predplatne
 

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

18.11.2019

„Bol to silný chlapec. Počas jedného týždňa som však videl, ako sa z neho stala troska,“ povedal otec zosnulého mladíka, ktorému sa fajčenie e-cigariet stalo osudným.

Vaping, teda fajčenie elektronických cigariet, si obľúbili najmä mladí. Doplatia na nich?

Vaping, teda fajčenie elektronických cigariet, si obľúbili najmä mladí. Doplatia na nich?Autor: Shutterstock

Len nedávno zasiahla Spojené štáty vlna záhadných ochorení pľúc. Z dvoch tisícok chorých zomrelo doteraz 42 ľudí. Všetci mali pritom niečo spoločné - boli prevažne mladí a fajčili e-cigarety. Kým epidémia spojená s vapingom Európu doteraz obchádzala, od stredy je všetko inak. Prvou obeťou je len 18-ročný Belgičan, ktorý dostal elektronickú cigaretu na svoje narodeniny.

Čítajte aj: E-cigarety menia krvné cievy, a to aj bez nikotínu! Môže za to vaping? 

Raphaël Pauwaert z Bruselu zomrel mesiac potom, čo dostal zápal pľúc. Jeho otec teraz dúfa, že smrť syna pomôže predísť ďalším zbytočným úmrtiam spojených s vapingom. „Hral ragby, takže to bol silný chlapec. Počas jedného týždňa som však pozoroval, ako sa z neho stala troska," povedal zronený otec Thierry Pauwaert britskému denníku The Telegraph.

Rýchly spád

Raphaëlova choroba začala nevinne. Pôvodne sa prejavovala občasným kašľom, no čoskoro sa jeho stav zhoršil a bol prijatý do nemocnice so závažnými respiračnými problémami. Na začiatku októbra mu prestali fungovať pľúca, hladina kyslíka v jeho tele dosiahli takú nízku úroveň, až upadol do kómy. Po 26 dňoch v umelom spánku ho však museli od prístrojov odpojiť.  

 7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

Bijú na poplach

Prípadom sa už začali zaoberať aj najvyšší predstavitelia krajiny. Hoci vyšetrovanie Raphaëlovej smrti zatiaľ neuzavreli, iného vinníka ako vaping odborníci vylučujú. „Lekári preskúmali všetky možné alternatívy, aby našli príčinu zápalu pľúc, ktorá stála Raphaëla život. Jedinou hypotézou, ktorá zostáva, je e-cigareta alebo jej náplň,“ povedal otec novinám Het Nieuwsblad. Belgičan žiaľ nemusí byť ojedinelý prípad. V pondelok upadol do kómy po dýchacích problémoch, ktoré spôsobila e-cigareta, 16-ročný Brit Ewan Fisher. Prístroje ho zatiaľ udržujú nažive.

Prečo je problém

Lenže prečo je fajčenie elektronických cigariet, ktoré boli donedávna prezentované ako zdravšia alternatíva fajčenia, také nebezpečné? Už v júli Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že e-cigarety sú nepopierateľne škodlivé a nemôžu ich odporúčať ľuďom snažiacim sa prestať fajčiť. Zdravotnícke úrady v USA klasifikovali vaping ako nebezpečný pre mladých ľudí, a to najmä v čase, keď sa počet stredoškolákov fajčiacich e-cigarety zvýšil takmer dvojnásobne.

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

Vinník vitamín

Problémom je, že elektronická cigareta vytvára aerosól podobný cigaretovému dymu zahriatím kvapalných náplní. Aerosol potom užívateľ vťahuje do pľúc a vydychuje. Do týchto náplní sa pridávajú rôzne látky, jednou z nich je acetát vitamínu E. Ten experti objavili v náplniach konopného oleja a predpokladajú, že je vinníkom, ktorý spustil epidémiu záhadných poškodení pľúc u mladých ľudí v USA. 

Acetát vitamínu E sa nachádza v mnohých potravinách a takisto sa používa v rôznych doplnkoch a kozmetických výrobkoch, ako sú krémy na tvár, ale ak sa vdychuje, narušuje fungovanie pľúc.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Pľúca ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

8 prekvapivých zlozvykov priláka cukrovku do 10 rokov. Siedmy ste stihli už dnes

8 prekvapivých zlozvykov priláka cukrovku do 10 rokov. Siedmy ste stihli už dnes

dnes
Nielen maškrtenie a veľa tučného z vás spraví čakateľa na sladkú chorobu. Vedú k nej aj maličkosti. Čítať viac
 
Známy moderátor Telerána prezradil: Mal som mŕtvicu, zmenila mi život k lepšiemu

Známy moderátor Telerána prezradil: Mal som mŕtvicu, zmenila mi život k lepšiemu

včera
Kým kedysi fučal do kopca, dnes vybehne na vrcholy Tatier s radosťou. Tomáš Juríček (33) má dôvod na úsmev. Upchatá cieva v mozgu z neho... Čítať viac
 
Váš príbeh: Petrin manžel mal šťastie, prasknutá aneuryzma môže mať fatálne následky

Váš príbeh: Petrin manžel mal šťastie, prasknutá aneuryzma môže mať fatálne následky

14.12.2019
Keď vám praskne v mozgu aneuryzma, vaše šance na prežitie závisia už len od rýchlosti zákroku a od toho, či sa dostanete k špičkovým odborníkom.... Čítať viac
 
Vianočné upratovanie doprajte aj pračke, aby ste na sviatky neboli chorí!

Vianočné upratovanie doprajte aj pračke, aby ste na sviatky neboli chorí!

13.12.2019
Ak nechcete, aby pranie vo vašej práčke znamenalo len vymáčanie bielizne v roztoku bohatom na baktérie a plesne, musíte ju dôkladne... Čítať viac
 
Vypekáte na sviatky? Nevyhadzujte škrupiny z vajec! 10 tipov, ako ich najlepšie využiť

Vypekáte na sviatky? Nevyhadzujte škrupiny z vajec! 10 tipov, ako ich najlepšie využiť

13.12.2019
Škrupín z vajec v tomto predvianočnom období máte isto viac ako dosť a isto zvyknú skončiť v koši. Ale vedeli ste, že sa dajú prakticky... Čítať viac
 
 

wanda.sk

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca
nh