Sútaž s mediskin
 
 

Za celulitídu môže nedostatok pohybu aj oblečenie: Ako sa jej zbavíte?

07.08.2015

Pozrite sa na svoju mamu či babku, ak majú celulitídu začnite konať. Genetika hrá pri jej vzniku jednu z dôležitých úloh. Pri viditeľných prejavoch už musia nastúpiť odborníci. Čo sa však dá robiť pri prvom stupni celulitídy?

Pokiaľ máte celulitídu v rodine, začnite proti nej bojovať radšej už preventívne

Pokiaľ máte celulitídu v rodine, začnite proti nej bojovať radšej už preventívneAutor: profimedia.sk

Anketa o zdraví slovákov

Za vznik celulitídy je zodpovedný tvar väzivového tkaniva. To ženské pripomína mriežku. Ak tuková bunka narastie, zachytí sa v nej. Vytvorí si komôrku, do ktorej sa natlačí tekutina a zmení sa na gél.

Vďaka tomu sa na tuk nabalia ďalšie látky, ktoré by sa za normálnych okolností v tekutine rozpustili a odplavili z tela von. Navyše, dámy sú náchylnejšie na hromadenie tuku i vody v organizme, za čo je zodpovedný ženský hormón estrogén.

„Vzniká začarovaný kruh. Zhoršené prekrvenie bráni výživným látkam, aby prešli k bunkám. V postihnutej oblasti sa zhoršuje metabolizmus a znižuje teplota. Nad miestom postupne ochabne koža, čo vnímame ako celulitídu,“ hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

„Hlavnú úlohu pri celulitíde zohráva genetika a hormonálne výkyvy v organizme v puberte, počas tehotenstva alebo po ňom. „Životný štýl jej vznik ovplyvňuje len do určitej miery,“

STUPEŇ 0

Skontrolujte, ako je to so ženami vo vašej rodine. Ak mamu trápi celulitída, musíte spozornieť. Riziko sa zvyšuje pri sedavom zamestnaní či nedostatku pohybu, ale i pri tesnom oblečení.

Vyberte sa na preventívnu masáž. Môžete ju absolvovať raz za tri mesiace. Vhodné sú i špeciálne zábaly, napríklad škoricový, kávový, parafangový či z morských rias. Určite vám v boji proti celulitíde neublíži ani pravidelné krémovanie. Mnohé výrobky obsahujú látky, ktoré podporujú prekrvenie.

Následne sa zlepšuje i metabolizmus. Dbajte na pravidelný prísun vitamínov C a E. Udržujú väzivové tkanivo pevné. Ich prísun si najľahšie zabezpečíte prostredníctvom čerstvého ovocia a zeleniny. Vo forme sa udržíte aj vďaka pohybu. Ideálne je bicyklovanie alebo beh. Doplňte ho spevňovaním svalstva pomocou pilatesu alebo powerjogy.

STUPEŇ 1

Celulitída, teda hrbolčeky sa objavia len pri klasickom teste, keď si v stoji palcom a ukazovákom stlačíte stehno. Stav pokožky vám pomôže vylepšiť rádiofrekvencia alebo lymfodrenáž. Prístrojové ošetrenia sa využívajú až pri reálnych prejavoch celulitídy. Snaženie podporte domácou kúrou.

Vyskúšajte klasické striedavé sprchy, ktoré výborne prekrvia pokožku a podporia látkovú premenu. Procedúru vždy ukončite studenou vodou.

Po sprche sa natrite spevňujúcim, zoštíhľujúcim alebo vyhladzujúcim krémom. Ako účinné látky v nich nájdete kofeín, retinol, morské riasy, brečtan alebo lotosový kvet. Nezabúdajte na dostatočný príjem ovsených vločiek, celozrnnej ryže či výrobkov z jačmeňa alebo z prosa.

Obsahujú minerál krásy, kremík. Aj ten sa podieľa na tvorbe pevného väzivového tkaniva. Jednou z ďalších fyzických aktivít, ktoré vás zbavia pomarančovej pokožky, je plávanie. Striedajte prsia so znakom. Mladšie ročníky sa môžu vybrať na korčule.

V tomto článku sa zaoberáme Celulitída ...viac Koža ...viac
Autor: Katarína POSLUCHOVÁ, iZdravie.sk

Ďalšie články z tejto sekcie

Doprajte pleti dovolenku: 7 trikov, ako ju v studenom počasí nevytrápiť

Doprajte pleti dovolenku: 7 trikov, ako ju v studenom počasí nevytrápiť

28.09.2016
Ste pripravená na to, čo čaká vašu pleť v chladnejšom počasí? Na jeseň vyžaduje úplne inú starostlivosť, ako v lete. Čítať viac
 
Tehotenstvo vás oberá o vitamíny a minerály. Poradíme, ktoré doplniť

Tehotenstvo vás oberá o vitamíny a minerály. Poradíme, ktoré doplniť

26.09.2016
Počas tehotenstva potrebujete viac vitamínov ako inokedy. Okrem pestrej stravy sa nemusíte sa brániť ani výživovým doplnkom pre... Čítať viac
 
Herečka Anka Šišková priznala: Fungujem s titánom a šraubami v tele

Herečka Anka Šišková priznala: Fungujem s titánom a šraubami v tele

25.09.2016
Desať rokov bojovala herečka Anka Šišková (56) s bolesťami chrbta a dúfala, že jej stav sa zlepší. Vďaka operácii dnes tancuje i športuje.... Čítať viac
 
Zdravá pleť pri cestovaní: Voda nestačí. Bránite sa obrúskom?

Zdravá pleť pri cestovaní: Voda nestačí. Bránite sa obrúskom?

24.09.2016
Nezanedbávajte čistenie, inak sa budú na pokožke znásobovať vrstvy nečistôt a po pár dňoch skončíte so zapálenými vyrážkami. Ak ste... Čítať viac
 
Skúšate teatox? Poznajte riziká! V tomto je čistenie sa čajom nebezpečné

Skúšate teatox? Poznajte riziká! V tomto je čistenie sa čajom nebezpečné

23.09.2016
Teplý čajík je niečo také príjemné, že si len ťažko predstaviť, aký môže byť nebezpečný. Záleží totiž, čo vriacou vodou zalievate.... Čítať viac
 
 

wanda.sk