predplatne
 

Aké zranenia môžete utrpieť pri sexe? Vážne, a od krku až po členky!

07.04.2018

Počet mužov v strednom veku, ktorí potrebujú medicínsku pomoc pre zranenie utŕžené pri sexe, stúpa. Niekedy pomôže len operácia.

Kúpeľňa je presne to miesto, kde dochádza k úrazom z vášne najčastejšie.

Kúpeľňa je presne to miesto, kde dochádza k úrazom z vášne najčastejšie.Autor: Shutterstock.com

Za posledných päť rokov sa počet mužov v strednom veku, ktorý utrpeli zranenie pri sexe, zvýšil až štvornásobne. Tvrdia to britské štatistiky. Pravdepodobne však nejde o to, že by sa päťdesiatnici vo zvýšenom počte vrhali do sexuálnych radovánok. Len si pri vyšetrení už nevymýšľajú príbehy o páde z rebríka a rovno priznajú, že k zraneniu došlo pri sexe. 

Lepší sex? Nech sa páči, máme pár tipov, ktoré fungujú!

Výhovorky komplikujú diagnostiku

Podľa Stephena Makindeho, riaditeľa rehabilitačnej kliniky, ktorá je zameraná na fyzioterapiu, až osemdesiat percent zranení, ktoré liečia a ktoré nezapríčinil šport, súvisí s milostnými zábavkami. 

„Som rád, že pacienti sú úprimní, nevyhovárajú sa a nevymýšľajú si iné ako sexuálne príčiny svojich zranení. Vďaka tomu vieme lepšie a presnejšie stanoviť liečebný plán. Môžeme totiž reálne posúdiť, k akému mechanickému namáhaniu zraneného miesta došlo. Namiesto dvoj- či trojtýždňovej liečby tak môže stačiť jedna alebo dve návštevy u nás na klinike a zdravotný stav sa môže vyriešiť,“ vraví odborník. 

Bezpečná mužská antikoncepcia: Pri vazektómii o mužnosť neprídete

Odniesť si to môže krk aj koleno

Na tejto britskej klinike riešia v súvislosti s milostnými hrami všetko možné. Od zablokovaného krku cez problémy s chrbticou, zlomeniny, vyskočené kolená a vyvrtnutia až po pruh v blízkosti miesta, kde sa vnútorný sval stehna pripája k panvovej oblasti.

„Pre pacienta je to háklivé, ale pre nás je rovnako normálne počuť, že si niekto vyvrtol členok pri tenise, ako to, že si ho vyvrtol v spálni,“ usmieva sa Makinde. Kolená spálené od koberca, odreté lakte či natiahnuté svaly sa týkajú žien aj mužov, no tieto maličkosti si „pofúkame“ zväčša svojpomocne. Najmä muži však môžu utŕžiť aj zranenia, kedy je nutná chirurgická liečba. 

Chýba vám ranná erekcia? Neuveríte, koľkokrát sa to stane v noci

Odtrhnutá uzdička sa musí prišiť

Pomerne častá nepríjemnosť je natrhnutá alebo rovno odtrhnutá uzdička na penise. „Ide o prúžok kože na spodnej strane žaluďa, ktorý ho spája s predkožkou. Úraz je typický pre mužov so skrátenou uzdičkou,“ vysvetľuje urológ a sexuológ MUDr. Martin Hrivňák. Poranenie je častejšie u neskúsených alebo, naopak, u príliš náruživých milovníkov. Kým natrhnutú uzdičku stačí zväčša len nechať zahojiť, čo vyžaduje aj niekoľkotýždňovú sexuálnu absenciu, pri odtrhnutej musí zakročiť lekár. „Rieši sa to plastikou, malým zákrokom v lokálnej anestézii,“ konštatuje urológ MUDr. Jan Vašinka. 

Výskum prekvapil: Melón namiesto modrej tabletky!? Už nech je leto!

Zlomenina penisu vyžaduje operáciu

Väčší zákrok v celkovej anestézii si vyžaduje zlomenina penisu, čiže ruptúra obalu toporivého telesa. Dochádza k nej zväčša pri náraze penisu na lonovú kosť alebo na hrádzu. „Tieto fraktúry takmer vždy vznikajú počas príliš temperamentného pohlavného styku. Často ich sprevádza počuteľné prasknutie, po ktorom sa okamžite dostaví bolesť, opuch, hematóm a deformácia penisu,“ opisuje urológ MUDr. Josef Kopecký delikátny úraz. Často býva súčasťou tejto diagnózy aj poškodenie močovej trubice.  Tak ako zlomeniny inde na tele, aj zlomenina penisu sa spravidla rieši operačne.

A kde pri milovaní prídete k úrazu najľahšie? Okrem postele sú to sprcha, schody, auto, stolička, kuchynský stôl, ale aj záchod či pracovná skriňa. Medzi „top 10“ zničených predmetov patrí zlomený posteľný rám, rozbité poháriky na víno, obrazy, stoličky, šálky, ale aj preborená stena, skriňa či dvere. 

Všetko pre erekciu? Vyskúšali elektrinu aj implantovanie rebra

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Relax so Zdravím: Výhercovia kúpeľného pobytu, gratulujeme vám!

Relax so Zdravím: Výhercovia kúpeľného pobytu, gratulujeme vám!

včera
Lepšie pohybové i stravovacie návyky, ktoré získate v kúpeľoch, vám pomôžu v boji s osteoporózou. A voda odplaví bolesť. Zdravie vám... Čítať viac
 
Nemáte už energiu na vianočné prípravy? Stačí pár úprav a ste ako stíhačka

Nemáte už energiu na vianočné prípravy? Stačí pár úprav a ste ako stíhačka

včera
Hektické obdobie si vyžiada svoju daň v podobe únavy. Niekedy však stačí úprava jedálneho lístku a všetko bude inak. Čítať viac
 
8 krokov ako dať STOP zimnému blues. Bez liekov za 15 minút!

8 krokov ako dať STOP zimnému blues. Bez liekov za 15 minút!

17.12.2018
Dlhé zimné večery a vstávanie do tmy. Čo robiť, aby ste neprepadli depresii z nedostatku svetla? Čítať viac
 
Rozdávame vitamíny ZADARMO! Ktorý sa vám zíde?

Rozdávame vitamíny ZADARMO! Ktorý sa vám zíde?

17.12.2018
Potrebujete povzbudiť imunitu? Pripravili sme pre vás vitamíny, stačí si ich iba vyzdvihnúť. Januárové Zdravie si rozhodne nesmiete... Čítať viac
 
Ako účinne detoxikovať cievy? Dve drobnosti vám zachránia život

Ako účinne detoxikovať cievy? Dve drobnosti vám zachránia život

16.12.2018
Ako dlho vám vydržia cievy v bezchybnom stave najviac závisí od vášho spôsobu života. Na jeho zmenu ale nikdy nie je neskoro. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Aké zranenia môžete utrpieť pri sexe? Vážne, a od krku až po členky!
Martina Palovčíková