predplatne
 
Zdravie

Úzkosť nájdete aj v mlieku

11.04.2013

Nie je žiadnym prekvapením, že existuje mnoho uznávaných príčin úzkosti. Ľuďom je diagnostikovaná a oslabujúce príznaky si vyžadujú liečbu. Ale nie sú to len veľké problémy, ktoré spôsobujú, že sa stávame kôpkou nervov.

Záchvaty úzkosti netreba prehliadať.

Záchvaty úzkosti netreba prehliadať.Autor: Ilustračná Stockfreeimages.com

Kým terapia vám môže pomôcť k zmierneniu alebo odstráneniu príčin úzkosti, a naučiť sa žiť s príznakmi, je tu možnosť snažiť sa vyhnúť sa spúšťačom. Tu sú niektoré z najprekvapujúcejších príčin, nad ktorými ste pravdepodobne nikdy predtým nepremýšľali.

Jasné farby ničia nenápadne

Žiarivo farebné obaly, pútavé nápisy aj samotné produkty pre výrobcov zvyšujú pravdepodobnosť, že spotrebiteľ siahne práve po ich výrobku. Úzkosti však neprospievajú. Mnoho ľudí hlási pocit úzkosti a zlej nálady po konzumácii jedál s pridanými potravinárskymi látkami, ako je aspartám, čo je potravinárske farbivo.

Existujú dokonca aj prebiehajúci výskum, ktorý sa snaží prepojiť tieto prísady s diagnózami ako je ADHD a autizmus u detí. Takéto umelé sladidlá a farbivá sú neurotoxíny, ktoré narušujú nervový systém. Spôsobuje to jeho abnormálne funkciu a symptómy úzkosti.

Chlieb nie je bez viny

Citlivosť na potravu sa môže líšiť od plnohodnotnej alergie, ktorá môžu byť život ohrozujúca, po neznášanlivosť spôsobujúcu bolesti hlavy alebo zažívacie ťažkosti. Ale aj mierna citlivosť môže spôsobiť úzkosť a výrazne ovplyvniť náladu.

Štúdie o lepku, čokoláde, sóji a mliečnych výrobkov ukázali, že môžu mať veľký vplyv na hladiny hormónov v tele, a tým spôsobiť nekontrolovateľné záchvaty úzkosti. Skúste vysadiť po jednej tieto látky, aby ste zistili, ktorá škodí práve vám.

Smädný organizmus je smutný

Už v roku 2009 niektoré svetové univerzity vykonali štúdiu na športovcoch. Zistili, že mierne dehydrovaní športovci pravidelne zaznamenávali pocity zlosti, napätia, únavy a zmätku.

Tieto príznaky zmizli, keď sa športovci rehydrovali, a boli zaznamenané oveľa menej často, keď športovci neboli dlhodobo smädní. Opakované štúdie zaznamenali rovnaký výsledok, takže sa uistite, že pijete dosť tekutín. Je to dôležité pre hladký chod vašej mysle aj tela.

Nepravidelný režim

Kedy ste v poslednej dobe vynechali jedlo? Väčšina z nás žije hektický život, a to môže viesť k využitiu času na jedlo na niečo iné. Stres zároveň vedie k strate chuti k jedlu. Vynechanie jedla však telu nerobí dobrú službu.

Vyvoláva pokles hladiny cukru v krvi, čo spôsobuje príznaky depresie a podráždenosť. Dlhodobo to môže spôsobiť vážne problémy a spolu s ďalšími príznakmi, ako je zmätenosť, slabosť a závraty, aj vážnu úzkosť. Uistite sa, že aj vaša strava bude pravidelná. A zdravá.

Lieky liečia ale...

Pravdepodobne budete prekvapení, že mnoho liekov obsahuje kofeín. Všetko od liekov na migrénu, cez lieky na kašeľ po tabletky na chudnutie má v sebe chemikáliou, ktorá zvyšuje srdcovú frekvenciu a poskytuje extra energiu.

Tabletky obsahujúce kofeín môžu duševné problémy zhoršiť.

Foto: Ilustračná Stockfreeimages.com

Je to tiež spojené s výrazne rastúcimi návalmi úzkosti, a to najmä pri dlhodobom použití. Vyberte si radšej lieky bez kofeínu. Ak je to možné, zároveň znížte príjem kávy na minimum a pozrite sa na vedľajšie účinky liekov, ktoré užívate.

Pohár napoly plný alebo prázdny?

Niekedy je ťažké prelomiť cyklus negatívneho myslenia. Bolo preukázané, že negatívne myšlienky majú dlhodobý vplyv na vaše duševné zdravie. Len zriedkavo sú užitočné a môžu viesť k problémom, ako je podráždenosť, plač a depresie.

S negativizmom sa občas bojuje veľmi ťažko. Skúste vyhľadať dobrého terapeuta, u ktorého sa vyrozprávate. Akonáhle sa zbavíte negatívnych myšlienok, aj úzkosť sa zmierni.

Fajčenie prebúdza paniku

Mnoho fajčiarov tvrdí, že tento zlozvyk im pomáha uvoľniť sa a upokojiť sa. Na alkohol sa používa rovnaký argument. Je dôležité uvedomiť si, že tieto látky sú povzbudzujúce, no nemajú prirodzene upokojujúci účinok na telo.

Nikotín preukázateľne zvyšuje tepovú frekvenciu a vyvoláva pocity paniky. Fajčiari majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť záchvatmi úzkosti. Väčšina ľudí s depresiou a úzkosťou sa častejšie obracia na alkohol a drogy, aby sa upokojila. Zbavte sa ich a nechajte váš mozog naučiť upokojiť svoju myseľ a telo bez týchto škodlivín.

Skúste obmedziť tieto položky jednu po druhej. Zaznamenajte si, ako sa cítite po celý deň a uvidíte skutočný dopad, ktorý majú na vás. Nezabudnite ich vynechať na niekoľko dní, aby sa akékoľvek chemikálie dostali z tela. Ak sa úzkosť nezmierni, pokúste sa vyhľadať lekára.

V tomto článku sa zaoberáme Depresia ...viac
Autor: pluska.sk

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Epidémia ľudskej obezity zasiahla aj domácich miláčikov. Má ten váš cukrovku?

Epidémia ľudskej obezity zasiahla aj domácich miláčikov. Má ten váš cukrovku?

dnes
Epidémia obezity sa už netýka len ľudí. Tak, ako tlstneme my, priberajú aj naši domáci miláčikovia. Asi 1 z 200 až 250 psov má vďaka tomu... Čítať viac
 
Je koniec? 4 nenápadné prejavy tela hlásiace blížiaci sa rozchod

Je koniec? 4 nenápadné prejavy tela hlásiace blížiaci sa rozchod

včera
Vaše podvedomie to vie skôr, ako si to hlavný šéf mozog pripustí. Aj vy ste si všimli tieto náznaky ochladnutia vzťahu? Čítať viac
 
Andy Kraus: Som vyliečený hypochonder

Andy Kraus: Som vyliečený hypochonder

13.01.2019
Herec a scenárista Andy Kraus (51) sa naučil zvládať strach o zdravie vďaka svojmu lekárovi. V kondícii sa udržiava pravidelným cvičením... Čítať viac
 
No teda, aj vám sa to deje? 11 prekvapivých reakcií tela na chladné počasie

No teda, aj vám sa to deje? 11 prekvapivých reakcií tela na chladné počasie

13.01.2019
Vedeli ste, že energetický výdaj sa v miernom chlade zvyšuje o 6 %? Ak by ste jedli počas celého roku rovnako, na jar by ste boli o pár... Čítať viac
 
Mongolsko: Krajina bez stromov a so 40-stupňovými mrazmi. Ako žijú poslední nomádi?

Mongolsko: Krajina bez stromov a so 40-stupňovými mrazmi. Ako žijú poslední nomádi?

12.01.2019
Zelená krajina, kde je ľudí menej ako koní a šport je národnou tradíciou. V zime by ste zamrzli, no v lete je Mongolsko hrdé viac ako inokedy.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Úzkosť nájdete aj v mlieku
pluska.sk