predplatne
 

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy

17.08.2018

Infarkt nesignalizujú len bolesti na hrudi či v chrbte. Podozrivá je aj bolesť brucha. U žien sa príznaky rozpoznávajú ťažšie ako u mužov, lebo sú častejšie netypické.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

45-ročného Belgičana prijali na centrálny príjem v Univerzitnej nemocnici v Gente. Lekár usúdil, že má problémy so žalúdkom alebo s črevami. EKG však potvrdilo, že prekonal srdcový infarkt.

ČítajteInfarkt chodí podľa hodiniek. Nečakajte, fakt neprejde!

Ozvali sa staré hriechy

Chlapíka 8 dní trápili bolesti brucha, presnejšie žalúdka. Neustupovali, či stál alebo ležal, jedol alebo hladoval, pri výdychu aj nádychu. V správe, ktorú neskôr ošetrujúci lekári publikovali v odbornom časopise Acta Clinica Belgica, stálo, že má vysoký krvný tlak, ale pulz a telesná teplota sú v norme. Aj zásobovanie krvi kyslíkom bolo v poriadku.

Pacient dlhé roky fajčil, mal depresívnu epizódu, poškodenú šľachu na ramene a bolesti vyžarujúce zo šije. Tvrdil, že nebral žiadne lieky. Na ultrazvuku sa ukázalo, že má stukovatenú pečeň. Nič z toho však nevysvetľovalo jeho akútne bolesti. Pohotovostný lekár chcel pôvodne k prípadu privolať gastroenterológa, ktorý sa špecializuje na žalúdok a črevá.

Pečeň Slovákov patrí k najhorším v Európe. Čo jej škodí? 

Nápadné EKG

Po vyšetrení EKG však lekár na príjme svoj plán zmenil. Znepokojil ho nápadný srdcový rytmus pacienta, preto ho poslal ku kardiológovi. Tomu sa mnohé nezdalo. Dal mužovi okrem iného spraviť vyšetrenie srdcových ciev, ktoré ukázalo, že prekonal infarkt.

Príbeh: Muž sa zachránil pri infarkte úplne sám. Viete správne zareagovať?

Kardiochirurgovia ho okamžite operovali. Do zúženého miesta v rizikovej cieve mu vložili stent. Muž sa z infarktu sa zotavil bez ďalších komplikácií. Bolesti brucha zmizli ako čarovným prútikom. Mal šťastie, hoci mu lekári stav, ktorý sa často končí smrťou, diagnostikovali pomerne neskoro. Predpísali mu niekoľko liekov na zníženie krvného tlaku. Odporučili mu schudnúť, skoncovať s fajčením a viac sa hýbať.

Ženy sú na tom horšie

Ľudia môžu dostať srdcový infarkt bez toho, aby cítili typické silné bolesti na hrudníku, ktoré vyžarujú do jedného alebo oboch ramien a spájajú sa s úzkosťou alebo so silným pálením.

Viac ► Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete

U tretiny postihnutých sa tieto signály vôbec nevyskytujú. Pacienti sa sťažujú skôr na netypické príznaky - na bolesti brucha, nevoľnosť alebo dýchavičnosť. U žien sa nepriame príznaky vyskytujú častejšie ako u mužov. Prejavujú sa skôr bolesťou nad bruchom a v chrbte, zatiaľ čo u mužov skôr v prsiach. To zrejme prispieva k tomu, že srdcový infarkt u žien sa rozpozná neskôr ako u mužov. Čím neskôr sa infarkt diagnostikuje a lieči, tým horšie pre pacienta.

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

Infarkt myokardu

V tomto článku sa zaoberáme Infarkt myokardu ...viac Srdce ...viac
Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

OTESTUJTE SA: Biologický vek prezradí, aké staré je vaše telo. Potrebujete zmenu?

OTESTUJTE SA: Biologický vek prezradí, aké staré je vaše telo. Potrebujete zmenu?

včera
Máte pocit, že ste akosi zostarli? Či už to badáte v zrkadle alebo po psychickej stránke, v každom prípade je možné to zmeniť a byť ako... Čítať viac
 
Potrebujete sa v práci nakopnúť? Všetko nezachráni šálka kávy

Potrebujete sa v práci nakopnúť? Všetko nezachráni šálka kávy

včera
Ak si dáte na obed rezeň s majonézovým šalátom, budete dve hodiny odfukovať a mozog sa vám zastaví. Koncentráciu nezlepší ani práca... Čítať viac
 
Epidémia ľudskej obezity zasiahla aj domácich miláčikov. Má ten váš cukrovku?

Epidémia ľudskej obezity zasiahla aj domácich miláčikov. Má ten váš cukrovku?

16.01.2019
Epidémia obezity sa už netýka len ľudí. Tak, ako tlstneme my, priberajú aj naši domáci miláčikovia. Asi 1 z 200 až 250 psov má vďaka tomu... Čítať viac
 
Je koniec? 4 nenápadné prejavy tela hlásiace blížiaci sa rozchod

Je koniec? 4 nenápadné prejavy tela hlásiace blížiaci sa rozchod

15.01.2019
Vaše podvedomie to vie skôr, ako si to hlavný šéf mozog pripustí. Aj vy ste si všimli tieto náznaky ochladnutia vzťahu? Čítať viac
 
Andy Kraus: Som vyliečený hypochonder

Andy Kraus: Som vyliečený hypochonder

13.01.2019
Herec a scenárista Andy Kraus (51) sa naučil zvládať strach o zdravie vďaka svojmu lekárovi. V kondícii sa udržiava pravidelným cvičením... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy
Adriana Fábryová