predplatne
 

Zásady intímnej hygieny: Aj prehnaná starostlivosť škodí, tvrdí gynekológ

12.02.2015

Prehnaná intímna hygiena vášmu telu skôr ublíži, ako pomôže. Aké zásady by ste mali dodržiavať?

Nepreháňajte, ani nezanedbávajte, radí pri intímnej hygiene gynekológ.

Nepreháňajte, ani nezanedbávajte, radí pri intímnej hygiene gynekológ.Autor: profimedia.sk

Zápaly pošvy a jej okolia sú jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa gynekológ stretá vo svojej praxi. Prejavujú sa svrbením, pálením či výtokom. Tieto ťažkosti sa môžu objaviť aj po prehnanej či nesprávnej intímnej hygiene. Základom vašej intímnej pohody je pH pošvy – zdravá hodnota je asi 4,5. „Pošva je dominantne osídlená laktobacilmi, ktoré sú akýmisi ochrancami normálneho pošvového prostredia,“ vysvetľuje gynekológ Dezider Timko.

Všetko s mierou

Čo môžete urobiť pre to, aby vaše intímne partie boli v poriadku a všetko fungovalo, ako má? Nič nepreháňajte, ale ani nezanedbávajte. K bežnému štandardu by malo patriť sprchovanie. „Počas obyčajného dňa je sprcha dvakrát denne v poriadku, počas menštruácie môže byť aj častejšie. Ale s mierou,“ upozorňuje gynekológ a vzápätí dodá, že každodenné kúpanie vo vani nie je najrozumnejšie. Vodu upravujú a obsahuje napríklad chlór. Pre vaše intímne partie nie sú najvhodnejšie ani rôzne peny či prísady do kúpeľa. Prehnaná hygiena intímnych častí tela či každodenný relax vo vani môže narušiť prirodzenú rovnováhu pošvového prostredia a objavia sa problémy. To isté platí, ak intímnu hygienu zanedbávate. 

Starnutie sa týka aj pohlavných orgánov »

Výplachy – áno alebo nie?

Na intímnu hygienu je najvhodnejšia čistá voda, prípadne na ňu určené prípravky. Zabudnite na klasické mydlo či sprchovacie gély. Často majú vysoké pH a ak sa dostanú do vašich intímnych miest, zničia laktobacily v pošve. A čo výplachy? „V minulosti ich ženy často používali. Nie sú vyslovene zakázané, treba však na ne používať špeciálne prípravky z lekárne,“ podotýka gynekológ. Spravidla obsahujú kyselinu mliečnu, kyselinu hyalurónovú alebo bylinky ako nechtík lekársky, šalvia či harmanček. No aj tak by ste si výplach pošvy mali robiť iba príležitostne, nie pravidelne. Pošva má „samočistiacu“ schopnosť a prehnaná hygiena vám skôr ublíži, ako pomôže. „Mali by ste veriť svojmu organizmu a nepáchať na ňom očistné násilie, aj keď v dobrom úmysle,“ radí doktor Timko.

A čo ešte?

  • Nepoužívajte parfumované intímne vložky ani toaletný papier.
  • Počas menštruácie si vložky alebo tampóny meňte približne každé tri hodiny. V noci sa používania tampónov radšej vzdajte.
  • Holíte si intímne partie? Zo zdravotného hľadiska by ste sa nemali holiť úplne dohladka, pretože chĺpky majú určitú ochrannú funkciu – rozumnejšie je ich iba skrátiť. Ak sa holíte, použite špeciálne prípravky na holenie, nie partnerovu penu či gél. A zakaždým použite novú žiletku.
  • Narušiť vyvážené pošvové prostredie môže aj váš partner, ak zanedbáva svoju hygienu. Spoločná sprcha môže byť celkom príjemnou predohrou, nemyslíte?
  • Pri praní spodnej bielizne nepoužívajte klasické prášky či aviváže, ale zvoľte napríklad výrobky určené pre batoľatá.
Pohlavné orgány ženské

V tomto článku sa zaoberáme Pohlavné orgány ženské ...viac
Autor: Báječná Žena/ Alena Jurisová

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 mýtov o pleti. Pátrali sme, čo naozaj zaberá na vrásky

5 mýtov o pleti. Pátrali sme, čo naozaj zaberá na vrásky

dnes
Nemrač sa, budeš mať vrásky! Pi veľa vody, nebudeš mať vrásky. Takéto a podobné rady ste iste počuli už mnohokrát. Čo na vrásky naozaj... Čítať viac
 
Potrebujete v kabelke balzam na pery? Lekárka odporúča ten najvhodnejší

Potrebujete v kabelke balzam na pery? Lekárka odporúča ten najvhodnejší

včera
Kedy je vhodné siahnuť po balzame na pery a ktorý môže urobiť viac škody ako úžitku? Kožná lekárka poradí, ako si ošetrovať pery s rozumom.... Čítať viac
 
Pleť v meste potrebuje zmenu. Rady lekárky proti smogu a žiareniu

Pleť v meste potrebuje zmenu. Rady lekárky proti smogu a žiareniu

21.04.2019
Ani najlepší krém vám nepomôže pleť vylepšiť, ak si ju nebudete pravidelne čistiť. Oplatí sa tak urobiť nielen po návrate z práce,... Čítať viac
 
Z mŕtvej matky sa narodilo dieťa! Lekári aj rodina tvrdia, že je to etické...

Z mŕtvej matky sa narodilo dieťa! Lekári aj rodina tvrdia, že je to etické...

17.04.2019
26-ročná Portugalčanka oficiálne zomrela, napriek tomu porodila synčeka. Čítať viac
 
Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela

Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela

16.04.2019
Riadia ju ženské hormóny a súvisí s menštruáciou. Pôvod endometriózy je zatiaľ stále neznámy, no tehotenstvo a dojčenie môže ženu... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zásady intímnej hygieny: Aj prehnaná starostlivosť škodí, tvrdí gynekológ
Báječná Žena/ Alena Jurisová