predplatne
 

Dajte zbohom suchotám! V menopauze vás nepotrápia len v nohavičkách

26.02.2020

Na to, aby ste prečkali obdobie sucha, potrebujete len slzy, cukríky a lubrikant.

Odrazu akoby sa vám vysušilo celé telo. Dá sa proti tomu zakročiť!

Odrazu akoby sa vám vysušilo celé telo. Dá sa proti tomu zakročiť!Autor: Profimedia.sk

V ústach hľadáte sliny, každú chvíľu si krémujete ruky a na pery dáte balzam. Počas menopauzy vysychajú sliznice, pokožka i vlasy. Aj tu úradujú hormóny. Či skôr už nie. Oči pália preto, lebo sa mení zloženie sĺz a ich produkcia klesá. Problémy sa väčšinou objavia medzi prvými, keď ešte žiadne iné príznaky prechodu nebadáte. Až šesť z desiatich žien nad štyridsaťpäť rokov trápia suché oči. Najprv len nepatrný pocit, že vám niečo padlo do oka, neskôr pálenie a citlivosť na svetlo.

Plačte umelo

Za normálnych okolností pomáhajú slzy vyrovnávať miernu nerovnováhu očnej rohovky, aby sa na nej správne lámalo svetlo. Navyše, slzy dodávajú oku živiny či kyslík a aj vďaka tomu oko odoláva infekciám. Okolo päťdesiatky však začnú slzy rýchlo strácať svoju hydratačnú schopnosť a menia sa v očiach na piesok. Zlý pocit znásobí pobyt v klimatizovanej miestnosti, kontaktné šošovky alebo fajčenie. Pomôžu gély alebo kvapky, známe aj ako umelé slzy. Môžete si ich vybrať sama v lekárni po porade s lekárnikom. Lepšie však bude, ak navštívite očného lekára, dáte si skontrolovať zrak a poradiť prípravok, ktorý bude vašim očiam vyhovovať najlepšie.

Čítajte aj: Svrbia vás oči? Syndróm suchého oka len kvapkami nevyliečite

Už si neodpľujete

Sucho v ústach môžete mať kedykoľvek. V noci počas spánku otvoríte ústa, ste pár hodín v zafajčenej miestnosti alebo ste sa zabudli napiť. Ak však máte pocit ustavičného smädu napriek tomu, že pijete viac ako obyčajne, niečo sa deje. Áno, v menopauze je sucho v ústach bežné, ale môžu sa za ním skrývať i mnohé ochorenia, ako je cukrovka, Sjögrenov syndróm, narušená funkcia žliaz, astma či mozgovocievna príhoda. Suchosť v ústach mohli spôsobiť i lieky, ako sú antihistaminiká, diuretiká alebo psychofarmaká. So suchom v ústach, ktoré trvá dlhšie a obťažuje vás, navštívte lekára. Ak testy nič nepotvrdia, je príčinou menopauza. Zásobte sa žuvačkami a cukríkmi bez cukru. Žuvanie a cmúľanie stimulujú tvorbu slín.

Málo slzíte a slniníte? Vaše oko môže mať reumu, pomôže žuvačka

Intímne svrbenie

Takmer polovica žien sa počas klimaktéria sťažuje na suchosť či svrbenie pošvy. Aj tieto problémy mohli spôsobiť lieky, preto sledujte, či ťažkosti nastúpili až po začatí akejkoľvek liečby. Mnohé ženy si však oveľa skôr, ako sa ocitnú v prechode, všimnú, že počas pohlavného styku vytvárajú menej maziva. Pripisujú to strate záujmu o partnera, no v skutočnosti sa sliznice pohlavných orgánov začnú pomaly meniť už pred štyridsiatkou.

Iba s lubrikačným gélom

Keď začne klesať hladina estrogénov, sliznica pošvy sa stenčuje, vysychá a je menej elastická. Pri intímnej hygiene musíte byť zvlášť opatrné a používajte iba vhodné prípravky. Zvážte aj materiál, z ktorého sú nohavičky. Ideálne sú bavlnené, v ktorých sa nebudete pariť. Ak používate tenučké slipové vložky, vyberajte priedušné a bez vône. Ak nie ste počas pohlavného styku dostatočne lubrikovaná, sex môže bolieť, spôsobí podráždenie, často i krvácanie. Ľahšie dostanete vaginálne infekcie, preto platí pravidlo: lubrikovať, lubrikovať, lubrikovať! Sexuológovia odporúčajú lubrikanty bez vône, farby a chuti. Vyskúšajte niekoľko, aby ste vedeli, či vám viac vyhovuje lubrikant na báze oleja, vody alebo silikónu. V zahraničí zoženiete aj lubrikačné gély, ktoré obsahujú estrogén.

Šošovky si nechajte

Kontaktných šošoviek sa nemusíte vzdať! Vypýtajte si v lekárni kvapky, ktoré si môžete aplikovať aj vtedy, keď máte šošovku v oku.

Majte Menopauzu pod kontrolou. Nalejte si do šálky prírodné hormóny

Menopauza

V tomto článku sa zaoberáme Menopauza ...viac
Autor: lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

dnes
Zdravotníci musia dodržiavať prísny hygienicko-epidemiologický režim a v nemocniciach sú zakázané návštevy. Čítať viac
 
Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

03.04.2020
Chystáte sa doma upratovať? Nezabudnite na vankúše či paplóny. Budú nielen belšie, ale aj bez roztočov. Čítať viac
 
Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

02.04.2020
Aj moderátorka Kvetka Horváthová (43) zmenila kvôli šíriacej sa pandémii svoj denný režim. Ako sa zachránila pred operáciou a prečo... Čítať viac
 
Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

30.03.2020
V pondelok si prehodíte tašku cez plece a vybehnete z domu. V piatok vás trápia bolesti hlavy a stuhnutá šija. Akú hmotnosť by nemala... Čítať viac
 
O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

25.03.2020
Ako prekonať prirodzený strach z pôrodu? Ako sa naň pripraviť? O praktických tipoch a skúsenostiach hovorí pôrodná asistentka Elena... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dajte zbohom suchotám! V menopauze vás nepotrápia len v nohavičkách
lsd