predplatne
 

Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!

21.02.2018

Moderné benzínové motory s priamym vstrekovaním vypúšťajú do vzduchu čiastočky extrémne jemného prachu. Hoci ho nevidno, je pre nás nebezpečný.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Automobilky sa činia. Po škandáloch s nelegálnym softvérom na kontrolu dieselových emisií nasledovali ďalšie s testami na opiciach a ľuďoch. Aj vás tieto aféry presvedčili, že autá na benzín sú lepšou alternatívou? Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čiastočky, ktoré sa v odbornej terminológii označujú ako jemný prach, s výnimkou smogu voľným okom neuvidíte. Sú menšie ako 10 mikrometrov, pričom 1 mikrometer zodpovedá 1 milióntine metra. V súvislosti s benzínovými motormi odborníci hovoria o ultrajemnom prachu. Jeho zrnká sú menšie ako 0,1 mikrometra.

►►► SÚŤAŽ o dizajnové zvlhčovače: Suchý vzduch je rajom pre choroby, majte ho pod kontrolou! 

Čím menšie, tým ľahšie preniknú 

Tie, ktoré merajú 10 mikrometrov, preniknú do horných dýchacích ciest, teda do hltana, priedušnice a priedušiek. Menšie sa prebojujú až do pľúc a ultrajemné dokonca do krvného obehu. Preto sú najnebezpečnejšie. Dráždia dýchacie cesty a sliznice a spúšťajú astmu, kašeľ, dýchavičnosť. Môžu sa podieľať na vzniku pľúcnej rakoviny. Zvyšujú riziko srdcovocievnych ochorení, porúch srdcového rytmu, vápenatenia ciev a infarktu.

Ako jemný prach vzniká?

Pôvodne pochádzal len z prirodzených zdrojov - z aktívnych vulkánov, lesných požiarov či z púštneho piesku. Pri rôznych poveternostných situáciách sa rozšíri do atmosféry, niekedy poriadne ďaleko od pôvodného zdroja. My ľudia sme však prírodu už dávno dodbehli v produkcii jemného a ultrajemného prachu. Usilovne k nej prispievame priemyselnými aktivitami, spaľovaním odpadu, vykurovaním domácností a dopravou, nielen v spaľovacích motoroch, ale aj trením bŕzd a pneumatík.

Kde žijete? 

Pre zdravie je dôležité, aká vysoká je dlhodobá koncentrácia jemného prachu v okolitom ovzduší. Žijete v centre mesta, alebo pravidelne beháte v jeho uliciach? Určite ho do seba vdýchnete viac, ako keby ste bývali v okrajovej mestskej štvrti alebo športovali v lese. Fajčíte? Ešte horšie. Vedci zistili, že 2 cigarety znečistia miestnosť jemným prachom oveľa viac ako výfukové plyny nákladného auta, ktoré ide 8 minút na voľnobeh.

Milujete sviečky a aromatické lampy?

Čiastočky prachu, ktoré vznikajú pri ich spaľovaní, stúpajú v uzavretých priestoroch hore. Vetraním zaťaženie zmiernite. Silvestrovský ohňostroj je jednorazová záležitosť, takže v celkovom hodnotení "výroby" jemného prachu, ktorú má na svedomí človek, takmer nehrá rolu.

 Účinnejší než kofeín: Voňavý zázrak proti stresu aj pre ranné prebúdzanie  

Ako sa ochránite?

Ochrana jednotlivca je, žiaľ, veľmi obmedzená. Ak ste chodec, musíte denne prechádzať cez rušné ulice, ak bývate v centre, tiež len tak nevymeníte byt za iný na periférii. A možno by ste si radi kúpili nové auto s kvalitnejšími filtrami, ale čo už, keď si horko-ťažko nasporíte na ojazdené? V interiéroch je množstvo prachu ešte vyššie, ale vedci presné dáta nemajú, lebo rozdiely medzi jednotlivými domácnosťami sú veľmi veľké.

V zásade platí:

  • Fajčite vonku.
  • Po použití sviečky či aromatickej lampy vyvetrajte.
  • Zaobstarajte si vysávač s filtrom na jemné častice. Nábytok a podlahy pravidelne čistite navlhko.
  • Pec a krb by mali by byť uzatvorené. Ak milujete otvorené ohniská, spravte si oheň na lúke alebo v záhrade.
  • Zvýšený pozor by si mali dávať ľudia s dýchacími a srdcovocievnymi ochoreniami, deti a seniori.
  • Pohybujte sa čo najviac v prírode.

Viac o kvalite vzduchu u vás doma, výbere vhodnej čističky, ale aj problémoch s nízkou alebo naopak nadmernou vlhkosťou a plesňami sa dočítate v marcovom čísle časopisu Zdravie.
Už v predaji! 

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

včera
Čo rozhodne o tom, či unavení dôjdete na diaľnici bezpečne do cieľa alebo nie? Čítať viac
 
Mohol Marián Geišberg ešte žiť? 10 jasných varovaní rakoviny pľúc prehliadate

Mohol Marián Geišberg ešte žiť? 10 jasných varovaní rakoviny pľúc prehliadate

12.11.2018
Umelec podľahol zákernému ochoreniu. Patrí k tým, ktoré sa často hlásia nenápadne. Aj vy sa tvárite, že sa nič nedeje? Čítať viac
 
VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

12.11.2018
Vraví sa, že najlepší priateľ človeka je pes. Aby to naozaj platilo, musíte vedieť spolu komunikovať a psík vás musí poslúchať. Čítať viac
 
TOP posila pre imunitu. Túto sezónu vás chrípka nedostane

TOP posila pre imunitu. Túto sezónu vás chrípka nedostane

11.11.2018
Nečakajte, kým ochoriete. Stavte na kombináciu správnych posíl a chrípke nedáte šancu! Čítať viac
 
FOTO: Ben Affleck bojuje so závislosťou už 17 rokov. Nie je v tom sám

FOTO: Ben Affleck bojuje so závislosťou už 17 rokov. Nie je v tom sám

10.11.2018
Vedia, aké dôležité je prestať piť. Ale aj aké je ľahké do toho padnúť znova a znova. Boj so závislosťami býva na dlhé lakte. Svoje o tom... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!
Adriana Fábryová