov na začiatku netrpel metabolickým syndrómom. Znamená to, že nemal ani jeden z rizikových faktorov - obezita v oblasti drieku, vysoká hladina zlého cholesterolu, zvýšená hladina tukov v krvi, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru v krvi. Všetky tieto faktory môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.

Metabolický syndróm: Aj nedostatok slnka zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Syndróm ochorení

Metabolický syndróm urýchľuje aterosklerózu a môže vyvrcholiť vznikom srdcovo-cievnych chorôb, najmä infarktu a mŕtvice. Lekári nemajú jasno v tom, čo môže byť príčinou vzniku metabolického syndrómu. Spájajú tri rizikové faktory – genetika, vplyv prostredia a nezdravý životný štýl. Nedávna slovenská štúdia potvrdila, že ním trpí až 20 % slovenskej populácie! Narastá počet chorých na cukrovku a zvyšuje sa aj počet ľudí s metabolickým syndrómom.

Prišla zmena

Po piatich rokoch vedci skúmali dobrovoľníkov opäť. Ich zistenia boli naozaj zaujímavé. 84 %-ám pahltných jedákov diagnostikovali metabolický syndróm. Hlavným vinníkom u nich bola rýchlosť jedenia.

FOTO: Tajomstvo veľkosti porcií: Dosiahnite štíhlosť vďaka pravidlu ruky! 

Výsledky sa potvrdili

U tých, čo hltavo jedia, vedci zaznamenali vyšší prírastok hmotnosti, širší obvod brucha a vyššiu hladinu cukru v krvi. Človek, ktorý hltavo je, nahádže do seba v krátkom čase oveľa viac ako ten, čo si jedlo vychutnáva a je pomaly. Telo mu v tej rýchlosti nevie dať signál, že už je sýte. „Keď ľudia rýchlo jedia, nemajú pocit, že sú sýti. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa budú prejedať," uviedol Takayuki Yamaji, autor štúdie a kardiológ na Hirošimskej univerzite v Japonsku.

Pomer medzi pásom a bokmi odhalí zdravotné riziká. A čo váš? 

Dlhšie žutie

Výhody pomalého jedenia sú nepopierateľné. Ďalšia skupina vedcov robila prieskum na novozélandských ženách. Aj u nich sa potvrdilo, že ľudia s hltavým jedením majú vyššie indexy telesnej hmotnosti. Čínska štúdia zistila, že zdraví ľudia jedia menej a nepriberú, keď jedlo prežujú 30 - 40 krát. Dlhšie žuvanie jedla môže spáliť viac kalórií. Vedci potvrdili, že dokonca mesačne až 1000!

Bude vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Obezita ...viac
Autor: Natália Kuľková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tajomstvá znamení: Kto musí viac počúvať intuíciu a kto si nevedomky privoláva migrénu?

Tajomstvá znamení: Kto musí viac počúvať intuíciu a kto si nevedomky privoláva migrénu?

dnes
Rovnako ako vzťahy k iným či k sebe samému, charakter, predpoklady, ale aj vaše slabé stránky a zlozvyky má na svedomí mesiac, v ktorom... Čítať viac
 
Potrebujete zohriať? Vyhrajte ponožky a víkend v kúpeľoch

Potrebujete zohriať? Vyhrajte ponožky a víkend v kúpeľoch

dnes
S novembrovým Zdravím vás chrípka nedostane. Imunitu posilnia polievky a čaje, nohy zahrejú štýlové ponožky a telo si oddýchne v liečivých... Čítať viac
 
Hviezdy v úzkych: Čoho sa bojí Hamilton a čo stvára s chladničkou David Beckham?

Hviezdy v úzkych: Čoho sa bojí Hamilton a čo stvára s chladničkou David Beckham?

včera
Strach ovláda aj majstrov sveta. Búšenie srdca, pocit nevoľnosti ich prekvapí, keď zazrú pavúka alebo keď zaspávajú po tme. Ako bojujú... Čítať viac
 
Migréna má 4 fázy. Kedy ešte zaberie tabletka proti bolesti?

Migréna má 4 fázy. Kedy ešte zaberie tabletka proti bolesti?

13.10.2018
Migréna ma štyri fázy, no keď si stihnete dať bežnú tabletku proti zápalom hneď v úvode, môžete ju zastaviť. Čítať viac
 
Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!

Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!

12.10.2018
Plodnosť mužov vykazuje len v priebehu pár rokov drastický pokles, preto sú pohlavné bunky neustále v centre pozornosti vedcov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Priberaniu odzvonilo! Základný princíp štíhlosti je vedecky potvrdený
Natália Kuľková