predplatne
 

Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!

21.02.2018

Moderné benzínové motory s priamym vstrekovaním vypúšťajú do vzduchu čiastočky extrémne jemného prachu. Hoci ho nevidno, je pre nás nebezpečný.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Automobilky sa činia. Po škandáloch s nelegálnym softvérom na kontrolu dieselových emisií nasledovali ďalšie s testami na opiciach a ľuďoch. Aj vás tieto aféry presvedčili, že autá na benzín sú lepšou alternatívou? Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čiastočky, ktoré sa v odbornej terminológii označujú ako jemný prach, s výnimkou smogu voľným okom neuvidíte. Sú menšie ako 10 mikrometrov, pričom 1 mikrometer zodpovedá 1 milióntine metra. V súvislosti s benzínovými motormi odborníci hovoria o ultrajemnom prachu. Jeho zrnká sú menšie ako 0,1 mikrometra.

►►► SÚŤAŽ o dizajnové zvlhčovače: Suchý vzduch je rajom pre choroby, majte ho pod kontrolou! 

Čím menšie, tým ľahšie preniknú 

Tie, ktoré merajú 10 mikrometrov, preniknú do horných dýchacích ciest, teda do hltana, priedušnice a priedušiek. Menšie sa prebojujú až do pľúc a ultrajemné dokonca do krvného obehu. Preto sú najnebezpečnejšie. Dráždia dýchacie cesty a sliznice a spúšťajú astmu, kašeľ, dýchavičnosť. Môžu sa podieľať na vzniku pľúcnej rakoviny. Zvyšujú riziko srdcovocievnych ochorení, porúch srdcového rytmu, vápenatenia ciev a infarktu.

Ako jemný prach vzniká?

Pôvodne pochádzal len z prirodzených zdrojov - z aktívnych vulkánov, lesných požiarov či z púštneho piesku. Pri rôznych poveternostných situáciách sa rozšíri do atmosféry, niekedy poriadne ďaleko od pôvodného zdroja. My ľudia sme však prírodu už dávno dodbehli v produkcii jemného a ultrajemného prachu. Usilovne k nej prispievame priemyselnými aktivitami, spaľovaním odpadu, vykurovaním domácností a dopravou, nielen v spaľovacích motoroch, ale aj trením bŕzd a pneumatík.

Kde žijete? 

Pre zdravie je dôležité, aká vysoká je dlhodobá koncentrácia jemného prachu v okolitom ovzduší. Žijete v centre mesta, alebo pravidelne beháte v jeho uliciach? Určite ho do seba vdýchnete viac, ako keby ste bývali v okrajovej mestskej štvrti alebo športovali v lese. Fajčíte? Ešte horšie. Vedci zistili, že 2 cigarety znečistia miestnosť jemným prachom oveľa viac ako výfukové plyny nákladného auta, ktoré ide 8 minút na voľnobeh.

Milujete sviečky a aromatické lampy?

Čiastočky prachu, ktoré vznikajú pri ich spaľovaní, stúpajú v uzavretých priestoroch hore. Vetraním zaťaženie zmiernite. Silvestrovský ohňostroj je jednorazová záležitosť, takže v celkovom hodnotení "výroby" jemného prachu, ktorú má na svedomí človek, takmer nehrá rolu.

 Účinnejší než kofeín: Voňavý zázrak proti stresu aj pre ranné prebúdzanie  

Ako sa ochránite?

Ochrana jednotlivca je, žiaľ, veľmi obmedzená. Ak ste chodec, musíte denne prechádzať cez rušné ulice, ak bývate v centre, tiež len tak nevymeníte byt za iný na periférii. A možno by ste si radi kúpili nové auto s kvalitnejšími filtrami, ale čo už, keď si horko-ťažko nasporíte na ojazdené? V interiéroch je množstvo prachu ešte vyššie, ale vedci presné dáta nemajú, lebo rozdiely medzi jednotlivými domácnosťami sú veľmi veľké.

V zásade platí:

  • Fajčite vonku.
  • Po použití sviečky či aromatickej lampy vyvetrajte.
  • Zaobstarajte si vysávač s filtrom na jemné častice. Nábytok a podlahy pravidelne čistite navlhko.
  • Pec a krb by mali by byť uzatvorené. Ak milujete otvorené ohniská, spravte si oheň na lúke alebo v záhrade.
  • Zvýšený pozor by si mali dávať ľudia s dýchacími a srdcovocievnymi ochoreniami, deti a seniori.
  • Pohybujte sa čo najviac v prírode.

Viac o kvalite vzduchu u vás doma, výbere vhodnej čističky, ale aj problémoch s nízkou alebo naopak nadmernou vlhkosťou a plesňami sa dočítate v marcovom čísle časopisu Zdravie.
Už v predaji! 

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

dnes
Vyššie vzdelanie je výbornou prevenciou pred vznikom Alzheimerovej choroby. Napriek tomu ochorenie ohrozuje najmä tých, ktorí... Čítať viac
 
Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

19.09.2018
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

18.09.2018
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

17.09.2018
Bolieva vás česanie vlasov alebo stuhnuté miesto na chrbte? Nedá vám spať palec na nohe či sa budíte, tam kde ste ani nezaspali? Predplaťte... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!
Adriana Fábryová