predplatne
 

Za neplodnosť môže aj stres a depresia!

05.02.2014

Milujete sa koľko treba, s partnerom sa stravujete zdravo, podľa vyšetrení ste obaja plodní ako jablone, ale dve čiarky nie a nie sa podariť. Môžete byť neplodní „psychicky“. Má emocionálne rozpoloženie naozaj takú obrovskú moc?

Za problémami s otehotnením môže byť aj stres a depresia.

Za problémami s otehotnením môže byť aj stres a depresia.Autor: Profimedia.sk

O tom, či je stres skutočnými príčinami alebo skôr následkom neplodnosti sa vedú spory. „V debate o psychologických aspektoch neplodnosti v odborných kruhoch dominujú dve zásadné otázky: spôsobuje infertilita stres a depresiu alebo spôsobuje stres a depresia infertilitu?

Čítajte viac:

Najplodnejšie sme vraj čerstvo zamilované

Prvá otázka je ľahšie zodpovedateľná. V zásade ženy, ktoré majú problém s plodnosťou zažívajú stres, frustráciu, pocity sklamania, hnevu, ktoré často vyústia do úzkostného správania až depresie. Podľa štúdií je stres súvisiaci s liečbou neplodnosti porovnateľný so stresom pri vážnych ochoreniach ako je rakovina,“ hovorí psychologička a fertility koučka Mgr. Marcela Korčeková. Na druhej strane štúdie, ktoré by potvrdili, že stres priamo spôsobuje neplodnosť, neexistujú. „Sú však dôkazy, že depresívne symptómy súvisia s niektorými formami neplodnosti a tiež štúdie, že čím viac je žena vystresovaná na začiatku liečby neplodnosti, tým ťažšie otehotnie. V zahraničí sa zas zistilo vyššie percento úspešnosti otehotnenia u žien, ktoré počas liečby „neplodnosti“ vyhľadali odbornú psychologickú pomoc,“ vysvetľuje odborníčka. 

Mgr. Marcela Korčeková, psychologička, fertility koučka

Stres „mení“ hormóny

Každopádne však stres dokáže v tele narobiť riadnu šarapatu. Stále napätie môže vyvolať spazmy, ktoré anatomicky bránia uhniezdeniu a udržaniu vajíčka. Záťaž navyše ovplyvňuje organizmus aj hormonálne. „Stres negatívne vplýva na ženskú aj mužskú plodnosť a to tým, že narúša našu hormonálnu rovnováhu a neblaho zasahuje reprodukčné orgány. To zvyšuje produkciu hormónu kortizolu a ten nepriaznivo ovplyvňuje sexuálnu aktivitu a reprodukciu tela. Vysoká produkcia kortizolu sa spája s neplodnosťou a nadváhou,“ hovorí Mgr. Korčeková. U mužov vedie stres často až k stavu „oxidačného stresu“, ktorý má za následok znížené množstvo alebo slabšiu pohyblivosť spermií. Ženám zas môže narušiť ovuláciu a menštruáciu. „Preukázala sa súvislosť medzi psychikou a hormonálnou nerovnováhou. Ženy, ktorých “neplodnosť“ súvisí s hormonálnou poruchou, sú viac úzkostné, depresívne a plné obáv,“ dopĺňa fertility koučka.

„Depka“ pokazí aj IVF

Negatívne emocionálne rozpoloženie dokonca môže negatívne zasiahnuť aj pokiaľ sa rozhodnete otehotnieť umelou cestou. Hormonálnu liečbu totiž pocítite aj vo vedľajších príznakoch ako napríklad kolísanie nálad. „Ak je žena neustále nevyrovnaná, nespokojná so sebou, partnerom, kolegami, môže to byť aj dôsledok hormonálnej liečby. Keď stres a depresia môžu ovplyvniť plodnosť, môže stres a depresia ovplyvniť úspešnosť in vitro oplodnenia? Zahraničné štúdie na túto otázku odpovedajú jednoznačne – áno. Pacientky, ktoré sú depresívne pred začatím IVF, majú zvyčajne nižšie percento úspešnosti,“ hovorí odborníčka. To jednoznačne svedčí o tom, že psychické príčiny vonkoncom nie sú druhoradé a nemali by ste ich podceňovať.

Zdravá túžba, nie frustrácia

Vaše rodičovské povinnosti nemusia odďaľovať len stres a depresia. Je jasné, že čím viac niečo chceme, tým ťažšie to dosiahneme. Môžeme teda všetko brzdiť skôr prílišnou túžbou? „Túžba je vnímaná väčšinou ako pozitívny stimul. V tomto prípade prílišná túžba po dieťati môže byť kontraproduktívna. Čím dlhšie sa pár snaží o tehotenstvo, tým sa zvyšuje frustrácia a negatívne emócie. Zúfalou snahou otehotnieť môže dokonca celý proces blokovať. Na základe mojich skúseností najčastejšie negatívne emócie, s ktorými s klientkami pracujem sú hnev, bezmocnosť, beznádej, žiaľ, závisť, sklamanie, pocit krivdy, podráždenie a strach, že sa im nikdy nepodarí otehotnieť. Môžu vyústiť až do depresie,“ opisuje koučka pre plodnosť. To, že by bola patologická túžba po dieťati jedinou príčinou infertility, si však nemyslí. „Problém s „plodnosťou“ je oveľa zložitejší a nemyslím si, že jeden faktor môže byť tak výrazne signifikantný. Samozrejme, môže sa stať, že túžba po dieťati prerastie do „nezdravých“ vzorcov správania a môže viesť k rôznym deštrukciám v zúfalej snahe otehotnieť,“ myslí si odborníčka. Problémom je, že si svoje správanie a myslenie nemusíte uvedomovať a o to ťažšie je ho zmeniť. Pomôcť vám môže najmä psychické preprogramovanie.

Autor: Dáša Balogová

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

BB vás už neprekvapí, zvykli ste si aj na CC. Čo však v sebe skrýva EE krém?

BB vás už neprekvapí, zvykli ste si aj na CC. Čo však v sebe skrýva EE krém?

dnes
Aj pleťová kozmetika sa prispôsobila rýchlej dobe. V jednej tube sa skrýva mejkap, výživa, trochu krému aj UV ochrana. Aj kozmetika... Čítať viac
 
VIDEO: Operácia viečok dokáže zázraky. Sú menší risk horné či spodné?

VIDEO: Operácia viečok dokáže zázraky. Sú menší risk horné či spodné?

18.01.2019
Kto by si nechcel ľahnúť a zobudiť sa o desať rokov mladší? Podarí sa to, ak chirurg zvolí správny postup. Čítať viac
 
Kuchynský detox aj morské riasy. Triky, ako rozžiariť unavenú pleť

Kuchynský detox aj morské riasy. Triky, ako rozžiariť unavenú pleť

17.01.2019
Stačí pár minút a stopy po párty, či ponocovaní dokážete viditeľne zmierniť. Čítať viac
 
Je vám stále chladno? 7 príčin prečo ste zimomrivá viac než vaše priateľky

Je vám stále chladno? 7 príčin prečo ste zimomrivá viac než vaše priateľky

16.01.2019
Patríte k tým, ktorí sa oblečú ako cibuľa, ale aj tak mrznú? Príčin, prečo to tak je, môže byť niekoľko. Čítať viac
 
Trápia vás cievky, chĺpky, akné či vrásky? Využite zimný čas na skrášľovanie

Trápia vás cievky, chĺpky, akné či vrásky? Využite zimný čas na skrášľovanie

15.01.2019
Zimné mesiace sú pre skrášľovacie zákroky pomocou lasera ideálne. S pokožkou dokáže zázraky! No dajte si pozor na akciové ponuky a... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Za neplodnosť môže aj stres a depresia!
Dáša Balogová