predplatne
 

Granátové jablko v boji proti rakovine? Cievam chutí!

18.04.2017

Exotické ovocie s množstvom zrniečok už dlhodobo zaujíma vedcov kvôli svoju výnimočnému zloženiu. Patrí k najlepším zdrojom antioxidantov.

Doprajte si dúšok zdravia.

Doprajte si dúšok zdravia.Autor: Profimedia.sk

Granátové jablko má vysoké najmä koncentrácie vitamínu C, kyseliny pantoténovej, teda vitamínu B5 a draslíka. Okrem toho obsahuje aj vitamín E či pyridoxín. Zaujímavý je i obsah vápnika, železa i horčíka. Schopnosť redukovať oxidačný stres v ľudskom organizme robí z granátového jablka veľmi účinnú zbraň proti zápalovým ochoreniam. 

Stopne stres

Oxidačný stres vzniká v organizme, keď antioxidanty nestačia potláčať množstvo voľných radikálov v bunkách. Oxidačný stres sa považuje za jeden zo spúšťačov ochorení ako napríklad artritída, cukrovka, ale i niektoré druhy rakoviny či srdcové ochorenia. Štúdie, ktoré boli zverejnené v časopise Journal of Agriculture and Food Chemistry naznačujú, že flavonoidy, ktoré obsahujú granátové jablká, majú trikrát silnejší účinok ako tie, ktoré obsahuje zelený čaj. Pre mnohých sú však tie ovocné aj chutnejšie. Flavonoidy vznikajú ako sekundárne rastlinné metabolity a cenia sa najmä vďaka vysokému antioxidačnému účinku.

Čítajte aj: Pre krajšie víkendové ráno: Bezlepkový orechový koláč s granátovým jablkom

Nádejné výskumy

Štúdie z kalifornskej univerzity nedávno ukázali, že granátové jablko môžu spomaliť tvorbu metastáz pri rakovine prsníka. Extrakt z tohto exotického ovocia vraj spomaľoval aj rast nádorov v prípade rakoviny pľúc či prostaty. Laboratórne testy dokonca signalizovali, že už percentný extrakt z granátové jablka by mohol zastaviť prenik nádorových buniek aj do okolitého kostného tkaniva. Pri päťpercentnej koncentrácii extraktu sa časť existujúcich rakovinových buniek dokonca stratila. Súbežne sledovali vedci aj protizápalový účinok ovocia. 

Zaujme vás: Radia odborníci: Zdravý pitný režim podporí liečbu. Čo piť a koľko?

Posilnite cievy

Či odborníci skutočne odhalili toho správneho bojovníka, ukáže len čas. Šťavou z granátového jablka sa však oplatí spestriť pitný režim. Na jednej strane oslabuje aktivitu prozápalových látok a súčasne zvyšuje množstvo protizáplových cytokínov. Pravidelne by si mali na ňom pochutiť i ľudia, ktorých trápia kŕčové žily, prípadne ich často trápia rozličné infekcie. Kvalitu ciev a pokožky ovplyvňujú najmä fyoestrogény, ktoré sú v jadierkach. V jednom jablku je ich asi šesťsto.

Čítajte aj: Zhrešili ste? Zázračná bylinka vyplaví toxíny a zlepší trávenie

Autor: iZdravie.sk/ Katarína POSLUCHOVÁ
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hollywoodske hviezdy nie sú akčné len vo filme. Zachraňujú!

Hollywoodske hviezdy nie sú akčné len vo filme. Zachraňujú!

dnes
Hviezda filmu Hry o život Jennifer Lawrence bez váhania pomohla žene, ktorá odpadla na ulici. Aj Tom Hardy vie ako zasiahnuť v správnom... Čítať viac
 
10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

včera
Nielen nesprávna strava štípe v hrudi. Z ďalších dôvodov, prečo vám v hrdle horí, budete prekvapení... Čítať viac
 
Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

včera
Stalo sa vám, že ste nedokázali identifikovať tvár nového kolegu, keď ste ho stretli na inom mieste ako v práci? To je normálne, ale sú... Čítať viac
 
Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

21.02.2019
Chémia je všade okolo nás. Ak nežijete na samote pri lese, prichádzate s chemickými látkami, vrátane toxických, do kontaktu prakticky... Čítať viac
 
Alergia a jej prejavy na očiach

Alergia a jej prejavy na očiach

21.02.2019
Jar je úžasné ročné obdobie, ale pre niektorých ľudí začínajú trampoty. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Granátové jablko v boji proti rakovine? Cievam chutí!
iZdravie.sk/ Katarína POSLUCHOVÁ