predplatne
 

Máte odhad na ľudí alebo sa mýlite? Rovnako ako sa mýlia vo vás?

07.12.2019

Predstavte si, že spoznáte nového človeka a ten sa k vám správa nanajvýš priateľsky. Vy si však jeho milé správanie môžete vysvetliť nielen ako srdečnosť, ale aj ako lichôtky.

Meškáte na prvé stretnutie? Ovplyvní to názor o vás.

Meškáte na prvé stretnutie? Ovplyvní to názor o vás.Autor: Shutterstock

Keď niekto mešká na dôležité stretnutie, nebude  predsa meškať vždy. Alebo podľa vás áno? Na bezdomovca sa môžete pozerať buď ako na človeka s nedostatkom iniciatívy a proaktivity, alebo ako na obeť nedostatku pracovných príležitostí a zníženia sociálnych dávok. Nerobíte to len vy. Každý človek vnútorne analyzuje konanie a správanie svojho okolia a podľa toho si spraví úsudok. Často aj celkom mylný. Týmto fenoménom sa zaoberá atribučná teória. Skúma, ako si ľudia vysvetľujú správanie vlastné, ale aj iných ľudí. A čo z neho vyvodia.

Meškáte?

Všetci zhromažďujeme informácie a na ich základe formulujeme teórie o ich možných príčinách. Ich identifikácia je známa ako proces atribúcie – teda prisudzovanie. Pretože sa snažíme porozumieť svetu, dávame prednosť príčinám, ktoré sú stále a trvalé, pred príčinami, ktoré sú iba prechodné. Ak má niečo stálu príčinu, môžeme predpovedať, kedy sa to v budúcnosti asi opäť stane. To nám pomáha vytvárať si obraz sveta.

Čakáte, že sa vám bude dariť? Máte pravdu! Ako si nastaviť myslenie na úspech?

Predstavte si to takto: Ak dôjdem k názoru, že ste prišli neskoro, pretože vám chýba schopnosť byť dochvíľny – čo je stála príčina –, budem aj v budúcnosti rátať s tým, že sa oneskoríte. Ak však zistím, že ste sa zdržali, pretože zazvonil telefón práve vtedy, keď ste už boli pri dverách – čo je nestabilná príčina –, potom nemám nijakú predstavu o tom, či nabudúce prídete načas, alebo nie.

Fascinujúci výskum: Vedci odhalili slovnú mapu mozgu. Takto premýšľame!

Múdri či hlúpi

Vedec Lee Ross s kolegami v roku 1977 urobili pokus, ktorý pripomínal kvízovú hru. Zúčastneným boli náhodne pridelené úlohy pýtajúcich sa alebo súťažiacich. Pozorovatelia i účastníci hry vedeli, že tieto úlohy boli určené náhodne. Napriek tomu u nich pretrvávalo presvedčenie, že tí, ktorí dávali otázky, mali viac vedomostí ako súťažiaci. Svedčí to o tom, že ignorovali rôzne situačné premenné vrátane toho, že pýtajúci si mohli tému vybrať a tak zvoliť takú, ktorú dobre ovládali. Súťažiaci takú možnosť nemali.

Obľúbená farba o vás prezradí viac, než si myslíte!

Tolerantnejší k sebe

Atribučná chyba je zvlášť zreteľná vtedy, ak porovnávame vlastné správanie so správaním iných ľudí. Keď rozmýšľame o vlastnom, zohľadňujeme situáciu, v ktorej sa nachádzame, a aj to, ako ovplyvňuje naše správanie. Ale keď posudzujeme správanie druhých, vysvetľujeme si ho skôr ich vlastnosťami a názormi, a to aj vtedy, ak ide o úplne rovnakú udalosť. Keď totiž posudzujeme správanie niekoho iného a to nezodpovedá nášmu očakávaniu, vysvetľujeme ho situačnými premennými.

FOTOTEST: Čo dokáže mozog? Za 60 sekúnd zistíte, či je váš výnimočný

Ako to chápať?

Predstavte si nasledujúcu situáciu. Musíte dokončiť urgentnú úlohu a potrebujete na to kolegyňu. Volajme ju Petra. Je tu však problém. Petra mešká a mešká naozaj dlho. Váš mozog si veľmi rýchlo pospája fakty. Určite to robí naschvál. Chýba jej disciplína. V tomto prípade si váš mozog pomohol bežnou chybou v myslení, teda už spomínanou základnou atribučnou chybou. Keď pozorujeme správanie iných ľudí, ktoré vedie k negatívnemu výsledku, máme tendenciu pripisovať ho ich povahovým vlastnostiam. Neberieme do úvahy situačné faktory, napríklad mohla dostať defekt.

Keď ľudia robia iba to, čo očakávate,
veľa vám to o nich neprezradí.
Ale keď urobia niečo nezvyčajné,
začnete rozmýšľať o tom,
prečo to spravili.

V dôsledku základnej atribučnej chyby teraz kolegyňu Petru vnímate negatívne a má to obrovský vplyv na ďalší úsudok týkajúci sa jej konania. Budete si možno hovoriť, že Petra je hlúpa, lenivá alebo neschopná. Každá chyba, ktorú urobí, zosilňuje toto negatívne vnímanie. Preto ste sa rozhodli pracovať na ďalšom projekte úplne sami. Aby ste ho dokončili načas, pracovali ste neskoro do noci. Na druhý deň ráno vám z nejakého dôvodu nezazvonil budík a okrem toho ste sa dostali do poriadnej dopravnej zápchy.

Nevydržíte bez sociálnych sietí? Zarábate si na depresiu 

Výsledkom je, že ste do práce prišli neskoro. Ospravedlnili ste sa svojmu nadriadenému a cítili ste vinu. Ale nemohli ste spraviť vôbec nič, aby ste to zmenili, keďže ste budík nepočuli. Bol to jeden z tých dní, keď sa úplne všetko kazí a nič nejde podľa plánu. Váš mozog práve využil ďalšiu chybu v myslení, ktorú nazývame skreslenie slúžiace sebe. Pri analyzovaní vlastného správania, ktoré vedie k negatívnemu výsledku, ho pripisujeme situačným faktorom a nie našim povahovým vlastnostiam. Robíme to preto, aby sme samých seba videli v pozitívnom svetle. Dôležité je uvedomiť si, že v oboch prípadoch ide o subjektívny úsudok.

Autor: Ján Dubnička, lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prečo vás naozaj svrbí zadok? TÝCHTO 6 príčin neignorujte

Prečo vás naozaj svrbí zadok? TÝCHTO 6 príčin neignorujte

dnes
Je to snáď najhoršia časť tela, ktorá vás môže svrbieť. Určite o tom nebudete chcieť rozprávať s každým, a utekať s takou „hlúposťou“... Čítať viac
 
NAJ 10 zdravých tipov pre rok 2020. Vášmu životu vdýchnu novú energiu

NAJ 10 zdravých tipov pre rok 2020. Vášmu životu vdýchnu novú energiu

včera
Chcete byť zdravší a mať energiu aj na rozdávanie? Na štart pozitívnych zmien neexistuje lepší čas ako začiatok roka. Nasledujúce... Čítať viac
 
Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

včera
Nájdite rovnováhu. Niekedy postačí vynechať z jedálneho lístka ryžu, inokedy relaxovať na prechádzke alebo si vybrať správnu vôňu.... Čítať viac
 
9 skrytých príznakov nadmerného stresu. Môže vyvolať infarkt, takto tomu zabránite

9 skrytých príznakov nadmerného stresu. Môže vyvolať infarkt, takto tomu zabránite

20.01.2020
O zákernom zabijakovi srdca mnohí netušia. Vedci z Harvardu odhalili väčšieho vinníka ako fajčenie a vysoký tlak. Čítať viac
 
5 otázok, na ktoré sa pýtajte skôr, než užijete antibiotiká. Dodržte ich!

5 otázok, na ktoré sa pýtajte skôr, než užijete antibiotiká. Dodržte ich!

20.01.2020
Antibiotiká vám neraz pomôžu rýchlo sa dostať z infekcie Ale len z bakteriálnej, na vírusy nepôsobia. Ale ak ich beriete príliš často,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Máte odhad na ľudí alebo sa mýlite? Rovnako ako sa mýlia vo vás?
Ján Dubnička
lsd