predplatne
 

Na vysoký tlak sa možno liečite zbytočne: Skutočný problém môže byť niekde inde!

19.01.2017

Ženám stúpa krvný tlak najmä v tehotenstve, pri nadváhe a v menopauze. Sekundárna hypertenzia sa však môže objaviť kedykoľvek, najmä keď máte ochorenie, o ktorom netušíte.

U žien môže spôsobovať vysoký tlak aj príliš veľa svalov.

U žien môže spôsobovať vysoký tlak aj príliš veľa svalov.Autor: Shutterstock

Sekundárna hypertenzia, ako napovedá aj názov, vychádza z inej, často liečiteľnej choroby. Ak sa nezistí skutočná príčina, liečite sa na vysoký krvný tlak, hoci by ste nemuseli. Ak by sa odhalila skutočná príčina vašich problémov, tlak by klesol. 

Nová liečba RAKOVINY zabrala: Ženu v poslednom štádiu zachránil úplne bežný liek!

Zúženie tepny zo svalov

Častým pôvodcom sekundárnej hypertenzie je stenóza renálnej artérie, teda zúženie tepny, ktorá zásobuje obličky krvou. Toto ochorenie vzniká ukladaním tukových látok na stenách tepien -  aterosklerotických plátov alebo u mladých žien v dôsledku nadmerného rastu svalového tkaniva v stenách tepien. Niektoré prípady si vyžadujú premostenie koronárnej tepny – bajpas, ale väčšinu možno úspešne liečiť aj angioplastikou.

Pozor, leukémiu môže vyvolať aj priveľké napätie

Veľa sodíka, málo draslíka

Ďalším pôvodcom sekundárnej hypertenzie je nadmerná tvorba aldosterónu, hormónu, ktorý sa tvorí v nadobličkách. Je zodpovedný za reguláciu hladiny draslíka a sodíka v obličkách. Pri tejto chorobe - hyperaldosteronizme, telo zadržiava sodík a stráca draslík. To vedie k hypertenzii, priberaniu, oslabeniu svalstva a zadržiavaniu vody.
Ak nadmernú tvorbu hormónu v nadobličke vyvoláva nádor, obyčajne sa volí chirurgický zákrok. V ostatných prípadoch u ľudí s touto chorobou stačí obmedziť spotrebu soli a užívať lieky blokujúce činnosť aldosterónu.

Prečítajte si: Neuveríte, čo spraví len jeden zhodený kilogram s vaším krvným tlakom

Môže za to štítna žľaza?

Štítna žľaza, orgán motýľového tvaru nachádzajúci sa v krku, vylučuje hormóny, ktoré ovládajú hospodárenie s energiou v tele. Mnohé ochorenia vrátane Gravesovej choroby a benígneho nádoru štítnej žľazy môžu stimulovať nadmernú tvorbu tyroidného hormónu, teda hypertyreózu. Táto choroba spôsobuje vysoký krvný tlak a prudké búšenie srdca, problémy so spánkom, intoleranciu tepla, nadmerné potenie a stratu telesnej hmotnosti. Tieto symptómy možno odstrániť liečbou
potláčajúcou aktivitu štítnej žľazy.

Chvejete sa a búši vám srdce?

Zriedkavý, zvyčajne benígny tumor feochromocytóm produkuje nadmerné množstvá epinefrínu a norepinefrínu, ktoré sťahujú väčšinu tepien a zvyšujú krvný tlak. Ďalšími symptómami sú chvenie, búšenie srdca, potenie, nervozita, bolesti hlavy, ubúdanie hmotnosti a mdloby. Liečba sa začína užívaním liekov blokujúcich účinky hormónov a pokračuje chirurgickým odstránením nádoru. Ak nie je možné odstrániť ho chirurgicky, je nutné ožarovanie alebo chemoterapia.

Zvýšil sa vám tlak v tehotenstve? Čítajte: Čakáte potomka? Po 20. týždni si musíte merať tlak každý deň

Cushingov syndróm

Cushingov syndróm vzniká pri nadmernej produkcii kortizolu v nadobličkách, no aj pri dlhodobom užívaní kortikosteroidných liekov, napríklad na liečbu vážnej alergie alebo autoimunitných porúch.
V prvom prípade sa pacientovi podávajú lieky alebo sa zvolí chirurgický zákrok. V druhom prípade lekár zníži dávky kortikosteroidov.

Studené hohy

Aorta je najväčšia tepna v ľudskom tele. Koarktácia je zriedkavá vrodená porucha, pri ktorej je časť aorty, zvyčajne v hrudníku, priúzka. Prejaví sa až v dospelosti. Spôsobuje miernu hypertenziu v horných končatinách, kým krvný tlak v dolných končatinách je očividne nižší. Často sa stáva, že tep v slabinách a nohách je veľmi slabý alebo úplne chýba. Medzi symptómy sa radia bolesti hlavy, malátnosť, slabosť a zlá cirkulácia krvi v nohách. Symptómy obmedzeného prúdenia krvi zvyčajne
zmierni terapia zúženej tepny, ale hypertenzia často pretrváva.

Aké lieky užívate?

Mnohé lieky vrátane voľnopredajných preparátov môžu zvyšovať krvný tlak. Najčastejšie ide o nesteroidné protizápalové lieky alebo o nesteroidné antiflogistiká ako ibuprofén a naproxén. Nesteroidné antiflogistiká sa bežne používajú na liečbu artritídy a iných typov bolesti.  Bežné voľne predajné nosové dekongestíva proti nádche, chrípke a alergii, ako aj niektoré prípravky na chudnutie môžu zvýšiť krvný tlak a ovplyvňovať účinnosť liekov proti hypertenzii. Našťastie, existujú preparáty proti prechladnutiu, kašľu alebo chrípke aj pre hypertonikov. Ak však užívate antihypertenzíva, pred začiatkom užívania iných, voľne predajných liekov sa poraďte s lekárom.
Niektoré lieky určené proti autoimunitným ochoreniam, kortikosteroidy, cyklosporín a takrolimus,
aj lieky používané pri liečbe rakoviny zužujú cievy v celom tele. Hypertenzia sa môže objaviť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov na liečbu depresie, inhibítorov MAO a tricyklických antidepresív a kontraceptív.

Januárové číslo časopisu Zdravie vychádza už po štvrtýkrát v limitovanej edícii s knihou. Tentokrát sa dozviete všetko o vysokom krvnom tlaku. Prečo vám lekár nameria v ambulancii vyšší tlak ako ho naozaj máte a čo škodí viac, – pohár vína alebo lieky na bolesť? Zdravie s publikáciou z exkluzívnej série Harvardovej lekárskej školy nájdete vo vybraných stánkoch v predaji od 19. decembra! 

Autor: iZdravie.sk / Vysoký krvný tlak, Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nešťastné strie! Ako vylepšiť pokožku a vlasy počas tehotenstva?

Nešťastné strie! Ako vylepšiť pokožku a vlasy počas tehotenstva?

20.09.2019
Dá sa masážami počas tehotenstva zabrániť striám na brušku a prsiach? Ak vám začnú vypadávať vlasy, netrápte sa, po pôrode znovu zhustnú.... Čítať viac
 
10 TOP vinníkov intímnych problémov. Polovicu z nich ani nepodozrievate

10 TOP vinníkov intímnych problémov. Polovicu z nich ani nepodozrievate

19.09.2019
Trápia vás opakovane problémy v intímnej oblasti? Možno ich má na svedomí kvasinková infekcia, teda mykóza. Čítať viac
 
Chúlostivé! TOP 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

Chúlostivé! TOP 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

17.09.2019
Zatiaľ čo o obličkových kameňoch, žlčníku alebo migréne si s kamarátkami rozprávame skoro vždy, sú aj iné ochorenia, o ktorých nepovieme... Čítať viac
 
Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

13.09.2019
Sú bežné, často zmiznú skôr, než si ich všimnete. No môžu tiež spôsobiť problémy, liečbu preto neodkladajte. Čítať viac
 
Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

12.09.2019
Obyčajná voda pokožke na čistenie nestačí. Ako sa však vo veľkom množstve odličovacích prípravkov vyznať? Pomôžeme vám! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Na vysoký tlak sa možno liečite zbytočne: Skutočný problém môže byť niekde inde!
iZdravie.sk / Vysoký krvný tlak
Lenka ŠTEFÁNKOVÁ