predplatne
 

2 príbehy dôkazom, že aj s fyzickým hendikepom sa dá naplno žiť

21.12.2017

Na ceste za snami ich nezastavila ani detská mozgová obrna, hoci im nedávali šancu na život.

Autor: Shutterstock.com, archív I.

Výťažok Plesu v opere poputuje na podporu vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. 

Aký ste mali úraz?

Irena sa narodila v šiestom mesiaci. Merala 32 centimetrov a vážila necelé kilo. Lekári jej nedávali žiadnu šancu na život. Čoskoro jej diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Nasledovalo množstvo operácií. Dnes má 21 rokov a okrem krívania nezbadáte na nej nič zvláštne. „Som veľmi vďačná svojej skvelej rodine, najmä babke. Veľakrát so mnou ležala v nemocnici, a keď ma pustili domov, vždy sa o mňa s láskou starala a pomáhala pri rehabilitácii. Ľudia sa ma občas opýtajú, aký úraz sa mi stal. Vždy sa nad tým pousmejem. A keď poviem, že mám detskú mozgovú obrnu, nikto mi neverí,“ usmeje sa mladá žena, ktorá je aj pekná, aj šikovná.

Váš príbeh: Slovenka sa nevzdala. Jej dcéra nemala vidieť, ani počuť. Napriek tomu je všetko inak 

Foto: Archív Irenka

Absolvovala súkromnú obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici. Popritom získala niekoľko diplomov z nemeckého jazyka. Asi tri roky pracuje v zásielkovom obchode s kozmetikou, kde si urobila kurz líčenia a starostlivosti o pleť. „Každá chce byť predsa krásna,“ hovorí o plnení svojich snov.

Po nehode dva týždne plakal. To horšie ho čakalo až doma

Chcem pomáhať iným

„Študujem v Banskej Bystrici prvý ročník odboru sociálna práca. Chcem pomáhať druhým, napĺňa ma to radosťou. Popritom si robím autoškolu a teším sa, že bude zo mňa skvelý šofér,“ srší pozitívnou energiou vysokoškoláčka a plánuje ďalší certifikát z nemčiny, aby ju mohla doučovať, a zahraničnú stáž. A to stále nie je všetko. „Raz do týždňa chodím medzi deti so špeciálnymi potrebami a venujem sa im. Keď sa tešia, že prišla Irenka, je to krásny pocit,“ hovorí o dobrovoľníckom programe Môj svet je tvoj.

► Neľutujte, buďte vnímaví. Aj nevinné reakcie hendikepovaným deťom ublížia 

Výhovorky neplatia

Foto: Archív Anka

„S detskou mozgovou obrnou žijem už 22 rokov, ale svoj život milujem,“ hovorí Anka bez jediného zaváhania. Tretí rok študuje na vysokej škole dva jazyky v odbore prekladateľstvo – tlmočníctvo, a hoci chodí s dvoma barlami, vždy sa dokázala začleniť do kolektívu ľudí bez hendikepu. „Vnímajú ma ako rovnocennú partnerku. Mám viac kamarátov bez hendikepu ako s ním a oni hovoria, že ho u mňa vôbec nevnímajú.“ Nezabúda dodať, že dnes je vďačná aj za zdravotné postihnutie, pretože ju naučilo tešiť sa z maličkostí. „Najväčší zázrak, s ktorým nerátal asi nikto, je to, že chodím po vlastných. Učila som sa to dohromady asi trikrát, po každej operácii odznova,“ konštatuje Anka.

Hlava rýchlejšia než nohy

„Najväčšia vďaka patrí mojej tvrdohlavej fyzioterapeutke, ktorá mi dala do ruky barly a vyhlásila, že idem chodiť. Lebo výhovorky na život nikdy neplatia.“ Ani Ankini rodičia to nikdy nevzdali, neposadili ju na vozík. „Možno by ste očakávali, že svoje krivé nohy budem z princípu neznášať,“ smeje sa, „ale ja by som ich nevymenila za žiadne iné.“ Práve na tých „krivých nohách“ toho veľa zvládla, prešla a napriek všetkým bolestiam ju nikdy nikde nenechali. Nehanbí sa ani za svoje barly, o ktorých hovorí, že sú jedinečné, lebo sú celé modré, spoľahlivé a sú Ankiným poznávacím znamením.

„A hlavne mi umožňujú a stíhajú so mnou žiť môj akčný život plný smiechu, radosti, kamošov a spontánnych nápadov, v ktorom hlava myslí rýchlejšie, než sa nohy hýbu,“ smeje sa sympatická mladá žena.

 

 Prečítajte si príbeh 9-ročného Matthiasa s DMO. Kým on sníva o tom, že vyhrá maratón, jeho mama zháňa prostriedky pre bezbariérové vybavenie jeho školy. Viac v januárovom čísle časopisu Zdravie, práve v predaji!

Bude vás zaujímať: 

Autor: Lucia Michlerová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Zatočte s bolesťou bez liekov. 8 tipov zaručene zaberie a aj si pochutíte

Zatočte s bolesťou bez liekov. 8 tipov zaručene zaberie a aj si pochutíte

dnes
Vyriešte utrpenie bez tabletiek a s rovnakým účinkom. Vyskúšajte prírodné spôsoby, ako sa zbaviť trýznivej bolesti hlavy, brucha... Čítať viac
 
Víkendový wellness pobyt v Tatrách pre čitateľov časopisu Zdravie!

Víkendový wellness pobyt v Tatrách pre čitateľov časopisu Zdravie!

dnes
Čítať mesačník Zdravie sa oplatí a piatim z vás sa oplatilo zapojiť do súťaže o relax v krásnom horskom hoteli s wellnessom. Vyhrali... Čítať viac
 
Nebezpečný reštart v tele: 3 príčiny jarnej únavy, môžu byť aj vážne

Nebezpečný reštart v tele: 3 príčiny jarnej únavy, môžu byť aj vážne

včera
Aj vaša padá na klávesnicu počítača, hoci spíte ako treba? Počkajte do apríla. Čítať viac
 
O 2 týždne ploché bruško a zdravá krv: Začíname jarný DETOX s bylinkami

O 2 týždne ploché bruško a zdravá krv: Začíname jarný DETOX s bylinkami

23.03.2019
Najúčinnejšie na náš organizmus pôsobia čerstvé bylinky, preto sa bylinkové kúry zväčša začínajú na jar. Zaplavia telo vyčerpané... Čítať viac
 
Neviete si zapamätať tváre? Zrejme máte prozopagnóziu

Neviete si zapamätať tváre? Zrejme máte prozopagnóziu

22.03.2019
Ak si nepamätáte tváre, ale ľudí ľahšie rozoznáte po hlase či vďaka gestám a oblečeniu, zrejme máte v mozgu chybu. Tak ako každý päťdesiaty.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

2 príbehy dôkazom, že aj s fyzickým hendikepom sa dá naplno žiť
Lucia Michlerová
bd