predplatne
 

Citlivá pokožka si na starostlivosť potrpí. Dráždi ju aj obyčajná voda

05.06.2016

Ak vás niekto presviedča, že voda z kohútika mu nesedí a pleť je po umytí začervenaná, neklame. Presne takto reaguje suchá a citlivá pleť.

Aj očista má svoje hranice, ustavičné drhnutie škodí nielen tvári, ale i telu.

Aj očista má svoje hranice, ustavičné drhnutie škodí nielen tvári, ale i telu.Autor: Shutterstock.com

Za podráždenie je vo väčšine prípadov zodpovedný chlór. Nechcete sa vody z kohútika vzdať? „Vodu prevarte a nechajte vychladnúť, tak sa zbavíte chlóru,“ pridáva tip doktorka Hudáková. Hoci voda má osviežujúci účinok, netreba to s ňou preháňať ani pri očiste tela. Opäť je veľmi dôležité vybrať si správne čistiace prípravky. Výraznejšie môžu pleť premasťovať aj dechtové či sírové mydlá. Suchá a normálna pleť ocení kombináciu pleťového mlieka a micelárnej vody. Používanie odličovacích prostriedkov je veľmi individuálne.

Čítajte: Škodlivé látky vo vašej kozmetike: Ktorým sa radšej vyvarovať?

Na ekzém vlažne

Dôslednejší musíte byť najmä v prípade suchej, citlivej a atopickej pokožky. Ocení najmä sprchovacie oleje. Ideálne sú neparfumované prípravky, bez parabénov, farbív. Čím menej ingrediencií výrobok obsahuje, tým nižšia je šanca, že na niektorú zložku zareaguje citlivá pokožka. „V prípade akútneho vzplanutia kožného ochorenia, napríklad pri atopickom ekzéme, keď je pokožka začervenaná, suchá, s drobnými trhlinkami, zvoľte radšej rýchlu vlažnú sprchu. Nepoužívajte pri nej žiadne prípravky,“ vysvetľuje doktorka Tatiana Hudáková. 

Čo chutí pokožke? Diéty to nie sú, stavte na overenú vitamínovú trojku!

S umývaním to neprežeňte

Pri umývaní do určitej miery narušujete ochranný plášť pokožky. Je nutné dopriať jej čas, aby si ho prirodzene obnovila. Ak jej ho nedoprajete, ochranný film sa naruší. Po čase môže dôjsť k poškodeniu kože. Bude citlivejšia, reaktívnejšia a dokonca časom môže vyústiť do vzniku kožného ochorenia.

Oči odľahčite

Zvlášť jemne zaobchádzajte s očným okolím. Zvyšky tieňov či maskary odstráni aj micelárna voda, prípadne špeciálne vody na odlíčenie očí. „No aj micelárna voda môže niekoho dráždiť. Ak si citlivé oči nemaľujete, môžete si ich prejsť len termálnou vodou, ktorú nanesiete na tampón. Minerály prospejú jemnej pokožke,“ hovorí dermatologička Adriana Tomeková. „Z času na čas si urobte obklady z bórovej vody. Výborne upokoja pokožku.“ Opatrne pristupujte aj k prípravkom, ktoré obsahujú olejovú zložku. Odstránia síce zvyšky špirály, ale po ich použití vás môže prepadnúť pocit ťažkých viečok. Výnimkou nie je ani opuch. Pokožka v okolí oči by nikdy nemala zostať mastná. Ak vám vyhovuje odličovač očí s olejom, pretrite si po jeho použití viečko ešte micelárnou vodou. Tak oleju nedáte šancu zaťažiť viečko.

Dajte pozor

Nepoužívajte rovnaké očistné prípravky na telo i na tvár, ak na to nie sú špeciálne určené. Pleť tváre je tenšia, citlivejšia, preto môže zareagovať na sprchovací gél či na tekuté mydlo podráždením. Zdravá pleť by mala jednorazový prešľap zvládnuť.

Ako prať bielizeň a neškodiť si? Zdravé rady nielen pre alergikov

Atopický ekzém

Autor: ZDRAVIE/ Katarína POSLUCHOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dámy, aj vy? 4 dôvody, prečo riskujete sedením s prekríženými nohami. Netrpia len tie!

Dámy, aj vy? 4 dôvody, prečo riskujete sedením s prekríženými nohami. Netrpia len tie!

dnes
Pozícia s nohou preloženou cez druhú je pohodlná a typicky ženská. Škodí však vášmu zdraviu. Je zaujímavé, že muža by takto nikdy nenapadlo... Čítať viac
 
NAJkrajšia žena je úplne obyčajná. Aké sú tajomstvá Jennifer Garner?

NAJkrajšia žena je úplne obyčajná. Aké sú tajomstvá Jennifer Garner?

včera
Nielen divákov si herečka získa svojim milým, podmanivým úsmevom. Trojnásobná mama sa snaží žiť normálny život, hollywoodske maniere... Čítať viac
 
8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

20.05.2019
Už ste si zvykli, že raz za mesiac sa skrúcate v kŕčoch? Ale čo, keď sa bolesť objaví nečakane? Viete, čo sa za ňou môže skrývať?  Čítať viac
 
Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

19.05.2019
Súčasná medicína nemá presnú odpoveď na to, prečo endometrióza vzniká. Čítať viac
 
Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

17.05.2019
Príčiny kvasinkovej infekcie sú aj v životospráve či v hygienických návykoch. Možno treba zmeniť, čo iným ženám vadiť vôbec nemusí.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Citlivá pokožka si na starostlivosť potrpí. Dráždi ju aj obyčajná voda
ZDRAVIE/ Katarína POSLUCHOVÁ