predplatne
 
Zdravie

Úzkosť nájdete aj v mlieku

11.04.2013

Nie je žiadnym prekvapením, že existuje mnoho uznávaných príčin úzkosti. Ľuďom je diagnostikovaná a oslabujúce príznaky si vyžadujú liečbu. Ale nie sú to len veľké problémy, ktoré spôsobujú, že sa stávame kôpkou nervov.

Záchvaty úzkosti netreba prehliadať.

Záchvaty úzkosti netreba prehliadať.Autor: Ilustračná Stockfreeimages.com

Kým terapia vám môže pomôcť k zmierneniu alebo odstráneniu príčin úzkosti, a naučiť sa žiť s príznakmi, je tu možnosť snažiť sa vyhnúť sa spúšťačom. Tu sú niektoré z najprekvapujúcejších príčin, nad ktorými ste pravdepodobne nikdy predtým nepremýšľali.

Jasné farby ničia nenápadne

Žiarivo farebné obaly, pútavé nápisy aj samotné produkty pre výrobcov zvyšujú pravdepodobnosť, že spotrebiteľ siahne práve po ich výrobku. Úzkosti však neprospievajú. Mnoho ľudí hlási pocit úzkosti a zlej nálady po konzumácii jedál s pridanými potravinárskymi látkami, ako je aspartám, čo je potravinárske farbivo.

Existujú dokonca aj prebiehajúci výskum, ktorý sa snaží prepojiť tieto prísady s diagnózami ako je ADHD a autizmus u detí. Takéto umelé sladidlá a farbivá sú neurotoxíny, ktoré narušujú nervový systém. Spôsobuje to jeho abnormálne funkciu a symptómy úzkosti.

Chlieb nie je bez viny

Citlivosť na potravu sa môže líšiť od plnohodnotnej alergie, ktorá môžu byť život ohrozujúca, po neznášanlivosť spôsobujúcu bolesti hlavy alebo zažívacie ťažkosti. Ale aj mierna citlivosť môže spôsobiť úzkosť a výrazne ovplyvniť náladu.

Štúdie o lepku, čokoláde, sóji a mliečnych výrobkov ukázali, že môžu mať veľký vplyv na hladiny hormónov v tele, a tým spôsobiť nekontrolovateľné záchvaty úzkosti. Skúste vysadiť po jednej tieto látky, aby ste zistili, ktorá škodí práve vám.

Smädný organizmus je smutný

Už v roku 2009 niektoré svetové univerzity vykonali štúdiu na športovcoch. Zistili, že mierne dehydrovaní športovci pravidelne zaznamenávali pocity zlosti, napätia, únavy a zmätku.

Tieto príznaky zmizli, keď sa športovci rehydrovali, a boli zaznamenané oveľa menej často, keď športovci neboli dlhodobo smädní. Opakované štúdie zaznamenali rovnaký výsledok, takže sa uistite, že pijete dosť tekutín. Je to dôležité pre hladký chod vašej mysle aj tela.

Nepravidelný režim

Kedy ste v poslednej dobe vynechali jedlo? Väčšina z nás žije hektický život, a to môže viesť k využitiu času na jedlo na niečo iné. Stres zároveň vedie k strate chuti k jedlu. Vynechanie jedla však telu nerobí dobrú službu.

Vyvoláva pokles hladiny cukru v krvi, čo spôsobuje príznaky depresie a podráždenosť. Dlhodobo to môže spôsobiť vážne problémy a spolu s ďalšími príznakmi, ako je zmätenosť, slabosť a závraty, aj vážnu úzkosť. Uistite sa, že aj vaša strava bude pravidelná. A zdravá.

Lieky liečia ale...

Pravdepodobne budete prekvapení, že mnoho liekov obsahuje kofeín. Všetko od liekov na migrénu, cez lieky na kašeľ po tabletky na chudnutie má v sebe chemikáliou, ktorá zvyšuje srdcovú frekvenciu a poskytuje extra energiu.

Tabletky obsahujúce kofeín môžu duševné problémy zhoršiť.

Foto: Ilustračná Stockfreeimages.com

Je to tiež spojené s výrazne rastúcimi návalmi úzkosti, a to najmä pri dlhodobom použití. Vyberte si radšej lieky bez kofeínu. Ak je to možné, zároveň znížte príjem kávy na minimum a pozrite sa na vedľajšie účinky liekov, ktoré užívate.

Pohár napoly plný alebo prázdny?

Niekedy je ťažké prelomiť cyklus negatívneho myslenia. Bolo preukázané, že negatívne myšlienky majú dlhodobý vplyv na vaše duševné zdravie. Len zriedkavo sú užitočné a môžu viesť k problémom, ako je podráždenosť, plač a depresie.

S negativizmom sa občas bojuje veľmi ťažko. Skúste vyhľadať dobrého terapeuta, u ktorého sa vyrozprávate. Akonáhle sa zbavíte negatívnych myšlienok, aj úzkosť sa zmierni.

Fajčenie prebúdza paniku

Mnoho fajčiarov tvrdí, že tento zlozvyk im pomáha uvoľniť sa a upokojiť sa. Na alkohol sa používa rovnaký argument. Je dôležité uvedomiť si, že tieto látky sú povzbudzujúce, no nemajú prirodzene upokojujúci účinok na telo.

Nikotín preukázateľne zvyšuje tepovú frekvenciu a vyvoláva pocity paniky. Fajčiari majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť záchvatmi úzkosti. Väčšina ľudí s depresiou a úzkosťou sa častejšie obracia na alkohol a drogy, aby sa upokojila. Zbavte sa ich a nechajte váš mozog naučiť upokojiť svoju myseľ a telo bez týchto škodlivín.

Skúste obmedziť tieto položky jednu po druhej. Zaznamenajte si, ako sa cítite po celý deň a uvidíte skutočný dopad, ktorý majú na vás. Nezabudnite ich vynechať na niekoľko dní, aby sa akékoľvek chemikálie dostali z tela. Ak sa úzkosť nezmierni, pokúste sa vyhľadať lekára.

V tomto článku sa zaoberáme Depresia ...viac
Autor: pluska.sk

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

dnes
Nohy v teple, zabalení do deky a vyhriati horúcou sprchou. Ako ste dnes svojej imunite pomohli? Namiesto tepla, skúste liečbu chladom.... Čítať viac
 
Vaše kĺby trpia! 10 návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

Vaše kĺby trpia! 10 návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

dnes
Problémy prichádzajú pomaly a nenápadne. Všimnete si ich zväčša, keď už je neskoro. Odstráňte preto v predstihu nesprávne zvyky,... Čítať viac
 
Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

včera
Čo rozhodne o tom, či unavení dôjdete na diaľnici bezpečne do cieľa alebo nie? Čítať viac
 
Mohol Marián Geišberg ešte žiť? 10 jasných varovaní rakoviny pľúc prehliadate

Mohol Marián Geišberg ešte žiť? 10 jasných varovaní rakoviny pľúc prehliadate

12.11.2018
Umelec podľahol zákernému ochoreniu. Patrí k tým, ktoré sa často hlásia nenápadne. Aj vy sa tvárite, že sa nič nedeje? Čítať viac
 
VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

12.11.2018
Vraví sa, že najlepší priateľ človeka je pes. Aby to naozaj platilo, musíte vedieť spolu komunikovať a psík vás musí poslúchať. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Úzkosť nájdete aj v mlieku
pluska.sk