predplatne
 

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy

17.08.2018

Infarkt nesignalizujú len bolesti na hrudi či v chrbte. Podozrivá je aj bolesť brucha. U žien sa príznaky rozpoznávajú ťažšie ako u mužov, lebo sú častejšie netypické.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

45-ročného Belgičana prijali na centrálny príjem v Univerzitnej nemocnici v Gente. Lekár usúdil, že má problémy so žalúdkom alebo s črevami. EKG však potvrdilo, že prekonal srdcový infarkt.

ČítajteInfarkt chodí podľa hodiniek. Nečakajte, fakt neprejde!

Ozvali sa staré hriechy

Chlapíka 8 dní trápili bolesti brucha, presnejšie žalúdka. Neustupovali, či stál alebo ležal, jedol alebo hladoval, pri výdychu aj nádychu. V správe, ktorú neskôr ošetrujúci lekári publikovali v odbornom časopise Acta Clinica Belgica, stálo, že má vysoký krvný tlak, ale pulz a telesná teplota sú v norme. Aj zásobovanie krvi kyslíkom bolo v poriadku.

Pacient dlhé roky fajčil, mal depresívnu epizódu, poškodenú šľachu na ramene a bolesti vyžarujúce zo šije. Tvrdil, že nebral žiadne lieky. Na ultrazvuku sa ukázalo, že má stukovatenú pečeň. Nič z toho však nevysvetľovalo jeho akútne bolesti. Pohotovostný lekár chcel pôvodne k prípadu privolať gastroenterológa, ktorý sa špecializuje na žalúdok a črevá.

Pečeň Slovákov patrí k najhorším v Európe. Čo jej škodí? 

Nápadné EKG

Po vyšetrení EKG však lekár na príjme svoj plán zmenil. Znepokojil ho nápadný srdcový rytmus pacienta, preto ho poslal ku kardiológovi. Tomu sa mnohé nezdalo. Dal mužovi okrem iného spraviť vyšetrenie srdcových ciev, ktoré ukázalo, že prekonal infarkt.

Príbeh: Muž sa zachránil pri infarkte úplne sám. Viete správne zareagovať?

Kardiochirurgovia ho okamžite operovali. Do zúženého miesta v rizikovej cieve mu vložili stent. Muž sa z infarktu sa zotavil bez ďalších komplikácií. Bolesti brucha zmizli ako čarovným prútikom. Mal šťastie, hoci mu lekári stav, ktorý sa často končí smrťou, diagnostikovali pomerne neskoro. Predpísali mu niekoľko liekov na zníženie krvného tlaku. Odporučili mu schudnúť, skoncovať s fajčením a viac sa hýbať.

Ženy sú na tom horšie

Ľudia môžu dostať srdcový infarkt bez toho, aby cítili typické silné bolesti na hrudníku, ktoré vyžarujú do jedného alebo oboch ramien a spájajú sa s úzkosťou alebo so silným pálením.

Viac ► Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete

U tretiny postihnutých sa tieto signály vôbec nevyskytujú. Pacienti sa sťažujú skôr na netypické príznaky - na bolesti brucha, nevoľnosť alebo dýchavičnosť. U žien sa nepriame príznaky vyskytujú častejšie ako u mužov. Prejavujú sa skôr bolesťou nad bruchom a v chrbte, zatiaľ čo u mužov skôr v prsiach. To zrejme prispieva k tomu, že srdcový infarkt u žien sa rozpozná neskôr ako u mužov. Čím neskôr sa infarkt diagnostikuje a lieči, tým horšie pre pacienta.

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

Infarkt myokardu

V tomto článku sa zaoberáme Infarkt myokardu ...viac Srdce ...viac
Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

dnes
Vraví sa, že najlepší priateľ človeka je pes. Aby to naozaj platilo, musíte vedieť spolu komunikovať a psík vás musí poslúchať. Čítať viac
 
TOP posila pre imunitu. Túto sezónu vás chrípka nedostane

TOP posila pre imunitu. Túto sezónu vás chrípka nedostane

včera
Nečakajte, kým ochoriete. Stavte na kombináciu správnych posíl a chrípke nedáte šancu! Čítať viac
 
FOTO: Ben Affleck bojuje so závislosťou už 17 rokov. Nie je v tom sám

FOTO: Ben Affleck bojuje so závislosťou už 17 rokov. Nie je v tom sám

10.11.2018
Vedia, aké dôležité je prestať piť. Ale aj aké je ľahké do toho padnúť znova a znova. Boj so závislosťami býva na dlhé lakte. Svoje o tom... Čítať viac
 
Pálenie pri močení hlási baktérie. Skúste zdravie skryté v jesennej úrode

Pálenie pri močení hlási baktérie. Skúste zdravie skryté v jesennej úrode

09.11.2018
Je tu chladnejšie obdobie roka, kedy odolnosť voči chorobám klesá. Bola by škoda nevyťažiť z jesennej úrody, ktorá je plná vitality... Čítať viac
 
Už to nie ste vy. 15 čudných vecí, ktoré s vami spraví iba alkohol

Už to nie ste vy. 15 čudných vecí, ktoré s vami spraví iba alkohol

08.11.2018
Napijete sa a začnú sa diať veci. Viete, čo do seba lejete v pohári úľavy? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy
Adriana Fábryová