predplatne
 

FOTO: Máte dosť nudných dovoleniek? Vyberte sa na bicykli okolo Bajkalského jazera

19.08.2018

Milujú bicyklovanie i dobrodružstvo a tak sa dvaja Martinovia rozhodli stráviť dovolenku pri najhlbšom jazere sveta. Odmenou za odvahu boli dokonalé výhľady, pravé pirohy a lesné jahody.

Celú cestu musíte improvizovať, ale bicyklovanie je výborný spôsob, ako si vyčistiť hlavu, zhodujú sa Maťovia.

Celú cestu musíte improvizovať, ale bicyklovanie je výborný spôsob, ako si vyčistiť hlavu, zhodujú sa Maťovia. Autor: Archív M.K. a M.B.

Absolvovali cyklodovolenky na Sardínii či v Škótsku. Ďalšou výzvou rekreačných bajkerov bolo Bajkalské jazero. Sibír si vyžaduje dávku improvizácie. Dokáže sa vám však majstrovsky odmeniť. Martin Káčer a Maťo Bačkády tvrdia, že nič vám tak nevyčistí hlavu. Leteli v škatuli Cesta za bajkalským dobrodružstvom sa začala minulý rok na prelome júna a júla v Irkutsku, po jednom prestupe v Moskve. Premiestniť dvojkolesových tátošov však nie je jednoduché. Ide totiž o nadrozmerný náklad.

Pozrite si dobrodružnú cestu vo FOTOGALÉRII!

„Každá letecká spoločnosť má vlastné pravidlá. Bicykle musia byť v škatuliach, my sme ich mali asi v osemvrstvovej kartónovej. Dokonca sme ich ešte vystužili polyuretánovou penou,“ spomína na let do Ruska Maťo. „Aj tak boli bicykle trochu obité.“ A na zlé rýchlo zabudnete. Napríklad pri vôni miestneho trhu. „Všade bolo množstvo krásneho, čerstvého ovocia aj zeleniny. Lesné jahody deti predávali vo vedrách,“ pridáva dojmy Martin.


Trh v Irkutsku poteší všetky zmysly. Zdroj foto: Archív M. K. a M. B.

Keď mapy klamú

S cyklocestami okolo Bajkalského jazera nepočítajte. Úspech je, keď natrafíte na spevnenú vozovku. „Rýchlo sme zistili, že informácie buď neboli celistvé, alebo už boli staré. Aj okolo Bajkalského jazera sa veci menia relatívne dynamicky,“ približuje Martin 12-dňové cyklistické dobrodružstvo. „Cesty sme si pozerali cez Google Maps, ale časť z nich nie je ani zmapovaná.“ Práve preto mali pripravených viacero alternatív. Z Irkutska sa presunuli vlakom do Ulan-Ude, najväčšieho mesta na východnej strane Bajkalu. Približne na osemhodinovú cestu si objednali prvú triedu, ale aj tak museli bicykle ustavične prekladať. Nakoniec s nimi skončili v kupé. Zaujímavé je, že počas cesty má každý vozeň sprievodkyňu, ktorá sa stará o cestujúcich. Pripravte sa však, že s angličtinou u nej nepochodíte. Takže, ak ste sa učili ruštinu, oplatí sa ju oprášiť.

FOTO Ako sa žije v Londýne: V zelenom meste víkendujú od štvrtka

Nájdete aj pláž

Nech ste na ktorejkoľvek stanici, všetky odchody vlakov sa riadia podľa moskovského času. S ochotnejším personálom sa stretli na menších staniciach. Bicykle nevnímali ako problém, hoci raz sa stalo, že im pani vystavovala papier s potlačou a dokonalým hologramom približne dve hodiny. Eurami sa dá platiť málokde, rovnako ako dolármi. Najlepšie sú ruble a hotovosť. Bankomat nájdete skutočne v každej dedine. Práve v odľahlejších oblastiach sa stretávali s pohostinnosťou. Všetci sa im snažili pomôcť, aj pri riešení roztrhanej reťaze na bicykli.


Vo vlaku natrafíte aj na klasický samovar. Zdroj foto: Archív M.K. a M.B.

Cestu okolo najhlbšieho jazera na svete odštartovali na bicykloch v Gremiačinsku. „Je to miesto, kde sa rieka vlieva do jazera, a bolo tam skutočne krásne. Bez problémov tam nájdete ubytovanie v nových dreveniciach, ktoré si môžete rezervovať cez internet. Dokonca tu objavíte pláž. Pokračovali sme popri jazere do Maksimichy. Tam však len budovali cestu, a tak sme bicyklovali po štrku a prachu. Večer nám domáci poradili kemp, v ktorom bývali študenti nejakej poľnohospodárskej školy. Práve to bola naša najhoršia skúsenosť s jedlom i ubytovaním,“ spomína Martin.

Divočina

Pravá divočina sa však začína až ďalej, v dedine Usť Barguzin. „Pri vstupe vás víta obrovská skládka odpadov. Vyzerala ako mesačná krajina. Ak však pôjdete ďalej, nájdete polostrov s krásnymi plážami,“ pridáva tip milovník cestovania. „Pláže sú prevažne pieskové a turisti sa tam dostanú aj loďou. V týchto miestach sa začínajú najhustejšie lesy. Kým dovtedy je dedina každých štyridsať kilometrov, potom je to každých sto či dvesto.“ Chalani sa práve pred divočinou otočili, keďže v tom čase mali ešte naplánovaný výlet do Mongolska. Napriek vízam sa im nepodarilo cestu uskutočniť.

FOTO: Na ceste do raja. Spoznajte NAJLEPŠIE kúpele roka

Choďte doľava

Neľutovali však. Rusko malo pre nich prichystaných ešte veľa prekvapení. Bolo to Adamovo, ktoré nenájdete ani na mape, malo však ukrývať termálne pramene. „Išli sme intuitívne. Prvého človeka sme stretli asi po desiatich kilometroch. Keď sme mu povedali, čo hľadáme, len záporne pokrútil hlavou. Narodil sa tam, ale o ničom takom nepočul. Povedal, že on chodí doprava, tak my máme vyskúšať cestu vľavo,“ reprodukuje s úsmevom Martin. „Po pár kilometroch sme stretli miestnych robotníkov, ktorí si aspoň spomenuli, že videli nejakú tabuľu. Našli sme ju. Podľa nej boli pramene vzdialené šesť kilometrov. Po troch kilometroch po lesnej ceste plnej výmoľov sme však natrafili na tabuľku s tým istým označením.“ Nevzdali to.

Útek pred ovadmi

Cieľ cesty bol pri dome so záhradou a novou drevenou chatkou. Napriek ruštine so silným tatárskym prízvukom pochopili, že našli správne miesto. Brezové háje často postihujú požiare a to sa stalo pred piatimi rokmi aj v Adamove. Domáci ich nechali bez problémov prenocovať a pripravili im aj večeru a raňajky.


V Adamove si nakoniec oddýchli v drevenej chatke, rušili ich len komáre. Zdroj foto: Archív M.K. a M.B.

Všetko z domácich produktov a zo skleníka, ktorý domáci pán vyhrieval práve termálnymi prameňmi. Sibírsku romantiku však vedeli poriadne pokaziť ovady. Repelent na ne nezaberal. Podvečer pri prameňoch ich bolo ešte viac ako zvyčajne. „Štípali aj cez oblečenie. Ale tu to bolo, akoby prišla čerstvá strava do hladovej doliny. Často sme museli šliapnuť do pedálov, aby nestihli na nás pristáť,“ hovorí o otravnom hmyze Martin.

Raj pre gurmánov

Denne prebicyklovali priemerne 75 až 80 kilometrov. Tovar miestnych obchodov sa skladal prevažne z pečiva, zo sladkostí, z alkoholu a zo slaných nakladaných rybičiek. Práve tie sa stali niekedy aj na 3 dni hlavným zdrojom energie pre cyklistov. Stále však mali v zálohe aj proteínové tyčinky, ktoré si niesli z domu.


Hlavný tovar obchodov v malých dedinách tvorili slané rybičky a alkohol. Zdroj foto: Archív M. K. a M. B.

Keď potrebovali vodu, na mnohých miestach boli čerpadlá vedené priamo z Bajkalu. Na spiatočnej ceste k juhozápadnej časti Bajkalského jazera sa presvedčili, že ruská kuchyňa ponúka mnohé dobroty. Po náročných dňoch sa odmenili v Ulan-Ude výborným jedlom. „Kvalita, rozmanitosť jedla, výborná obsluha. Dali sme si takmer všetko, čo mali na jedálnom lístku,“ hovorí Maťo, ktorý ochutnal naozaj už všeličo. „Výborný bol tatarák z lokálnej lososovitej ryby omula či steaky z jaka. Výborné však boli aj miestne syry, kaše.“

Jazda po koľajniciach

V Rusku môžete vyskúšať čokoľvek, aj prašnú autostrádu plnú kamienkov. „U nás by vodiči išli po takej ceste maximálne štyridsiatkou, tam išli stotridsať. Problémom boli letiace kamienky. Ak vás trafili, bolo to ako guľka do ramena,“ opisujú. Keď sa pridal vietor, prach ste si z dutín nevyfúkali ani na druhý deň. Zážitkom bola aj najkrajšia časť Bajkalskej magistrály, cesta zo Sľuďanky do Listvianky. Po železničnej trati už chodí len lokálka a vlak pre turistov.

Ako vyzeralo bicyklovanie po kamienkoch? Pozrite si FOTOGALÉRIU!

„Keď sme sa pýtali, či cestu prejdeme aj na bicykloch, povedali, že občas asi budeme musieť bicykel tlačiť. Z občas sa vykľulo často. Prvých pár kilometrov bola úzka cestička, ktorú sme neskôr vnímali ako luxusnú magistrálu. Išli sme buď po podvaloch, alebo obrovských kameňoch,“ rekapituluje cestu Martin.

Hranice neexistujú

Cestu im ozvláštnilo aj 40 tunelov, v ktorých museli predbehnúť vlak. Lokomotíva by ich vnútri poriadne vydusila. Nakoniec prešli 30 kilometrov na bicykli a 40 pešo. Do cieľa neprišli, a tak si mohli užiť noc na brehu Bajkalského jazera pod celtou. Cesta po najkrajšej časti Bajkalskej magistrály ich stála len pár pádov a oškreté koleno. Ale neľutovali. Zhodujú sa na tom, že ak chcete zažiť kúsok sibírskej divočiny, mali by ste sa k Bajkalu ponáhľať.


Okolo Bajkalu nájdete aj piesočné pláže. Zdroj foto: Archív M. K. a M. B.

Niektoré oblasti sú už plné ruských turistov, ktorí sa z Irkutska privezú na člne, aby si v Listvianke pochutili napríklad na dokonalých pirohoch miestnej kuchárky. „My sme ich zjedli asi desať,“ smeje sa Maťo. „Celú cestu musíte improvizovať, ale bicyklovanie je výborný spôsob, ako si vyčistiť hlavu. Nemôžete rozmýšľať nad ničím iným, len aký bude ďalší krok,“ hovorí Martin. „Nemáte inú možnosť, iba bicyklovať a dostať sa do cieľa. Idete nadoraz a to je na tom to krásne. Zistíte, kde sú vaše hranice. A my ich vlastne nemáme,“ dodáva Maťo.

Plánujte

Už pred odchodom na dovolenku si musíte premyslieť každý kus oblečenia. Na bicyklovom výlete máte svoj šatník celý čas na chrbte. Chalani sa na výlet okolo Bajkalského jazera zmestili do deviatich kilogramov. Nikdy by ste nemali zabudnúť na nepremokavé oblečenie, lekárničku a aspoň celtu, keď nebudete mať na blízku ubytovanie či prívetivých domácich. Keďže ide len o príručnú batožinu, ktorú si beriete na palubu, náradie musíte dať k bicyklom.

Čítajte aj: 

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Potraviny, ktoré vám zachránia život

Potraviny, ktoré vám zachránia život

dnes
S knihou Ako nezomrieť objavíte potraviny, ktoré dokázateľne pomáhajú pri prevencii pred ochoreniami a predĺžia vám život. Čítať viac
 
Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

včera
Nohy v teple, zabalení do deky a vyhriati horúcou sprchou. Ako ste dnes svojej imunite pomohli? Namiesto tepla, skúste liečbu chladom.... Čítať viac
 
Vaše kĺby trpia! 10 návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

Vaše kĺby trpia! 10 návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

včera
Problémy prichádzajú pomaly a nenápadne. Všimnete si ich zväčša, keď už je neskoro. Odstráňte preto v predstihu nesprávne zvyky,... Čítať viac
 
Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

13.11.2018
Čo rozhodne o tom, či unavení dôjdete na diaľnici bezpečne do cieľa alebo nie? Čítať viac
 
Mohol Marián Geišberg ešte žiť? 10 jasných varovaní rakoviny pľúc prehliadate

Mohol Marián Geišberg ešte žiť? 10 jasných varovaní rakoviny pľúc prehliadate

12.11.2018
Umelec podľahol zákernému ochoreniu. Patrí k tým, ktoré sa často hlásia nenápadne. Aj vy sa tvárite, že sa nič nedeje? Čítať viac
 
 

wanda.sk

FOTO: Máte dosť nudných dovoleniek? Vyberte sa na bicykli okolo Bajkalského jazera
Katarína Posluchová