predplatne
 

VIDEO: Zábavné športy pre chlpáčov. Ktorý je stvorený pre toho vášho?

17.09.2016

Miluje váš chlpáč aportovanie alebo skvelo zvláda všetky bežné povely? Psí šport vyberajte podľa toho, čo vášho štvornohého priateľa baví najviac.

Šport so psom vás zblíži. Vyberajte podľa jeho aj svojich schopností.

Šport so psom vás zblíži. Vyberajte podľa jeho aj svojich schopností.Autor: Shutterstock.com

Pri výbere najlepšieho športu pre vášho štvornohého miláčika, berte ohľad aj na svoje vlastné fyzické schopnosti. Niektoré psie športy sú totiž určené pre zdatných psovodov, pri iných sa toľko nezapotíte.

Čítajte: Nešportujte sami! Vyskúšajte Canicross s vaším miláčikom

Flyball pre aportérov

Máte doma temperamentného psa, ktorý miluje loptičky? Využite to! Flyball je kynologický šport, v ktorom vynikajú najmä rýchle a aktívne plemená. Vy sa pri ňom toľko nenabeháte, takže sa tomuto športu môžete venovať aj keď ste menej zdatní. Flyball je ideálny pre ľudí, ktorí nedomysleli svoje schopnosti a priniesli si domov príliš aktívneho psa. Ak mu chcete dať toľko pohybu, koľko vyžaduje a celkom sa pri tom neodrovnať, flyball je pre vás ako stvorený.

  • Ako prebieha?
    Vo flyballe oproti sebe stoja dve družstvá. Každé má štyroch psích členov a rovnaký počet psovodov. Tí sa však hry nezúčastňujú iba povzbudzujú. Na dvoch identických dráhach sa nachádzajú štyri prekážky, ktoré musí pes preskočiť, na konci je box s pákou. Keď na ňu pes došliapne, z boxu vystrelí loptička. Pes ju musí chytiť a cez všetky prekážky na dráhe priniesť svojmu pánovi. Vo chvíli, keď pes dobehne do cieľa, na trať vybieha druhý pes, takto sa vystriedajú všetky. Vyhráva družstvo, ktoré má v cieli všetky psy ako prvé. Samozrejme aj s loptičkami. V zahraničí sa flyball teší veľkej obľube, u nás chýbajú ihriská. U nás majú potrebné vybavenie na flyball v Trenčíne, odbehnúť si môžete aj do susedného Česka.

Video: Profesionálne flyballové preteky

Dogdancing pre poslušných

Aby váš chlpáč zvládol dogdancing musí ovládať aspoň bežné povely. Ak ste výchovu psa zanedbali, sotva budete úspešní. Pri dogdancingu tvorí psovod a pes jeden celok. Je to vlastne pár na tanečnom parkete. Na hudbu dvojica predvádza vopred pripravenú zostavu, ktorá obsahuje bežné cviky poslušnosti, ale aj mnoho ďalších trikov. Podľa fantázie psovoda. Dogdancing vyžaduje kondičku od psa aj od človeka.

  • Vyberte si kategóriu
    Ak sa prihlásite na oficiálne preteky, tak by ste mali vedieť, že dogdancing ma štyri divízie. Vyberajte si podľa toho, čo vášmu chlpáčovi ide najlepšie. Ak dokáže počúvať povely, aj keď sa na neho stopercentne nesústredíte, perfektne zvláda prácu pri vašej nohe alebo ovláda stopercentne základné povely.

Divízia A: Musical dreesage - všetky cviky v zostave musia byť urobené absolútne presne
Divízia B: Heelwork to music - minimálne 60% cvikov musí pes predviesť pri nohe psovoda.
Divízia C: Freestyle - zostava predstavuje príbeh, psovod musí mať na sebe kostým. Vystúpenie je vlastne také malé divadelné predstavenie.
Divízia D: Dances with dogs - ideálne je, ak je psovod tanečník a vie sa hýbať, pretože v zostave predvádza tanečné kroky.

Video: Ako pes resuscituje svojho psovoda? Skvelé herecké predstavenie z finále Svetového šampionátu v dogdancingu

Treibball pre pastierov

Kúpili alebo adoptovali ste si typického pastierskeho psa, ale do bytu sa vám nezmestí aj menšie stádo ovečiek? Urobte mu radosť športom treibball. Vznikol v Holandsku ako doplnkové zamestnanie pre pastierske psy, aby sa nenudili a mali dostatok pohybu aj v čase, keď nepracujú so stádom. Niekedy sa preto tomuto športu hovorí aj pasenie lôpt. K treibballu budete potrebovať gymnastické lopty, ktoré pes musí ňufákom alebo dotykom ktorejkoľvek časti tela dokotúľať až do brány. Šport sa robí na voľnej ploche, preto môžete na hru využiť aj záhradu, telocvičňu alebo lúku. Psovod dáva pokyny z diaľky, takže pes, ktorý s pánom nemusí mať očný kontakt je vo výhode. V najvyššej triede obtiažnosti sa používa až osem gymballov, ktoré sú uložené do tvaru pyramídy. S tréningom môžete začať už od šteniatka.

V októbrovom čísle časopisu Zdravie sa dočítate zaujímavosti z canicrossových pretekov v Doľanoch, keď sa teplota vzduchu štverala k 30-ke. V predaji už od 21. septembra!

Video: Ako sa pasie lopta

Čítajte aj: Pes onkológom: Domáci miláčik vyňuchá rakovinu, prezradí ju extra vôňa!

Autor: iZdravie.sk / Lenka ŠTEFÁNKOVÁ, VIDEO: youtube.com
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

dnes
Spúšťačom vážneho ochorenia dokážu byť na pohľad aj banality. Viete, čo vám škodí? Čítať viac
 
Beh do schodov zmenil Michalovi život. Z futbalového ihriska vybehol až na Eiffelovku

Beh do schodov zmenil Michalovi život. Z futbalového ihriska vybehol až na Eiffelovku

17.11.2019
Michal Kováč pracuje v IT firme a popri tom si rád vybehne po schodoch. V nohách má 4. najvyššiu budovu sveta, Eiffelovku či bratislavské... Čítať viac
 
Slovenský jadrový fyzik o rádioaktivite: Je ako víno, v malých dávkach posilní organizmus

Slovenský jadrový fyzik o rádioaktivite: Je ako víno, v malých dávkach posilní organizmus

16.11.2019
Viac jej vypijete, ako si prinesiete z dovolenky lietadlom alebo z výletu do Černobyľa. Koľko radiácie naozaj škodí? A kedy môže dokonca... Čítať viac
 
Prezúvate sa v práci? Porazte zápach nôh raz a navždy!

Prezúvate sa v práci? Porazte zápach nôh raz a navždy!

15.11.2019
Možno to poznáte. Prídete domov z práce, vyzujete sa a... uf. Potenie nôh nie je problémom len v letných mesiacov. Čítať viac
 
Brať či nebrať? Odborníčka o liekoch na horúčku, riskujete nebezpečný syndróm

Brať či nebrať? Odborníčka o liekoch na horúčku, riskujete nebezpečný syndróm

14.11.2019
Kedy treba teplotu naozaj zraziť? A ako inak, ak nie liekmi? Ide to aj bez chémie. Úľava však má svoje pravidlá. Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Zábavné športy pre chlpáčov. Ktorý je stvorený pre toho vášho?
iZdravie.sk / Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
VIDEO: youtube.com