predplatne
 

Sú ríbezľové vína zdravé?  Vína z ríbezlí, čučoriedok, brusnice a ich vplyv na zdravie

07.11.2019

Ovocné vína sú na Slovensku čoraz populárnejšie, predovšetkým ríbezľové víno ponúka príjemný chuťový zážitok znásobený pozitívnymi vplyvmi ríbezlí na zdravie.

Ilustračné foto.

Ilustračné foto.Autor: WinePlanet.sk

Konzumácia primeraného množstva ríbezľového vína prináša celý rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Nájdeme v ňom okrem iného látku resveratol, ktorá zohráva významnú úlohu v prevencii kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. 

Plody čiernej ríbezle v počte vzácnych vitamínov a minerálov predčí všetky ostatné bobule. Obsahujú najviac vitamínu C zo všetkých pestovaných druhov ovocia. Uvádza sa, že na 100 g bobúľ od 150 až 220 mg, ďalej obsahujú veľmi dôležitý vitamín P, E a B.  Sú taktiež zdrojom draslíka, vápnika, železa, vlákniny a silným antioxidantom. Vedia nám pomôcť napríklad pri hnačkách alebo problémoch s močovými cestami.

Prečítajte si tiež článok o účinkoch červeného vína - Červené víno ako liek

Ovocné vína sú samostatná kapitola vo svete vína. Kedysi sa ovocné víno vyrábalo viac menej len v domácich podmienkach z toho, čo sa pestovalo v záhrade. Niektorí si možno pamätajú ako potajomky pochlipkávali ovocné víno u babky zo skleneného decáka. Ovocné vína sa môžu vyrábať z rôznych druhov ovocia a môžu byť v kategórii šumivých vín, ľahkých suchých až po sladké vína. Na Hawai sa vyrába ananásové víno, v Austrálii šumivé mangové a na Floride je populárne limetkové víno. Aj u nás sa ovocné vína stávajú čoraz viac vyhľadávanými. Vznikajú nové vinárstva, ktoré sa zaoberajú výrobou ovocných vín, takými je napríklad vinárstvo Miluron alebo Pádár.

Aké sú zdravotné benefity ovocných vín

Výskumy dokazujú, že deci ovocného vína znižuje riziko demencie a pomáha pri riedení krvi. Obsahuje veľa vitamínov a má antioxidačné účinky. Avšak pozor by si mali dávať diabetici, pretože niektoré ovocné vína môžu obsahovať viac cukru. 

Jesť denne dávku čerstvého ovocia je prospešné pre ľudské zdravie. Najkvalitnejšie ovocné vína sa vyrábajú z čerstvého ovocia bez konzervantov a enzýmov. 

Brusnicové víno – brusnice majú schopnosť znižovať celkový cholesterol a tvz. „zlý“ LDL cholesterol. Obsahujú flavonoidy, ktoré zabraňujú infekcii močových ciest. Odporúča sa denne vypiť pohár brusnicovej šťavy alebo vína. 

Víno z arónie  – je výborné pri anémii a žalúdočných ťažkostiach. Sú zdrojom vitamínu C a posilňujú obranyschopnosť organizmu. 

Čučoriedkové víno – v Japonsku sa odporúča piť čučoriedkové víno pre lepšiu pamäť a zrak. Taktiež obsahuje vitamíny A, C a magnézium. 

Ríbezľové víno – víno z čiernych ríbezlí podporuje tvorbu červených krviniek, zlepšuje imunitu a štartuje celé telo. 

Rakytníkové víno – o rakytníku sa hovorí ako o zázračnom ovocí 21. storočia. Rakytník má antidepresívne a antistresové účinky. Obsahuje vitamíny, kyselinu listovú a 60 rôznych antioxidantov. 

Denisa Šutáková, someliérka WinePlanet.sk a Corner & Co.

Autor: PR Článok
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Potrebujete posilniť sebavedomie? Týchto 6 krokov vám ho určite zdvihne

Potrebujete posilniť sebavedomie? Týchto 6 krokov vám ho určite zdvihne

dnes
Máte pocit, že vaše sebavedomie by potrebovalo posilniť? Čo by ste pre to mohli urobiť aj sami, bez návštevy psychológa? Čítať viac
 
Z nedostatku spánku sa vám zmenší mozog a myseľ zostarne rýchlejšie

Z nedostatku spánku sa vám zmenší mozog a myseľ zostarne rýchlejšie

včera
Mávate občas pocit, že spánok je strata času, za ktorý by ste mohli veľa zažiť a skúsiť? A čo hovoríte na to, že dlhodobý nedostatok spánku... Čítať viac
 
Miro Jaroš: Kúpil som si najtvrdší matrac aký mali a chrbát ma nebolí

Miro Jaroš: Kúpil som si najtvrdší matrac aký mali a chrbát ma nebolí

10.11.2019
Deťmi milovaný spevák Miro Jaroš (41) sa o tom, že raz bude mať problémy s chrbticou, dozvedel od detskej lekárky. Lieči sa hlavne pohybom.... Čítať viac
 
Čakáte, že sa vám bude dariť? Máte pravdu! Ako si nastaviť myslenie na úspech?

Čakáte, že sa vám bude dariť? Máte pravdu! Ako si nastaviť myslenie na úspech?

09.11.2019
Ak vám niekto predpovie úspech alebo zlyhanie, bude mať pravdu, ak mu uveríte. Stane sa tak z jednoduchého dôvodu. Čítať viac
 
Hádate sa? Kedy sa okamžite rozísť a ktoré problémy sa oplatí riešiť?

Hádate sa? Kedy sa okamžite rozísť a ktoré problémy sa oplatí riešiť?

08.11.2019
Rozchádzate sa a opätovne dávate dokopy? Pochybujete občas, či má zmysel ďalej to ťahať spolu? Spoznajte signály, kedy by ste mali... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Sú ríbezľové vína zdravé?  Vína z ríbezlí, čučoriedok, brusnice a ich vplyv na zdravie
PR Článok