Na prevenciu rakoviny prsníka stačí jedno vyšetrenie za rok

16.06.2009

Navštívili ste už tento rok svojho gynekológa? Ak áno, potom patríte k slabým 17 percentám žien, ktoré tak urobili, a tým si možno zachránili život. Na rakovinu prsníka ročne u nás zomiera viac ako 700 žien. Pritom hlavným príznakom tohto ochorenia je obyčajná hrčka, ktorú môže lekár ľahko vypátrať.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografiaAutor: ROBO HOMOLA

„Rakovina prsníka je ochorením starších žien. Ročne diagnostikujeme asi 2 000 nových pacientok. Najkritickejšie obdobie je medzi 50. a 60. rokom života,“ tvrdí prezident Slovenskej gynekologickej spoločnosti Ján Danko. Výskyt rakoviny prsníka zvyšujú aj ženské pohlavné hormóny estrogény. Odborníci tvrdia, že podporujú rozvoj nielen normálnych, ale aj nádorových buniek v prsníkovom tkanive.

 

 NÁDOROVÉ BUNKY: Tie nájde lekár pod mamografom.

Nebojte sa vyšetrenia

Najlepšie je zveriť sa do rúk odborníkov. Sonografiu, teda bezbolestné vyšetrenie prsníka ultrazvukom môžete podľa zákona bezplatne podstúpiť raz za dva roky od 18 do 40 rokov. Starším ženám sa odporúča mamografia. Ide o röntgenové vyšetrenie prsníka, ktoré využíva mäkké nízkoenergetické žiarenie a dokáže zachytiť aj miniatúrne útvary. Aj 65-ročná bývalá pani učiteľka Janka sa bála vyšetrenia. „Rakovinu prsníka mi lekári oznámili pred 12 rokmi. Dostala som sa do prechodu a odporučili mi hormonálnu liečbu. Vyšetrovala som sa pravidelne, ale nič som si nenahmatala,“ vysvetľuje pani Janka. Počas hormonálnej procedúry však zistila, že sa jej prsníky správajú inak, boleli ju a tvrdli. Čítala však, že takéto prejavy sú možné. 

 MAMOGRAFIA: Vyšetrenie je určené pre staršie ženy.

Priznáva, že do 54 rokov nebola na mamografii. „V tom čase sa dlho čakalo, nehovorilo sa o rakovine prsníkov tak ako teraz i týchto prístrojov bolo málo. Nemala som ani žiadne gynekologické problémy, preto som tomu nepripisovala veľkú váhu,“ hovorí pani Janka. Osud jej však zoslal do cesty bývalú žiačku, ktorá robila na mamografii. „Keď som ju oboznámila so svojimi ťažkosťami, hneď ma objednala na vyšetrenie. Vyhýbala som sa mu. Strašila ma predstava, že mi lekári niečo nájdu,“ prezrádza. Najhoršia obava sa stala skutočnosťou. Verdikt znel: nález na ľavom prsníku. Histologické vyšetrenie ukázalo, že vybraný nález bol zhubný.

Operáciou nemusíte prísť o celý prsník

„Prevláda trend konzervatívnych chirurgických zákrokov, keď sa snažíme žene prsník zachrániť,“ upresňuje klinická onkologička Zuzana- Syčová Milla. Chirurg najskôr vyberie nádor s okolitým tkanivom, prípadne štvrtinu prsníka. Spolu s nádorom riešia aj lymfatické uzliny. Histologické výsledky zavolá patológ ešte počas operácie, aby lekár vedel, či má pokračovať. Výskumy ukázali, že 8 z 10 nálezov na prsníkoch neznamená zhubné ochorenie. „Keď lekár vyslovil slová rakovina prsníka, zastavil sa mi dych. Začala som chodiť okolo jeho stola ako nepríčetná. Nasledovala ďalšia operácia. V mysli som sa pripravovala na to, že sa zobudím bez prsníka,“ dodáva pani Janka. Po operácii brala lieky asi 5 rokov a podstúpila 25 ožiarení. Dnes žije akoby nikdy rakovinu nemala a ostatným radí: „Komu už raz bola diagnostikovaná rakovina, musí počítať s tým, že sa mu kedykoľvek môže vrátiť, ale pripúšťať si to nesmie.“

Novinky v liečbe

Odborníci sa zamerali na rastové faktory dôležité pre zväčšenie nádoru. Pôsobením na ne chcú zastaviť šírenie ochorenia. Veľmi populárnou je cielená liečba monoklonálnymi protilátkami, teda bielkovinami namierenými proti nádorovým bunkám. Aj u nás používame lieky s výbornými mechanizmami účinku, ktoré sa pridávajú k chemoterapii. Jeden z nich funguje tak, že spomaľuje rast nádorových buniek a spôsobuje ich smrť. Druhý patrí medzi najnovšie lieky v onkológii. Blokuje rastový faktor VEGF, a tým „odstriháva“ cievy smerujúce k nádoru, čím mu zabraňuje, aby mal výživu a aby sa nádorové bunky ďalej šírili.


Sledujte svoje prsia

Ak sa u vás objavil aspoň jeden z týchto varovných signálov, ihneď vyhľadajte svojho gynekológa:

- Nepravidelná zmena tvaru a veľkosti prsníka 
- Trvalá bolesť v jednej časti prsníka alebo v podpazuší 
- Hrčka 
- Výtok z bradavky 
- Vtiahnutie kože alebo bradavky 
- Opuch lymfatických uzlín v podpazuší alebo v okolí kľúčnej kosti 
- Zmeny na koži alebo bradavke, napríklad zvrašťovanie kože, tvorba jamiek v okolí bradavky, začervenanie


Nápomocná kyselina

Rakovina prsníka často metastázuje do kostí. V prvej línii liečby kostných metastáz sa používa aj kyselina zoledronová, ktorá napomáha ukladanie vápnika do kostí. „Nasadíme chemoterapiu a k tomu pacientkám v trojtýždňových intervaloch pridávame vo forme infúzie túto kyselinu. U tých, ktoré majú kostné metastázy, pôsobí hojivo. Nemávajú potom také bolesti. Jednou z jej úloh je aj to, aby nevznikali ďalšie kostné príhody u pacientok a aby sa im nelámali kosti. Je to liek, ktorý šetrí aj obličky,“ hovorí Zuzana Syčová-Milla. Výskumy ukázali, že pridaním kyseliny zoledronovej k liečbe v kombinácii s hormonálnymi liekmi možno u žien pred menopauzou zlepšiť prežitie bez známok choroby a znížiť riziko opätovného výskytu rakoviny prsníka. Klinické štúdie preto naznačujú protinádorové pôsobenie tejto látky.


Nielen genetika

Ak ste si mysleli, že rakovina je len otázkou genetiky, mýlili ste sa. Dedičný pôvod má asi 10 percent prípadov. „Včasná menštruácia, zväčša pred 12. a menopauza po 55. roku, neskorá tehotnosť, hormonálna liečba, obezita či prvé tehotenstvo po 30. roku patria k rizikovým faktorom tohto druhu rakoviny,“ vysvetlil lekár Ján Danko. (št)


Vyšetrite sa samy

Lekári varujú, že len 3 percentá žien vedia, ako sa správne samovyšetriť. Odporúčajú raz do mesiaca hneď po menštruácii. U žien v prechode na začiatku mesiaca. Začnite pred zrkadlom s pripaženými rukami, najlepšie po sprchovaní. Sledujte tvar, veľkosť a okolie prsníkov podľa varovných signálov. Zdvihnite ruky nad hlavu a pootáčajte sa dookola. Dôležité je, aby prsníky tento pohyb sledovali s vami. „Najskôr sa prehmatajte jemne bruškami druhého, tretieho a štvrtého prsta, potom pritlačte. Pohyby robte v smere hodinových ručičiek a takto prejdite celý prsník,“ radí doktorka Zuzana Syšová- -Milla. (št)

Zapojte sa do kampane proti rakovine prsníka

Rakovina prsníka sa dá odhaliť a liečiť skôr, ako si ju nahmatáte – je názov júnovej kampane, do ktorej sa u nás zapojilo vyše 600 ženských ambulancií. Zdravotné poisťovne budú vyzývať formou listov, telefonátov či SMS svoje poistenky, aby absolvovali gynekologickú alebo mamografickú prehliadku. Informácie nájdete aj na stránkach www.vedietviac.sk, www.tvojanadej.sk alebo na bezplatných číslach  0800 500 944 ,  0800 800 701 , zväčša od 16. do 18. hodiny. (št)

Autor: KATARÍNA ŠTERBOVÁ, Foto: ROBO HOMOLA

Ďalšie články z tejto sekcie

Pozeráte TV viac ako 5 hodín denne? Toto sa začne diať s vaším telom

Pozeráte TV viac ako 5 hodín denne? Toto sa začne diať s vaším telom

21.02.2017
Radi vysedávate pred telkou? Nepreháňajte to! Japonskí vedci zistili, že trávenie času pri televízore zvyšuje vážne zdravotné riziká.... Čítať viac
 
FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú

FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú

20.02.2017
Aj vám sa stáva, že prídete po práci domov a zistíte, že ste cez deň takmer nič nevypili? Doháňať všetko večer nie je správne. Zabaľte... Čítať viac
 
FOTO: Slávni cukrovkári. Ako chutí sladký život plný obmedzení?

FOTO: Slávni cukrovkári. Ako chutí sladký život plný obmedzení?

19.02.2017
Cukrovka vám nemusí prekaziť ani tie najsmelšie životné plány, potvrdzuje Veronika Balcová (23), vlaňajšia finalistka Miss Universe.... Čítať viac
 
Poškriabaná rohovka či snežná fatamorgána. Neverili by ste, čo sa prihodí pri zimnom šantení

Poškriabaná rohovka či snežná fatamorgána. Neverili by ste, čo sa prihodí pri zimnom šantení

18.02.2017
Stalo sa vám, že ste na svahu nevideli ani na centimeter pred seba a už vôbec nie pod seba? Jasné svetlo a biely terén klamlivo splývajúci... Čítať viac
 
Nadmerné potenie vyrieši kúpeľ vo vaničke či chirurgický zákrok

Nadmerné potenie vyrieši kúpeľ vo vaničke či chirurgický zákrok

17.02.2017
Ak mokré mapy pod pazuchami nevyrieši antiperspirant, musia nastúpiť tvrdšie zbrane. Zachrániť vás môže napríklad aj prúd. Čítať viac
 
 

wanda.sk