predplatne
 

Túto rakovinu nedostanú len dámy v rokoch. Tu je dôkaz, že sa týka aj maturantiek

08.02.2017

Zo zákona máte nárok na cytologický skríningový ster z krčka maternice od 23 rokov. No čo ak u vás rakovina začne rásť o niečo skôr?

Rakovina sa stále častejšie týka všetkých vekových kategórií.

Rakovina sa stále častejšie týka všetkých vekových kategórií. Autor: Shutterstock.com

Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu. Zistí sa cytologickým sterom, ktorý vám odoberie gynekológ a vyhodnotí laboratórium. Od roku 2008 sa tento skríning uhrádza ženám od 23 do 64 rokov. 

Aby vás nedostala: 5 typov rakoviny, 10 zlovestných znamení 

Stále mladšie pacientky

Rakovina krčka maternice sa však môže objaviť v akomkoľvek veku. Väčšina žien, u ktorých bolo toto ochorenie diagnostikované, je vo veku medzi 35 až 55 rokov. V poslednom období sa však táto hranica posúva aj do omnoho mladších vekových kategórií – dokonca do maturitných ročníkov. Vďaka cytologickému vyšetreniu, ktoré poskytuje jedna zo zdravotných poisťovní ako benefit všetkým ženám už od 18 rokov, sa ukázalo, že pomerne vysoký počet zmien na krčku maternice majú už mladé slečny do 23 rokov.

Každý rok 5 nových

Každoročne takto gynekológovia u mladých dievčat odhalia priemerne 5 veľmi vážnych prípadov rakoviny a stovky ďalších, ktoré si už vyžadujú ľahšiu liečbu. Čo je teda zásadný problém? Slovenky na preventívne gynekologické prehliadky nechodia. Podľa zistení absolvovalo v rokoch 2013 – 2016 preventívnu gynekologickú prehliadku priemerne len okolo 36% žien. „Najčastejším argumentom žien pri otázke, prečo nechodia je, že sa cítia zdravé, nemajú žiadne zdravotné ťažkosti,“ hovorí Miroslava Jurčáková, špecialistka vývoja programov zdravia. Tento argument však nie je správny, pretože rakovina krčka maternice nebolí. Ak prídete k lekárovi až vtedy, keď máte problémy, môže byť neskoro.

Hrozia vám vážne problémy? Jednoduchý TEST zhodnotí, ako na tom ste

Čakáte na pozvanie?

Na preventívku choďte, aj pokiaľ sa cítite úplne zdravá. „Skríningový test pritom umožňuje odhaliť ochorenie v začiatočnom štádiu, kedy je liečba jednoduchá, pre pacientku nenáročná a úspešná,“ upozorňuje odborníčka. V zahraničí vysvitlo, že aktívnym pozývaním vybranej vekovej skupiny žien ku gynekológovi na cytologické vyšetrenie sa dosiahla nielen 80% účasť pozvaných žien, ale aj výrazné zníženie výskytu tohto ochorenia a tiež nízka úmrtnosť. Chcete príklad? Vo Fínsku ochorie na rakovinu krčka maternice 4,1 žien na 100 000 žien a na Slovensku 19,9 žien na 100 000 žien. Na pozvanie však radšej nečakajte, myslite na pravidelné prehliadky aj pokiaľ si myslíte, že sa nemáte čoho obávať.

Vakcíny pre mladé tínedžerky

Cieľom očkovania je zabrániť HPV infekcii, ktorá môže byť príčinou vzniku rakoviny krčka maternice, ale aj genitálnych bradavíc. Tento typ vakcín nedokáže zabrániť rozvoju ochorenia u osôb už infikovaných, preto sa očkovanie odporúča vo veku, kedy sa aktívny sexuálny život  nepredpokladá, takže  infikovanie HPV vírusom nie je možné. Zároveň imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín  najvyššie hladiny protilátok, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú  u očkovaných osôb pretrvávať mnoho rokov a chrániť ich pred HPV infekciou.

Viac: Nová príčina rakoviny! Pozrite, z čoho vám môže hroziť, hoci žijete zdravo

Autor: iZdravie.sk/TS, D.B.
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chúlostivé! TOP 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

Chúlostivé! TOP 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

17.09.2019
Zatiaľ čo o obličkových kameňoch, žlčníku alebo migréne si s kamarátkami rozprávame skoro vždy, sú aj iné ochorenia, o ktorých nepovieme... Čítať viac
 
Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch vás môže zmiasť

13.09.2019
Sú bežné, často zmiznú skôr, než si ich všimnete. No môžu tiež spôsobiť problémy, liečbu preto neodkladajte. Čítať viac
 
Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

Dermatologička radí ako si správne čistiť tvár. Kedy treba začať používať pleťovú vodu?

12.09.2019
Obyčajná voda pokožke na čistenie nestačí. Ako sa však vo veľkom množstve odličovacích prípravkov vyznať? Pomôžeme vám! Čítať viac
 
Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

11.09.2019
Kedy sa ešte oplatí dať partnerovi druhú šancu a kedy nastal čas sa s ním rozísť? Niekedy sa oplatí na probléme zapracovať. Kedy je ale... Čítať viac
 
Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

Lesklý nos treba zbaviť mazu. Nerobíte pri odmasťovaní chybu, ktorá to len zhorší?

11.09.2019
Niekedy robíme s dobrým úmyslom presný opak toho, čo by sme mali. Napríklad si intenzívne odmasťujeme nos a T-zónu. Čo teda robiť, aby... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Túto rakovinu nedostanú len dámy v rokoch. Tu je dôkaz, že sa týka aj maturantiek
iZdravie.sk/TS
D.B.