Za celulitídu môže nedostatok pohybu aj oblečenie: Ako sa jej zbavíte?

07.08.2015

Pozrite sa na svoju mamu či babku, ak majú celulitídu začnite konať. Genetika hrá pri jej vzniku jednu z dôležitých úloh. Pri viditeľných prejavoch už musia nastúpiť odborníci. Čo sa však dá robiť pri prvom stupni celulitídy?

Pokiaľ máte celulitídu v rodine, začnite proti nej bojovať radšej už preventívne

Pokiaľ máte celulitídu v rodine, začnite proti nej bojovať radšej už preventívneAutor: profimedia.sk

Za vznik celulitídy je zodpovedný tvar väzivového tkaniva. To ženské pripomína mriežku. Ak tuková bunka narastie, zachytí sa v nej. Vytvorí si komôrku, do ktorej sa natlačí tekutina a zmení sa na gél.

Vďaka tomu sa na tuk nabalia ďalšie látky, ktoré by sa za normálnych okolností v tekutine rozpustili a odplavili z tela von. Navyše, dámy sú náchylnejšie na hromadenie tuku i vody v organizme, za čo je zodpovedný ženský hormón estrogén.

„Vzniká začarovaný kruh. Zhoršené prekrvenie bráni výživným látkam, aby prešli k bunkám. V postihnutej oblasti sa zhoršuje metabolizmus a znižuje teplota. Nad miestom postupne ochabne koža, čo vnímame ako celulitídu,“ hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

„Hlavnú úlohu pri celulitíde zohráva genetika a hormonálne výkyvy v organizme v puberte, počas tehotenstva alebo po ňom. „Životný štýl jej vznik ovplyvňuje len do určitej miery,“

STUPEŇ 0

Skontrolujte, ako je to so ženami vo vašej rodine. Ak mamu trápi celulitída, musíte spozornieť. Riziko sa zvyšuje pri sedavom zamestnaní či nedostatku pohybu, ale i pri tesnom oblečení.

Vyberte sa na preventívnu masáž. Môžete ju absolvovať raz za tri mesiace. Vhodné sú i špeciálne zábaly, napríklad škoricový, kávový, parafangový či z morských rias. Určite vám v boji proti celulitíde neublíži ani pravidelné krémovanie. Mnohé výrobky obsahujú látky, ktoré podporujú prekrvenie.

Následne sa zlepšuje i metabolizmus. Dbajte na pravidelný prísun vitamínov C a E. Udržujú väzivové tkanivo pevné. Ich prísun si najľahšie zabezpečíte prostredníctvom čerstvého ovocia a zeleniny. Vo forme sa udržíte aj vďaka pohybu. Ideálne je bicyklovanie alebo beh. Doplňte ho spevňovaním svalstva pomocou pilatesu alebo powerjogy.

STUPEŇ 1

Celulitída, teda hrbolčeky sa objavia len pri klasickom teste, keď si v stoji palcom a ukazovákom stlačíte stehno. Stav pokožky vám pomôže vylepšiť rádiofrekvencia alebo lymfodrenáž. Prístrojové ošetrenia sa využívajú až pri reálnych prejavoch celulitídy. Snaženie podporte domácou kúrou.

Vyskúšajte klasické striedavé sprchy, ktoré výborne prekrvia pokožku a podporia látkovú premenu. Procedúru vždy ukončite studenou vodou.

Po sprche sa natrite spevňujúcim, zoštíhľujúcim alebo vyhladzujúcim krémom. Ako účinné látky v nich nájdete kofeín, retinol, morské riasy, brečtan alebo lotosový kvet. Nezabúdajte na dostatočný príjem ovsených vločiek, celozrnnej ryže či výrobkov z jačmeňa alebo z prosa.

Obsahujú minerál krásy, kremík. Aj ten sa podieľa na tvorbe pevného väzivového tkaniva. Jednou z ďalších fyzických aktivít, ktoré vás zbavia pomarančovej pokožky, je plávanie. Striedajte prsia so znakom. Mladšie ročníky sa môžu vybrať na korčule.

V tomto článku sa zaoberáme Celulitída ...viac Koža ...viac
Autor: Katarína POSLUCHOVÁ, iZdravie.sk

Ďalšie články z tejto sekcie

Nečakaný primát žien: U zubára potrebujú viac sedatív ako muži, ale prečo?

Nečakaný primát žien: U zubára potrebujú viac sedatív ako muži, ale prečo?

26.08.2016
Anesteziológovia už dávno vedia, že tá istá dávka v pomere k hmotnosti uspí ženy na kratšiu dobu ako mužov. A platí to aj u zubára! Čítať viac
 
Deťom fajčiacich tehotných hrozí táto vážna choroba mozgu: Ozaj neodoláte?

Deťom fajčiacich tehotných hrozí táto vážna choroba mozgu: Ozaj neodoláte?

25.08.2016
Okrem nízkej pôrodnej hmotnosti, zaostávania v raste a predčasného pôrodu prišli vedci na ďalšiu súvislosť vystavenia dieťaťa nikotínu... Čítať viac
 
Chlór v bazénoch narúša intímne zdravie. Chráňte sa pred kvasinkami!

Chlór v bazénoch narúša intímne zdravie. Chráňte sa pred kvasinkami!

24.08.2016
Gynekologické problémy, ktoré mnohé z nás prenasledujú po návšteve kúpaliska či plavárne, má na svedomí chlór. Vieme, čo robiť, aby... Čítať viac
 
Očarte dokonalou pedikúrou! Máme výherkyňu voňavej levanduľovej sady

Očarte dokonalou pedikúrou! Máme výherkyňu voňavej levanduľovej sady

22.08.2016
Radšej ako šmirgeľ si zoberte na päty hydratačný krém. Za zhrubnutou kožou sa môžu skrývať i topánky. Už vieme, kto sa bude tešiť z krásnych... Čítať viac
 
Bábätká a vitamíny: Tieto potrebujú už počas tehotenstva

Bábätká a vitamíny: Tieto potrebujú už počas tehotenstva

22.08.2016
Nevoľnosti a nechutenstvo na začiatku tehotenstva môžu spôsobiť, že vám začnú ubúdať niektoré minerály a vitamíny. Ako na to, aby... Čítať viac
 
 

wanda.sk