predplatne
 

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy

17.08.2018

Infarkt nesignalizujú len bolesti na hrudi či v chrbte. Podozrivá je aj bolesť brucha. U žien sa príznaky rozpoznávajú ťažšie ako u mužov, lebo sú častejšie netypické.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

45-ročného Belgičana prijali na centrálny príjem v Univerzitnej nemocnici v Gente. Lekár usúdil, že má problémy so žalúdkom alebo s črevami. EKG však potvrdilo, že prekonal srdcový infarkt.

ČítajteInfarkt chodí podľa hodiniek. Nečakajte, fakt neprejde!

Ozvali sa staré hriechy

Chlapíka 8 dní trápili bolesti brucha, presnejšie žalúdka. Neustupovali, či stál alebo ležal, jedol alebo hladoval, pri výdychu aj nádychu. V správe, ktorú neskôr ošetrujúci lekári publikovali v odbornom časopise Acta Clinica Belgica, stálo, že má vysoký krvný tlak, ale pulz a telesná teplota sú v norme. Aj zásobovanie krvi kyslíkom bolo v poriadku.

Pacient dlhé roky fajčil, mal depresívnu epizódu, poškodenú šľachu na ramene a bolesti vyžarujúce zo šije. Tvrdil, že nebral žiadne lieky. Na ultrazvuku sa ukázalo, že má stukovatenú pečeň. Nič z toho však nevysvetľovalo jeho akútne bolesti. Pohotovostný lekár chcel pôvodne k prípadu privolať gastroenterológa, ktorý sa špecializuje na žalúdok a črevá.

Pečeň Slovákov patrí k najhorším v Európe. Čo jej škodí? 

Nápadné EKG

Po vyšetrení EKG však lekár na príjme svoj plán zmenil. Znepokojil ho nápadný srdcový rytmus pacienta, preto ho poslal ku kardiológovi. Tomu sa mnohé nezdalo. Dal mužovi okrem iného spraviť vyšetrenie srdcových ciev, ktoré ukázalo, že prekonal infarkt.

Príbeh: Muž sa zachránil pri infarkte úplne sám. Viete správne zareagovať?

Kardiochirurgovia ho okamžite operovali. Do zúženého miesta v rizikovej cieve mu vložili stent. Muž sa z infarktu sa zotavil bez ďalších komplikácií. Bolesti brucha zmizli ako čarovným prútikom. Mal šťastie, hoci mu lekári stav, ktorý sa často končí smrťou, diagnostikovali pomerne neskoro. Predpísali mu niekoľko liekov na zníženie krvného tlaku. Odporučili mu schudnúť, skoncovať s fajčením a viac sa hýbať.

Ženy sú na tom horšie

Ľudia môžu dostať srdcový infarkt bez toho, aby cítili typické silné bolesti na hrudníku, ktoré vyžarujú do jedného alebo oboch ramien a spájajú sa s úzkosťou alebo so silným pálením.

Viac ► Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete

U tretiny postihnutých sa tieto signály vôbec nevyskytujú. Pacienti sa sťažujú skôr na netypické príznaky - na bolesti brucha, nevoľnosť alebo dýchavičnosť. U žien sa nepriame príznaky vyskytujú častejšie ako u mužov. Prejavujú sa skôr bolesťou nad bruchom a v chrbte, zatiaľ čo u mužov skôr v prsiach. To zrejme prispieva k tomu, že srdcový infarkt u žien sa rozpozná neskôr ako u mužov. Čím neskôr sa infarkt diagnostikuje a lieči, tým horšie pre pacienta.

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

Infarkt myokardu

V tomto článku sa zaoberáme Infarkt myokardu ...viac Srdce ...viac
Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Výhercovia luxusného kúpeľného pobytu. Chcete sa o mesiac tešiť aj vy?

Výhercovia luxusného kúpeľného pobytu. Chcete sa o mesiac tešiť aj vy?

včera
Je tu jeseň. Niet lepšieho času pre dobitie energie relaxovaním v bazénoch, saunách a na ozdravných procedúrach. Časopis Zdravie... Čítať viac
 
Môže spustiť nadmerná konzumácia sladkostí cukrovku? Alebo skôr infarkt?

Môže spustiť nadmerná konzumácia sladkostí cukrovku? Alebo skôr infarkt?

včera
Hoci väčšina lekárov tvrdí, že samotný cukor nespúšťa diabetes, sú tu aj nové výskumy. Tie naznačujú nielen užšie prepojenie medzi... Čítať viac
 
Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

23.09.2018
Hrubé závesy vám nepomôžu. Mesiac v splne mení kvalitu spánku, potvrdili vedci. Čítať viac
 
Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

22.09.2018
Chrbticu môžete trápiť nielen dlhým sedením či nevhodným zdvíhaním ťažkých krabíc, ale i nedostatočný pitným režimom. Kedy ste naposledy... Čítať viac
 
Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

21.09.2018
Vyššie vzdelanie je výbornou prevenciou pred vznikom Alzheimerovej choroby. Napriek tomu ochorenie ohrozuje najmä tých, ktorí... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy
Adriana Fábryová