predplatne
 

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?

21.11.2019

Správy o úmrtiach spôsobených fajčením elektronických cigariet V USA a dokonca už aj v Európe mnohých zneisťujú. Tínedžeri aj dospelí sa vracajú ku klasickým cigaretám.

Mnohí tínedžeri začínajú fajčiť e-cigarety, lebo chcú byť in.

Mnohí tínedžeri začínajú fajčiť e-cigarety, lebo chcú byť in. Autor: Shutterstock

„Závislosť je závislosť," komentuje svoj návrat ku klasike 22-ročný Adam. S fajčením začal ako 16-násťročný gymnazista, pred dvomi rokmi presedlal na elektronickú cigaretu. Hovorilo sa, že neobsahuje nikotín a para z nej je úplne niečo iné ako dym z klasických cigariet. „Páčilo sa mi, že som si mohol vybrať arómu a nikto mi nenadával, že smrdím. Bol som presvedčený, že je neškodná," priznáva.

Peter fajčí 30 rokov. Je to štíhly, aktívny športovec, ktorý sa racionálne stravuje a pracuje v teréne, teda nemá sedavé zamestnanie. Teraz, po 50-ke, však začína mať zdravotné problémy. Patrí k tým závislým, ktorí neprestanú fajčiť - ako sa hovorí - ani na smrteľnej posteli. „Pred rokom som dostal na narodeniny e-cigaretu. Rodina je spokojná, že neobťažujem cigaretovým dymom okolie, ja som si zvykol. Viac neriešim," konštatuje. Nemá nutkanie vrátiť sa ku klasickému tabaku, ale ani s fajčením skoncovať.

Tvrdia, že nefajčia. Inhalujú

Cieľovou skupinou, na ktorú sa zameral marketing, boli spočiatku americkí tínedžeri. Výrobca cigarety Juul ich prilákal najmä príchuťami „cool cucubmer," „creme brulee" či „stoned smurf", v preklade „zhulený šmolko". Výraz „juul" znamená v preklade niečo ako „inhalovať" a dnes ho poznajú školáci a študenti takmer na každom školskom dvore USA, ale aj v Európe.

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

E-cigarety sú na trhu príliš krátko na to, aby vedci mohli skúmať dlhodobé účinky nikotínu a vonných i chuťových látok obsiahnutých vo vaporizéri. Tento odparovací prístroj vytvára jemnú paru, ktorá vzniká zahriatím kvapalnej náplne - likvidu. Ak obsahuje nikotín, má podobný účinok ako klasická cigareta. V USA je povolených 5 % tejto látky, v EU je prípustná hranica oveľa nižšia. Nikotín za pár sekúnd prenikne do mozgu, kde okrem iného podnecuje tvorbu dopamínu, ale aj závislosť. Vaporizér však nemusí obsahovať nikotín. Oveľa väčším problémom sú rôzne vonné esencie a látky pôsobiace na chuťové vnemy.

THC ako aromatická látka?

V poslednom čase silnejú hlasy, ktoré tvrdia, že e-cigarety sú nebezpečné, dokonca viac ako bežné cigarety. Odvolávajú sa na správy o pribúdajúcich úmrtiach v USA, pri ktorých malo doteraz vážne pľúcne ťažkosti vyše 300 ľudí, 8 z nich umrelo. 67 % postihnutých sú mladí ľudia vo veku od 18 do 34 rokov, 16 % je mladších ako 18 rokov. Háčik je v tom, že správy o týchto ochoreniach sú nejasné. Oficiálne údaje hovoria o ťažkostiach s dýchaním, o bolestiach na hrudi, o horúčkach či o tráviacich problémoch ako je nevoľnosť či hnačka.

 7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

FDA, americká agentúra pre správu potravín a liečiv, už nejaký čas skúma vzorky z e-cigariet postihnutých. Analyzuje množstvo látok, napríklad pesticídy, ťažké kovy či opiáty, ktoré môžu byť spúšťačmi pľúcnych ťažkostí. Podozrivé je, že v mnohých vzorkách odhalila konopný olej, presnejšie psychoaktívnu látku THC, ktorú obsahuje marihuana. Niektorí odborníci si myslia, že pri pľúcnych problémoch môže ísť o chemické podráždenie, prípadne o alergickú reakciu na inhaláciu rôznych látok.

Zakážu ich?

Keďže ľudia z FDA doteraz nevedia na 100 % potvrdiť, že uvedené problémy spôsobujú práve e-cigarety, vypracovali aspoň kritériá na stanovenie diagnózy. Postihnutí musia napríklad dokázať, že e-cigarety fajčili 90 dní pred začiatkom problémov a používali vaporizér. Musia absolvovať röntgenové vyšetrenie a vyšetrenia, ktoré vylúčia kardiologické či reumatologické ochorenia, a musia mať negatívne testy na prítomnosť rôznych baktérií a vírusov.

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

Guvernér New Yorku nepočkal na výsledky z FDA a rozhodol sa aromatizované likvidy v e-cigaretách zakázať. Povolené sú len tekutiny s príchuťou tabaku a mäty. Americký prezident plánuje presadiť podobný zákaz v celej krajine. Európske kritériá na e-cigarety sú oveľa prísnejšie ako americké, preto sú riziká spojené s pľúcnymi problémami či dokonca s úmrtiami, menšie. Napriek tomu školákov a dospelých, ktorí siahajú po týchto produktov, v Európe stále pribúda.

Vracajú sa ku klasike, odvykne si len málokto

Výrobcovia likvidov, teda tekutín, ktoré sa vdychujú, musia európskym úradom hlásiť receptúry s obsahom látok. Odborníci však varujú pred neregistrovanými produktmi, ktoré užívatelia používajú na miešanie vlastných, niekedy veľmi pochybných receptúr. Tie neraz neobsahujú nikotín, takže nepodliehajú registrácii.

Mnohí tínedžeri začnú fajčiť e-cigarety, lebo chcú byť in. Iní ich prestávajú po negatívnej medializácii fajčiť, ale prechádzajú ku klasickým cigaretám. Niektorí lekári tvrdia, že dlhodobí fajčiari sa pomocou e-cigariet môžu dostať zo závislosti od tabaku. Tvrdia tiež, že stav pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc sa po nahradení klasických cigariet elektronickým zlepšuje. Samozrejme, dodávajú, že najlepšie je, ak sa odučia fajčiť prirodzeným spôsobom.

Čítajte tiež: 

Autor: Adriana Fábryová, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vianočné upratovanie doprajte aj pračke, aby ste na sviatky neboli chorí!

Vianočné upratovanie doprajte aj pračke, aby ste na sviatky neboli chorí!

včera
Ak nechcete, aby pranie vo vašej práčke znamenalo len vymáčanie bielizne v roztoku bohatom na baktérie a plesne, musíte ju dôkladne... Čítať viac
 
Vypekáte na sviatky? Nevyhadzujte škrupiny z vajec! 10 tipov, ako ich najlepšie využiť

Vypekáte na sviatky? Nevyhadzujte škrupiny z vajec! 10 tipov, ako ich najlepšie využiť

včera
Škrupín z vajec v tomto predvianočnom období máte isto viac ako dosť a isto zvyknú skončiť v koši. Ale vedeli ste, že sa dajú prakticky... Čítať viac
 
Varte spolu, budete si bližší

Varte spolu, budete si bližší

včera
Staré známe príslovie hovorí, že láska ide cez žalúdok. Mnohí s ním nesúhlasia, ale už od dávna sa s rodinou a priateľmi stretávame pri... Čítať viac
 
5 zaujímavostí o vašom tele: Prečo máte zimnicu, šediny či mravce v nohách?

5 zaujímavostí o vašom tele: Prečo máte zimnicu, šediny či mravce v nohách?

12.12.2019
Týkajú sa každého z vás, vnímate ich úplne prirodzene a ste zvyknutí, že sa s vašim telom občas dejú. Pýtali ste sa niekedy prečo? Ak ste... Čítať viac
 
Rozhovor: Plastický chirurg Martin Boháč to povedal naplno! Slovenky majú najkrajšie črty

Rozhovor: Plastický chirurg Martin Boháč to povedal naplno! Slovenky majú najkrajšie črty

12.12.2019
Estetický a rekonštrukčný chirurg docent Martin Boháč bol prvý na Slovensku, kto opakovane upozorňoval na to, že ženám po odstránení... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?
Adriana Fábryová
lua