predplatne
 

Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára

17.11.2017

Páni o tom neradi hovoria, hoci pyšný problém sa týka aj ich. Buďte pozorné! Čím dlhšie budú odkladať návštevu u lekára, tým horšie. Stačia aj jednoduché zásady!

S mokrým problémom sa vám partner len tak ľahko neprizná. Častokrát dobrovoľne ani lekárovi.

S mokrým problémom sa vám partner len tak ľahko neprizná. Častokrát dobrovoľne ani lekárovi. Autor: Profimedia.sk

Ťažšie sa im o ňom hovorí a preto neskôr, ak vôbec, dochádza k liečbe. „Muži zvyčajne všetky problémy súvisiace s ich pýchou nesú akosi ťažšie, no situácia nemusí byť taká zlá, ako na prvý pohľad vyzerá. Choroba môže byť liečiteľná úplne, alebo v najhoršom prípade dokážeme jej prejavy aspoň zmierniť. “, hovorí MUDr. Nikoleta Lédererová z urologickej ambulancie v Bratislave o mužskej inkontinencii. Únik moču na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase nie je len o samotnom zdravotnom probléme, ale aj o kompletnom nabúraní doterajšieho životného štýlu a o strate sebavedomia.

Príbehy čitateľov: Inkontinencia si nevyberá, no ľahko si s ňou poradíte

Nie, samé to neprejde

Mužská inkontinencia môže postihnúť pánov v každom veku. Často sa vyskytuje pri problémoch s prostatou, po chirurgických zákrokoch či po chemoterapii. K rozvoju choroby prispievajú aj fajčenie, cukrovka, vysoký krvný tlak či obezita. „Pocit hanby a pokusy problém maskovať majú za následok zvyčajne iba jeho zhoršenie a vznik zbytočných stresov, o spoločenskej izolácii ani nehovoriac“, dodáva doktorka Lédererová.

Z domu ani na krok

Spoločenský život vymenený za istotu vlastnej toalety nie je riešením. Zvládnutím niekoľkých jednoduchých krokov sa vyhnete faux pas a naberiete odvahu vykročiť z domu. Navštívte toaletu vždy pred tým, než odídete von. Aj keď sa vám práve nechce. Dodá vám to pocit istoty, že na vás hneď za dverami nečíha nehoda.

Nedovoľte, aby únik moču ovládol váš život. Slávne herečky o inkontinencii

Nič nepiť nič nerieši

Dodržiavajte pitný režim. Nebudem nič piť, aby som nemusel na toaletu je veľmi mylný mýtus. Organizmus sa zbytočne dehydruje a k inkontinencii sa pridruží ešte bolesť hlavy a ďalšie nepríjemné symptómy. Existujú však nápoje, ktoré množstvo moču zvyšujú, preto sa vyhnite čaju, káve, rôznym energetickým nápojom a samozrejme alkoholu.

Únik moču pri športe či sexe. Čo s tým?

Kde sú toalety?

Buďte pripravený. Kamkoľvek pôjdete, zorientujte sa v priestore. Keď budete vedieť, kde sa dvere so správnym panáčikom nachádzajú, vyhnete sa stresu pri náhlom nutkaní. Dôležitá je tiež vzdialenosť. Pokiaľ si môžete vybrať, zvoľte si stôl čo najbližšie k toaletám. Pri cestovaní autom si vopred naplánujte pravidelné zastávky, pri ceste vlakom či lietadlom nezabudnite na rezerváciu vhodných sedadiel. S trochou plánovania zvládnete v pohode aj kino či divadlo.

Trénujte panvové dno

Ak ste to doposiaľ nerobili, buďte sám sebe trénerom a začnite cvičiť. „Cvičenie svalov panvového dna dokáže ľahkú inkontinenciu výrazne zmierniť, alebo aj úplne odstrániť,“ vysvetľuje doktorka Lédererová. Ide o jednoduché a nenáročné cvičenie, bez ohľadu na vek a fyzické dispozície. Podstatou cvičenia je sťahovanie svalov spôsobom, akoby sme nutne potrebovali na toaletu a ich opätovné uvoľňovanie. Jedno stiahnutie by malo trvať približne 10 sekúnd a opakovať by sa malo aspoň 15 až 20 krát. Cvičenie je pre okolie neviditeľné, takže ho môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek.

FOTOcviky pre mamičky: Posilňujte panvové dno. Aj pri upratovaní

Miznú vám vložky?

Miznutie dámskych menštruačných či inkontinenčných vložiek býva totiž častým spôsobom odhalenia úniku moču u partnera. Muži po nich veľmi často siahnu , pretože ich majú takpovediac po ruke, nie je to však najšťastnejšia voľba. Menštruačné vložky sú vyrobené na absorpciu úplne inej tekutiny, na zachytávanie moču nestačia. Nevyhovujúci je aj tvar vložiek, ktorý je prispôsobený ženskej anatómii. Riešením sú v tomto prípade špeciálne navrhnuté a anatomicky tvarované inkontinečné pomôcky pre mužov, ktoré pánom pomôžu udržať si aktívny životný štýl a dostať život opäť pod kontrolu.

Čítajte aj:

Inkontinencia

V tomto článku sa zaoberáme Inkontinencia ...viac
Autor: TS, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

dnes
Žijeme v západnej kultúre, ktorá o sexe hovorí tak uvoľnene ako nikdy predtým. Napriek tomu sa mladí ľudia milujú oveľa menej ako rodičia... Čítať viac
 
VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

včera
Šál nie je len módny doplnok. Je vedecky preverené, že ak si ho natiahnete cez nos, môže vás ochrániť pred virózou. Čítať viac
 
O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

včera
Viete, že už teraz môžete začať mladnúť? Odhodlajte sa konečne robiť to, na čo prišli výskumníci. Čítať viac
 
10 najväčších vinníkov rakoviny. Väčšine sa môžete vyhnúť!

10 najväčších vinníkov rakoviny. Väčšine sa môžete vyhnúť!

09.12.2018
Nie všetkým príčinám rakoviny vieme predísť, no mnohé sú také, ktorým by sme sa vyhnúť vedeli a mohli. Napriek tomu sa vystavujeme vplyvom,... Čítať viac
 
6 problémov zo zrakom. Ako vidíte, keď máte problém?

6 problémov zo zrakom. Ako vidíte, keď máte problém?

09.12.2018
Niektorý z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú oční lekári, môže trápiť aj vás. Spravte si malú samodiagnostiku zraku.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára
TS
dab