predplatne
 

Ako správne užívať antibiotiká? Toto by ste o liečbe mali vedieť

11.12.2015

Antibiotická liečba vyžaduje plnú vážnosť a zodpovedný prístup pacienta. Aby ste boli čo najskôr fit a minimalizovali výskyt nežiaducich účinkov, striktne dodržiavajte odporúčania v dávkovaní!

Existujú základné zásady, ktoré by vám pri užívaní antibiotík mali byť dobre známe.

Existujú základné zásady, ktoré by vám pri užívaní antibiotík mali byť dobre známe.Autor: profimedia.sk

V posledných rokoch je veľmi diskutovanou témou odborníkov rezsitencia mikróbov voči antibiotickej liečbe, čo spôsobuje častejšie úmrtia na predtým nimi vyliečiteľné choroby ako je zápal pľúc či močová infekcia. Obzvlášť odolné sú baktérie ako MRSA, legionella alebo takzvaná nemocničná baktéria.

Aj my však môžeme ich účinnosť zvýšiť. V prvom rade, by sme sa mali vyvarovať príliš častému užívaniu antibiotík pri chorobách bežne liečiteľných klasickými liečivami ako je nachladnutie. Často k tomu dochádza, keď si o ne pacient sám požiada iba z dôvodu, že potrebuje za čo najkratšiu možnú dobu vyzdravieť. Lekár by však najskôr mal z laboratórnych testov určiť potrebný druh liečiva. Terapia naslepo sa totiž nevypláca. Na vírusové či plesňové zápaly antibiotiká neúčinkujú.

Nie sú antibiotiká ako antibiotiká

Z vyššie uvedených dôvodov si ich preto rozhodne neordinujte sami z domácich zásob! Výsledky kultivácie lekárovi napovedia, ktorý liek zaberie na konkrétnu baktériu vo vašom tele. Je preto možné, že antibiotiká, ktoré ste si doma ponechali, vám viac uškodia ako pomôžu. Okrem toho by ste všetky nepoužité lieky mali vrátiť do lekárne a nepoužívať antibiotiká, ktoré ste získali bez lekárskeho predpisu! Ich častým užívaním si môžete spôsobiť vážne oslabenie imunitného systému a pri prípadnom vážnejšom ochorení, kedy bude ich nasadenie naozaj nutné, nebudú mať taký rýchly a silný účinok. Je potrebné si uvedomiť, že sú určené na liečbu bakteriálnych infekcií.

Čítajte aj: Betaglukán, echinacea, probiotiká: Posilnite imunitu silnou trojkou!

Čo ich liečbu znižuje?

Je dobre známe, že niektoré látky v potravinách či iných liečivách môžu antibiotickú liečbu ovplyvniť :

  • Mliečne výrobky - mlieko obsahuje vápnik a jeho konzumácia spolu s antibiotikami vyvolá chemickú väzbu, ktorá bráni vstrebávaniu liečiv. Siahnite po nich dve hodiny pred alebo po užití antibiotík. Vysoký podiel vápnika obsahujú i niektoré džúsy.
  • Doplnky výživy v podobe zinku, horčíka a železa užívajte rovnako s dvojhodinovým odstupom od antibiotík.
  • Obmedzte pitie minerálnych vôd a tiež užívanie multivitamínových prípravkov s minerálmi. 
  • Pitiu alkoholu sa vyhýbajte! Najskôr je možné jeho striedme konzumovanie 24 hodín po ukončení liečby, teda po užité poslednej tabletky z balenia.
  • Pri liečbe bakteriálnych infekcií pomocou kontrimoxazolu vynechajte zo stravy vitamín C aj v podobe kyslých potravín a citrusových plodov.

Hlavné zásady užívania

  • Dodržiavajte pravidelné časové intervaly tak, ako je uvedené v príbalovom letáku.
  • Užívajte ich tak dlho, ako vám povedal váš ošetrujúci lekár.
  • Pokynmi v letáku sa riaďte aj v súvislosti s jedlom - niektoré je potrebné užívať spolu s jedlom, iné nalačno.
  • Neprerušujte užívanie, keď pocítite úľavu. Je potrebné ich dobrať.
  • Dodržujte kľudový režim. Chorobu je potrebné vyležať.

Dôležitosť probiotík

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú na zdravie organizmu priaznivý vplyv, ak sú prítomné v počte minimálne stovky miliónov. Popri antibiotickej liečbe by malo byť ich užívanie samozrejmosťou, a to z dôvodu ich priaznivého vplyvu na liekmi narušenú črevnú mikroflóru. Širokospektrálne antibiotiká navyše spolu so škodlivými baktériami likvidujú aj tie prospešné, čo môže spôsobiť tráviace problémy. Probiotiká tiež posilňujú imunitný systém a znižujú riziko infekcie močových ciest. Sú voľne dostupné v lekárňach či v predajniach s doplnkami výživy.

Viac: Nerozlučná 3-ka: Antibiotiká, probiotiká, prebiotiká. Riskujete zdravie?

Autor: iZdravie.sk/ Beata DITTE
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Večerný ANTISTRES za 10 minút: Pocítite úľavu a nebude vás bolieť ani hlava

Večerný ANTISTRES za 10 minút: Pocítite úľavu a nebude vás bolieť ani hlava

dnes
Napätie sa podpíše pod držanie tela. Všimli ste si, že podvedome ťaháte ramená vpred? Ak sa neuvoľníte, môžete skončiť s bolesťami... Čítať viac
 
Tento orgán si práve teraz žiada viac pozornosti! Potom vás už bude poslúchať celý rok

Tento orgán si práve teraz žiada viac pozornosti! Potom vás už bude poslúchať celý rok

dnes
Ak sa v marci budete trochu viac sústrediť na istý tráviaci orgán a na to, ako mu ulahodiť, mal by dobre pracovať a poslúchať po celý zvyšok... Čítať viac
 
Stúpa? 7 rád lekárov, ako si znížiť tlak aj bez liekov

Stúpa? 7 rád lekárov, ako si znížiť tlak aj bez liekov

včera
Vyšší či dokonca vysoký tlak si vôbec nemusíme uvedomovať, no na naše zdravie má nedozierne dopady. Negatívne. Ako ho znížiť bez liekov?... Čítať viac
 
Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

včera
Zrak, sluch, hmat, čuch a chuť. 5 vnemov, ktoré človek má. Ktorý z týchto vnemov je pre Vás ten, ktorý by Vám chýbal najviac? Čítať viac
 
FOTO: Slovák šíri lekárničku v črepníku. Lieči žalúdok, kožu a posilňuje imunitu

FOTO: Slovák šíri lekárničku v črepníku. Lieči žalúdok, kožu a posilňuje imunitu

19.03.2019
Z profifutbalistu sa stal zanietený plantážnik. Rastliny, ktoré pestuje, posilňujú imunitu, liečia žalúdok i kožu. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ako správne užívať antibiotiká? Toto by ste o liečbe mali vedieť
iZdravie.sk/ Beata DITTE