predplatne
 

Pustili ste do novoročného detoxu? Pred čím varuje odborníčka?

13.01.2020

Patríte k tým, ktorí odštartovali rok očistou? Prekopali ste jedálny lístok a zo dňa na deň ste sa vrhli do detoxu? Opäť platí, všetko s mierou. 

Všetky kúry založené na vylúčení veľkej skupiny potravín, môžu pri dlhodobom dodržiavaní vážne poškodiť organizmus.

Všetky kúry založené na vylúčení veľkej skupiny potravín, môžu pri dlhodobom dodržiavaní vážne poškodiť organizmus.Autor: Shutterstock

Telo zdravého človeka nemajú prečo toxíny zaplaviť. Sme nastavení tak, že organizmus priebežne spracováva a vylučuje škodlivé látky. Najzákladnejším orgánom, ktorý zbavuje telo toxínov, je pečeň ako chemická továreň. Dobré látky premení na využiteľnú formu a škodlivé vylúči. Krv filtrujú aj obličky. „Primeraným dávkam „jedov“, ktoré denne dýchame, jeme a prichádzame s nimi do kontaktu sa vie organizmus prirodzene brániť a vylučovať ich," hovorí doc. MUDr. Jana Jurkovičová CSc., z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Keď škodí a nepomáha

Pri mnohých kúrach nájdete informácie, že bolesti hlavy, brucha alebo hnačky sú prirodzeným znakom detoxikácie. Podľa skúsenej odborníčky sú to však znaky vnútorného rozvratu organizmu. Predzvesťou ťažkostí môže byť aj jednotvárne zameraná „očista“. „Na internete som dokonca našla kúru, počas ktorej by ste mali piť len citrónovú šťavu. Vydržať treba sedem až štyridsať dní. Ide o hazard so zdravím!“ varuje lekárka.

Ako správne chudnúť? Oplatí sa škrtnúť cukry? Odpovie odborník na výživu 

Čo sa deje pri hladovke

„Organizmus je nastavený tak, aby sa udržal pri živote. Snaží sa fungovať, aj keď na to nemá ideálne podmienky. Keď hladujete, snaží sa využiť to, čo má k dispozícii. Najprv strávi cukry, potom tuky. Na záver siahne na bielkoviny. Pri tomto procese však už v tele vznikajú toxické produkty. Nevznikli by, keby sme normálne jedli. Dlhodobé hladovanie neznamená detoxikáciu, ale, naopak, intoxikáciu,“ šokuje.

Spálite len spotení? Neverte mýtom, riskujete viac ako kilá

Črevná sprcha

Populárne sú aj črevné sprchy. Odplavia všetko zlé, žiaľ, aj všetko dobré. „Hrubé črevo je plné priateľských baktérií, nie sú to žiadne parazity,“ vysvetľuje Jana Jurkovičová. „Nemôžeme bez nich žiť, poskytujú nám veľké služby. Keď porušíme priateľskú flóru, nastúpia patogénne baktérie či kvasinky.“ Doprajte si namiesto výplachu čriev funkčné potraviny, ktoré ich obsahujú.

Pokojne si doprajte

„Zdravá strava musí byť pestrá a vyvážená,“ hovorí MUDr. Jurkovičová. „Všetky kúry či diéty založené na konzumácii jednej potraviny alebo vylúčení veľkej skupiny potravín, nám môžu pri dlhodobom dodržiavaní vážne poškodiť organizmus. Platí to napríklad aj o populárnej ryžovej kúre. Ideálne je jesť všetko, na čo máme chuť. Len v menších porciách. Z času na čas si môžeme dopriať aj rezeň. Tráviaci trakt si oddýchne, aj keď si jeden deň v týždni doprajeme viac zeleniny a vzdáme sa mäsa.“

FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú 

Pitný režim

Súčasťou zdravého životného štýlu je pitný režim. Určite nemusíte denne vypiť tri litre tekutín, ale prijať toľko, koľko vydáte. Ideálny nápoj je čistá voda.

  • Vysoko mineralizovaných vôd by ste nemali denne vypiť viac ako pol litra.
  • Pitný režim spestrite čajmi, ideálne sú ovocné.
  • Bylinkové musíte vedieť kombinovať a dávkovať, aby vám neublížili. Nemalo by ich byť priveľa.
  • Opatrnejší buďte pri čiernom a zelenom čaji, lebo sú bohaté na teín, látku podobnú kofeínu. Po večernej šálke sa vám môže horšie zaspávať.
  • Ak vám chutia ovocné šťavy, nezabudnite na ich energetickú hodnotu. Obsahujú cukry, a tak ľahko prekročíte denný energetický príjem a zbytočne priberiete.

Premasírujte ju k životu

Zdravý jedálny lístok ocení aj pokožka. Potraviny bohaté na nezdravé tuky zvyšujú tvorbu mazu. Ten upchá póry. „Keď je tráviaci systém zaťažený nevhodnou stravou, môže sa zhoršiť stav pleti,“ potvrdzuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. V mnohých prípadoch sa pri ťažkostiach s tráviacou sústavou objavia drobné vyrážky okolo úst a na brade. Problémy sa stratia, keď odľahčíte jedálny lístok a zbavíte sa zimných nánosov. Opäť však platí, že jednostranne zameraná diéta organizmu neprospieva. Aj pleť ocení pestrosť. 

 

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

22.01.2020
Lámu sa, rýchlejšie sa mastia, sú bez lesku. Aj napriek tomu, že sa o ne príkladne staráte. Tieto príznaky môžu veľa vypovedať o vašom... Čítať viac
 
Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

19.01.2020
Dermatologička vám poradí aj to, aký krém je najvhodnejší ako darček a skutočne ním nič nepokazíte. Čítať viac
 
Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

18.01.2020
Že má Crohnovu chorobu, sa Verone opakovane snívalo skôr, ako jej ju lekári diagnostikovali. Aj tak tomu nechcela uveriť. So smrťou... Čítať viac
 
Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

17.01.2020
Dermatologička vám prezradí ako bojovať proti suchým rukám a čo ich omladí. Odborník si poradí aj s pigmentovými škvrnami na rukách.... Čítať viac
 
Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

16.01.2020
Známa moderátorka Lenka Vavrinčíková (33) sa snaží vytlačiť stres zo svojho života skorším vstávaním a zdravé jedlo nosí so sebou... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pustili ste do novoročného detoxu? Pred čím varuje odborníčka?
Katarína Posluchová