predplatne
 

Prichádza prudké ochladenie. Úľava? Telo bude zmätené, pripravte sa na reakcie!

24.08.2018

Prudké zmeny počasia vplývajú i na zdravotný stav. Víkendové ochladenie bude mať výrazný zdravotný dopad až na tretinu Slovákov. Pocítia to najmä tí, ktorí žijú v mestách.

Teplota klesne a vlhkosť vzduchu stúpne. Čo to s vami urobí?

Teplota klesne a vlhkosť vzduchu stúpne. Čo to s vami urobí?Autor: Shutterstock

Asi všetci, ktorým za posledné týždne neklesla v bytoch teplota pod 30° Celzia, sa na víkendové ochladenie tešia. Konečne sa dobre vyspíte a oddýchnete si. Extrémne horúce počasie spomaľovalo motorické reakcie a prispievalo k otupenosti. S chladnejším vzduchom sa vám vráti energia a opäť ožijete. To sú však jediné plusy, ktoré sa dajú čakať. 

Mesto je na tom horšie

Ochladenie o viac ako 10 stupňov je príliš výrazné a môže vám spôsobiť značné ťažkosti. Vplyv počasia na zdravotný stav skúma špeciálny veda - biometeorológia. Ľudia, ktorí sú na zmeny počasia citliví, sú meteosenzitívni. Podľa výskumov ich žije až 3-krát menej na dedinách. Dôvod je jednoduchý, vidiečania trávia viac času vonku, sú tiež viac v pohybe a to za každého počasia. Sú preto otužilejší a voči vrtochom počasia odolnejší. Organizmus ľudí z mesta nereaguje na zmeny počasia pružne a horšie sa im prispôsobuje.

Zabudnete sa napiť a bojujete o život! Hrozí to aj vám?

Nemáte žiadne ochorenie?

Všimli ste si, že ešte pred rokmi s vami žiadna zmena počasia nezamávala a teraz ju cítite skôr ako príde? Meteosenzitívnych ľudí stále pribúda. Citlivosť na počasie môže byť vrodená, ale aj získaná. Vplyv má na to vek, choroby i nezdravý životný štýl. Aj keď vás netrápia žiadne chronické ochorenia, ktoré sa zmenou počasia môžu zhoršiť, prudký pokles teploty sa u vás môže prejaviť:

  • bolesťou hlavy, 
  • závratmi
  • poruchami spánku,
  • nepokojom,
  • tlakom na hrudi, 
  • ťažkosťami s dýchaním, 
  • poklesom výkonnosti,
  • skleslosťou, prípadne ľahko depresívnymi stavmi,
  • únavou,
  • a príznakmi, ktoré pripomínajú virózu.


Biometeorológia, ktorá skúma vplyv počasia na zdravotný stav človeka vznikla v čase, keď štatistické údaje o automobilových haváriách začali preukazovať súvislosť so zmenami tlaku vzduchu a inými poveternostnými vplyvmi. Foto: Shutterstock

Problémy so srdcom

Prudké zmeny počasia namáhajú predovšetkým obehový systém. Na pozore musia byť najmä ľudia s vysokým krvným tlakom. Pri ochladení sa cievy zúžia a krv sa musí cievami doslova pretlačiť. Ak jej v tom bránia čiastočky tuku alebo zrazeniny prichytené na stenách ciev, môže ich spláchnuť so sebou a namieriť si to priamo do srdca či do mozgu. S ochladením stúpa počet srdcových i mozgových infarktov. 

TOP potraviny pre cievy! Postarajú sa o dokonalé nohy

Mávate migrény? 

Ak mávate migrény a bolesť hlavy vám spúšťa stiahnutie cievy na šiji, začnite ráno poriadne silnou kávou. Počas dňa sa snažte udržiavať v pohybe, aby ste cievam nedali šancu stiahnuť sa. S kávou sa nerozlúčte ani nasledujúce štyri dni, hoci sa má opäť otepliť. Podľa štatistík záchvaty migrény u ľudí pribúdajú veľmi často až na tretí deň po zmene počasia. Stúpa tiež počet astmatických záchvatov. Bežne sa za najhorší považuje prudký pokles tlaku vzduchu, ktorý sprevádza nárast vlhkosti vzduchu. 

Migréna nebolí iba v hlave. Dospelým útočí aj na oči

Bojíte sa o kĺby? Nemusíte!

Kým u psychických ochorení je zhoršenie zdravotného stavu pri zmenách počasia dokázané, pri artritíde či artróze sa to nikdy nepodarilo potvrdiť. A to aj napriek tomu, že až polovica pacientov s artritídou je schopná predpovedať zmeny počasia podľa bolestivosti svojich kĺbov.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

včera
Odborníčka na krv prezradila, čo sa deje s organizmom, keď máte málo železa a špecialistka na zdravé jedlo zase, čo si máte dať na tanier.... Čítať viac
 
To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

včera
333 našich čitateľov bude mať túto zimu nôžky pekne v teple. Postarajú sa o to hrejivé Fusakle, ktoré vám bude každý závidieť. Čítať viac
 
60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

včera
Ak ste už aj vy prekročili hranicu 40 roku života, nasledujúca správa sa týka aj Vás. Čítať viac
 
V ktorú nočnú hodinu sa budíte? Prezradí, ktorý orgán súrne volá o pomoc

V ktorú nočnú hodinu sa budíte? Prezradí, ktorý orgán súrne volá o pomoc

19.11.2018
To, kedy sa v noci preberiete, môže byť príznak choroby. Na ktorú časť tela treba zamerať pozornosť? Čítať viac
 
Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

19.11.2018
Predstavte si scenériu zasnežených lesov a samých seba vo vyhriatom bazéne s liečivou vodou. Potom si užijete masáž a výbornú večeru... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prichádza prudké ochladenie. Úľava? Telo bude zmätené, pripravte sa na reakcie!
Lenka Štefánková