predplatne
 

Antistresové uvoľnenie: Vypočujte si TOTO a konečne vypnete!

10.09.2018

Mnohým by na odbúranie psychickej nepohody, naopak, pomohlo, keby aspoň na pár minút „vypli“ telo aj dušu. Aj to sa však treba naučiť, dokonca to chce tréning!

Hudba je jeden z najpríjemnejších a zaručených spôsobov, ako opäť získať duševnú rovnováhu.

Hudba je jeden z najpríjemnejších a zaručených spôsobov, ako opäť získať duševnú rovnováhu.Autor: Shutterstock

Mnohým by na odbúranie psychickej nepohody, naopak, pomohlo, keby aspoň na pár minút „vypli“ telo aj dušu. Aj to sa však treba naučiť, dokonca to chce tréning:

Pustite si hudbu, akú máte radi, pohodlne si sadnite, zavrite oči, pokojne dýchajte, uvedomujte si časti svojho tela a predstavujte si príjemnú situáciu alebo miesto, kde sa cítite bezpečne.  

Náš tip: V práci bez stresu: 10 uvoľňujúcich pohybov ho hneď vypustí

Nepôjde to hneď, myšlienky a starosti sa z hlavy len tak vypudiť nedajú, no nevzdávajte sa. Denne si skúste nájsť na takýto relax dvadsať minút a hlava sa vám poďakuje.

Hudobné tipy

Okrem zvukov prírody mnohých psychicky uvoľní hudba od interpretov či skladateľov ako: 

  • Enya,
  • Vangelis,
  • Mike Oldfield,
  • Bocelli,
  • Verdi,
  • Bach,
  • Brahms,
  • Vivaldi.

Vybubnujte sa 

Manažérka Andrea si pravidelne vetrá hlavu bubnovaním. „Viackrát som na hodinu bubnovania dobehla z práce celá vynervovaná a domov som odchádzala usmiata a pokojná. Pri bubnovaní sa musím sústrediť na koordináciu rúk, na rytmus. Vtedy zabudnem na stres a starosti, aj keby som nechcela,“ opisuje svoje skúsenosti.

VIDEO: Vitamín Drum s vami urobí divy. Sledujte najlepšiu nechemickú liečbu 

„Mnohí súhlasia s tým, že hudba je top nechemická liečba,“ vraví muzikoterapeut Mgr. Tóno Gúth. „Pri bubnovaní sa mozog aj telo postupne zlaďujú s akustickými vlnami, ktoré vydáva bubon. Kvalita vlnenia vytvára príslušné emócie. Zjednodušene povedané, rýchla hlasná hudba nás aktivuje, vyvoláva pocit radosti, sebavedomia, pomalé a tiché rytmy nás uvoľňujú, upokojujú. Bubnovanie zamestná mozog natoľko, že nezostane miesto na bežné myšlienkové pochody. Preto má relaxačné účinky, netreba za tým hľadať nič ezoterické.“

Kedy k odborníkovi?

Dlho trápená psychika devastuje aj fyzické zdravie. Za vysokým tlakom, srdcovo-cievnymi problémami, ale aj za cukrovkou a obezitou môžete hľadať i stres. Psychosomatických problémov sú desiatky a liečba nie je vždy úspešná. Až keď si „preliečite hlavu“, ozdravie aj telo. Vyrozprávať sa zo svojich problémov môže byť polovica úspechu, tou druhou potom rady psychoterapeuta, ktorý vás môže naučiť techniky zvládania stresu alebo vás nasmeruje k riešeniu problému, ktorý neviete zvládnuť. Nečakajte, až vám začnú prerastať problémy cez hlavu, na odborníka sa radšej obráťte skôr.

Z nadbytku stresu vyhoríte „Stres ako taký nie je zlý, lebo telo aktivizuje. Ak však po ňom nepríde úľava, ak sa telo nezbaví stresových hormónov, ak nespálime adrenalín, po niekoľkých mesiacoch nadmernej únavy príde na rad syndróm vyhorenia, depresia aj psychosomatické ochorenia,“ varuje pred zanedbávaním psychohygieny docent PhDr. Igor Spišiak, CSc., lektor pre antistresové programy.

Zasa vás vytočil? 6 stratégií ako zvládnuť hnev a byť nad vecou 

Stres

Autor: Martina Palovčíková, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hollywoodske hviezdy nie sú akčné len vo filme. Zachraňujú!

Hollywoodske hviezdy nie sú akčné len vo filme. Zachraňujú!

dnes
Hviezda filmu Hry o život Jennifer Lawrence bez váhania pomohla žene, ktorá odpadla na ulici. Aj Tom Hardy vie ako zasiahnuť v správnom... Čítať viac
 
10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

včera
Nielen nesprávna strava štípe v hrudi. Z ďalších dôvodov, prečo vám v hrdle horí, budete prekvapení... Čítať viac
 
Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

včera
Stalo sa vám, že ste nedokázali identifikovať tvár nového kolegu, keď ste ho stretli na inom mieste ako v práci? To je normálne, ale sú... Čítať viac
 
Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

21.02.2019
Chémia je všade okolo nás. Ak nežijete na samote pri lese, prichádzate s chemickými látkami, vrátane toxických, do kontaktu prakticky... Čítať viac
 
Alergia a jej prejavy na očiach

Alergia a jej prejavy na očiach

21.02.2019
Jar je úžasné ročné obdobie, ale pre niektorých ľudí začínajú trampoty. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Antistresové uvoľnenie: Vypočujte si TOTO a konečne vypnete!
Martina Palovčíková
bd