Slovenka sa nevzdala: Jej dcéra nemala vidieť, ani počuť. Napriek tomu je všetko inak

20.03.2017

Po dvoch zdravých deťoch sa Marianne narodilo hendikepované. A keďže chcela pre Paťku urobiť maximum, prešla kvôli terapiám takmer celý svet. Všetky vedomosti sústredila pod jednu strechu, aby pomohla aj iným deťom a ich mamám. 

„Deti sa potrebujú socializovať, nemôžu byť stále len doma s mamou,“ hovorí Marianna, mama sedemnásťročnej Paťky. 

„Deti sa potrebujú socializovať, nemôžu byť stále len doma s mamou,“ hovorí Marianna, mama sedemnásťročnej Paťky. Autor: Peter ŠIMONČÍK

Paťka sa narodila s ťažkým genetickým ochorením. „Mala vymenené časti chromozómov, nevyváženú translokáciu medzi tretím a piatym chromozómom, čo sú tie najväčšie. Tým pádom mala aj veľmi zlú prognózu. Hovorili mi, že bude iba ležať a nikdy nebude vidieť, ani počuť,“ spomína na ťažké obdobie Marianna Brudňáková, Paťkina mama.

Tretie dieťa

Keď prišla Patrícia do rodiny, čakali ju už dvaja zdraví súrodenci. „Pre nás, rodičov, to boli veľmi zvláštne chvíle, nevedeli sme ako sa k tomu máme postaviť. Ale keďže ja i muž, sme tak trochu krízoví manažéri, bola to pre nás výzva. Urobiť pre dcérku všetko, čo sa dá,“ opisuje inžinierka, ktorá sa rozhodla bojovať proti osudu a zlým prognózam lekárov. „Začali sme hľadať rôzne terapie po celom svete, nové medicínske technológie a mnohé sme aj absolvovali,“ spomína, ako chodili do Prahy i do Ruska. „A malá zrazu začala vidieť i počuť,“ teší sa mama i dnes, že jej snaha priniesla ovocie. 

Sama si sadla

Od narodenia Marianna cvičila s Paťou Vojtovu metódu v rehabilitačných centrách. „Vypracovali sme každý sval na jej tele. Tým, že mala hypotonický syndróm, bola len také blatko,“ opisuje stav, ktorý poznajú mnohí rodičia hendikepovaných detí. Tým, že sa dieťa nehýbe, jeho svaly sú mäkké a pripomína skôr handrovú bábiku. „Lenže Paťa sa vďaka pravidelnému cvičeniu naučila sama si sadnúť, dať sa na kolienka, pohybovať sa a to bol výrazný posun,“ prezrádza nám ďalší zázrak, ktorý urobila s dcérou. Uvedomuje si, že niektoré činnosti nezvládne Patrícia urobiť nikdy. „Nenaučí sa extra vyjadrovať a rozprávať, nemá šancu chodiť celkom bez pomoci, keďže stráca rovnováhu... ale skúšame to. Má pomôcky na chodenie - chodúľky, bicykluje, stále sa snažíme posúvať ju dopredu,“ hovorí odhodlane.  

Pozrite si VIDEO: Poučný experiment. Ľudia s hendikepom dokážu viac, než si myslíte
 

Až do Číny

Na štyri roky sa rodina presťahovala do Číny. „V Šanghaji som navštevovala veľa rehabilitačných centier pre hendikepované deti. V jednom z týchto centier som začala spolupracovať s doktorom tradičnej čínskej medicíny z Hongkongu, ktorý je veľmi šikovný chiropraktik a začal s Paťkou špeciálne pracovať,“ hovorí Marianna Brudňáková. Po návrate na Slovensko bola plná inšpirácii a preto pred jedenástimi rokmi založila Včielku, rehabilitačné centrum pre deti ako je jej Paťa. „Nechcela som, aby bola sama doma. Deti sa potrebujú socializovať, nemôžu byť stále len doma s mamou. V rodine sa až tak nerozvíjajú. Potrebujú kontakt s novými ľuďmi, potrebujú cestovať v aute, presúvať sa, získavať nové podnety, ktoré ocenia,“ vysvetľuje Marianna. 

Prečo vlastná škôlka?

Na Slovensku sú zariadenia pre hendikepované deti, tak prečo Patina mama založila svoje? „Ani jedno centrum mi nevyhovovalo, pretože väčšina z nich sú veľkokapacitné. Ja som chcela maličké, kde bude rodinná atmosféra. Chcela som mať na dosah to, čo sa v ňom bude diať,“ priznáva otvorene. „Som dosť náročný človek na seba, aj na ostatných. Aj na Paťku sme boli od malička nároční. Dennodenne sme s ňou pracovali. Bolo by mi ľúto, dať ju do centra, kde je veľa ľudí a kde by nemala takú možnosť rehabilitácie a vzdelávania, ako je to pri osobnejšom prístupe,“ vysvetľuje Marianna, že Včielka v Podunajských Biskupiciach je vybudovaná s láskou, na osobnom postoji a jej vlastnom príbehu. „Stále sa snažím, pritiahnuť niečo, čo bude deti posúvať dopredu a budú mať z toho nejaký osoh. Chcem, aby sa s deťmi, čo najviac pracovalo, aby sa z nich dalo vyťažiť maximum pri diagnóze, ktorú majú a aby všetko bolo na absolútne profesionálnej úrovni,“ hovorí. 

Vycvičia sa a idú ďalej

Dnes už má Paťa sedemnásť rokov a robila v škôlke spoločnosť mnohým deťom. „Často rodičia donesú deti, ktoré sú maličké a nehýbu sa. My ich vycvičíme a dostaneme do takej kondície, že sa môžu integrovať do ďalších zariadení, škôlok medzi zdravé deti. A to ich zase motivuje a posúva ďalej,“ hovorí Marianna a dodáva, že pracovníci vo Včielke sú stále otvorení novým ťažkým prípadom. Len treba prísť, čo najskôr. „Keď sú ešte deti maličké, ich mozog je pružný, dá sa s nimi veľmi veľa robiť. Aj hendikepované deti sa vedia veľmi rýchlo posúvať dopredu. Treba ich zachytiť, čím skôr. A na to sme prispôsobení, máme dobrú rehabilitáciu a užasnú liečebnú pedagogičku, pani doktorku Dagmar Bahurinskú, ktorá napísala niekoľko kníh pre hendikepované deti,“ teší sa z úspechu, ktorý sa jej podarilo dosiahnuť. 

Všetko na jednom mieste

Problémom rodičov s postihnutým dieťaťom je najmä čas. Obehnúť za jeden deň, alebo len za týždeň, všetky procedúry a terapie, ktoré by mohli dieťaťu pomôcť je veľmi náročné. Najmä preto, že každá sa obyčajne robí na inom mieste. Keď sa však rozhodne založiť škôlku mama, ktorá má osobnú skúsenosť s hendikepovaným potomkom, zistíte, že nemusíte behať za terapiami celý deň. „Podarilo sa mi dostať pod jednu strechu všetko to, čo som ja s mojou Paťkou absolvovala na rôznych miestach. Chodila som všade len preto, aby som zlepšila jej stav, či už telesný alebo duševný. To bol hlavný dôvod, prečo som sa snažila dať všetko pod jednu strechu,“ prezrádza. Myslela však nielen na deti, ale aj matky, pretože život ženy sa nekončí narodením chorého dieťaťa. „Aj mama sa chce realizovať a mať uplatnenie, aby bola šťastná. A keď dá dieťatko do zariadenia, kde sa mu stopercentne venujú, tak môže byť spokojná. Robiť to, čo potrebuje a chce, pretože vie, že o jej dieťa je maximálne postarané. Pracujeme s ním tak, ako by to ona, aj pri najväčšej snahe, doma cez deň nezvládla,“ hovorí Marianna Brudňáková a dodáva, že pre ňu je aj tak najväčším zadosťučinením, smiech detí, ktoré sa každé ráno do jej škôlky tešia. 

Príbeh dvojičiek, kde si tá zdravá nevie predstaviť život bez chorej, čítajte v aprílovom Zdraví. V predaji od 21. marca 2017.

Autor: iZdravie.sk / Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Prírodné látky stopnú jesenné padanie vlasov. A čo si pridať do stravy?

Prírodné látky stopnú jesenné padanie vlasov. A čo si pridať do stravy?

včera
Vy ste si na dovolenke oddýchli, vaše vlasy to však môžu vnímať inak. Keď vám ich už stovka vypadne, zbystrite pozornosť. Na jeseň vám... Čítať viac
 
VIDEO: Nenaleťte každému! Dobrý plastický chirurg vám modré z neba nesľúbi

VIDEO: Nenaleťte každému! Dobrý plastický chirurg vám modré z neba nesľúbi

22.09.2017
Radi by ste na sebe čosi vylepšili, ale neviete, kde začať? Popýtajte sa na dobrého plastického chirurga svojich známych. Alebo nie?... Čítať viac
 
Voda zahreje a zaženie nádchu. Pripravte si správny kúpeľ

Voda zahreje a zaženie nádchu. Pripravte si správny kúpeľ

21.09.2017
Počuli ste už o mníchovi, ktorý sa ponoril do studených vôd Dunaja a vyliečil si turberkulózu? Sebastian Kneipp položil základy hydroterapie.... Čítať viac
 
Hviezda Kliniky Grace: Myslela, že je iba prepracovaná. Kate si vypočula mrazivú diagnózu!  

Hviezda Kliniky Grace: Myslela, že je iba prepracovaná. Kate si vypočula mrazivú diagnózu!  

20.09.2017
Extrémnu vyčerpanosť prisudzovala 49-ročná herečka Kate Walsh pracovnému vyťaženiu. Našťastie prišla na vyšetrenie v hodine dvanástej.... Čítať viac
 
Kondóm stačiť nemusí. Kedy hrozia vážne problémy po orálnom sexe?

Kondóm stačiť nemusí. Kedy hrozia vážne problémy po orálnom sexe?

20.09.2017
Väčšina z nás je presvedčená, že nakaziť sa sexuálne prenosnou chorobou je možné len pri pohlavnom styku. To je ale veľký omyl. V hre... Čítať viac
 
 

wanda.sk