predplatne
 

Solíte už priveľa? Takto vám organizmus dá najavo, že to preháňate

22.08.2018

Dosolíte si automaticky obed, hoci ho predtým ani neochutnáte? S denným príjmom soli by ste sa mali zmestiť do čajovej lyžičky.

Denne by ste nemali prijať viac ako lyžičku soli.

Denne by ste nemali prijať viac ako lyžičku soli.Autor: Shutterstock

Ak si často pochutnávate na slaných dobrotách, prípadne si každé jedlo prisolíte, otvárate dvere mnohým zdravotným ťažkostiam. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sa mal denný príjem soli pohybovať do 5 gramov, čo je približne jedna čajová lyžička. Organizmus vám však často už vopred dáva najavo, že to so soľou preháňate. 

Strácate chuť

Najmä spracované, hotové výrobky, napríklad aj údeniny, majú prirodzene vysoký obsah soli. Ak ich konzumujete pričasto, postupne sa vaše chuťové bunky otupujú a vy slanosť necítite. Zrazu zistíte, že si prisolíte takmer všetko, lebo sa vám zdá chuť jedál nevýrazná. Začnete žiť v začarovanom kruhu, solíte a solíte

Objavia sa opuchy

Všimli ste si, že vám zrazu opúchajú kĺby a cítite sa nafúknutí? Aj to môže byť prvý znak toho, že máte príliš slaný jedálny lístok. Soľ totiž viaže vodu. Najčastejšie v tomto prípade opúchajú členky i kĺby na prstoch. Skúste na pár dní zmeniť svoje stravovacie návyky.

Trápia vás opuchnuté členky? Toto všetko sa za nimi môže skrývať

Bolí vás hlava

Neponocovali ste, nemávate migrény, ale zrazu sa objaví vytrvalejšia bolesť hlavy? Aj to môže byť príznak toho, že veľa solíte. Túto teóriu potvrdil aj výskum, v ktorom mali účastníci za úlohu jesť desať dní slanšie jedlá. Čím viac soli prijali, tým intenzívnejšia bola bolesť hlavy. 

Chodíte častejšie na toaletu?

Japonská štúdia ukázala, že zvýšený príjem soli, môže najmä u starších ľudí viesť k častejšie močeniu a to najmä v noci. Stačilo, aby skúmané osoby znížili príjem soli o 25% a nočné návštevy toalety sa znížili. Rovnako platí, že keď príliš solíte, pociťujete častejšie smäd. Hoci vypijete viac vody, obličky budú kvôli slaným jedlám pod väčším tlakom. Ešte horšie je, keď sa napriek pocitu smädu nenapijete, organizmus bude dehydrovaný, čo spôsobí stratu koncentrácie. Zníži sa aj váš reakčný čas. 

Pravidlá dochucovania detských jedál: Vieme, čím nahradiť nezdravé jedy

Skutočne škodí?

Priemerný Európan príjme podľa štatistických údajov denne 8 až 11 gramov soli. Na to, koľko soli je ešte zdraviu prospešné si posvietili aj kanadskí vedci. Andrew Mente a jeho kolegovia analyzovali údaje 95 767 ľudí z 18 krajín vo veku od 35 do 70 rokov a zistili, že soľ je problematická pri konzumácii vyššej než 12,5 gramov, dovtedy môže dokonca cievy chrániť. Jedným dychom však kanadskí odborníci poukazujú na to, že ide len o pozorovaciu štúdiu. 

Čítajte aj: 

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť hlavy ...viac
Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

včera
Chrbticu môžete trápiť nielen dlhým sedením či nevhodným zdvíhaním ťažkých krabíc, ale i nedostatočný pitným režimom. Kedy ste naposledy... Čítať viac
 
Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

21.09.2018
Vyššie vzdelanie je výbornou prevenciou pred vznikom Alzheimerovej choroby. Napriek tomu ochorenie ohrozuje najmä tých, ktorí... Čítať viac
 
Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

19.09.2018
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

18.09.2018
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Solíte už priveľa? Takto vám organizmus dá najavo, že to preháňate
Katarína Posluchová