predplatne
 

Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

18.10.2019

Návrat k prírode pre mnohých znamená odmietať nielen mobily, plasty, autá, ale aj lieky. Rastlina však nevyrieši každú chorobu, dokonca ju môže vyvolať.

Ilustračná foto

Ilustračná fotoAutor: Shutterstock

Prednedávnom nastal v Nemecku rozruch okolo obľúbeného, voľne predajného rastlinného prípravku. Predáva sa vo forme kvapiek a je určený na zmiernenie tráviacich problémov. Podľa informácií internetových lekární prináša úľavu od žalúdočno-črevných kŕčov, nevoľnosti, pocitu plnosti, nadúvania. Užíva sa aj na zlepšenie funkcie a hybnosti čriev pri syndróme dráždivého žalúdka a čreva, a tiež na podpornú liečbu ťažkostí pri zápale žalúdočnej sliznice. U nás si ho môžete objednať v niektorých kamenných lekárňach a cez e-shopy.

Návrat k prírode?

Podľa nemeckých médií úrady skúmajú, či nebolo možné zabrániť minuloročnému úmrtiu ženy, ak by bola skôr upozornená na možné vedľajšie účinky tohto populárneho fytofarmaka. Obsahuje vňať lastovičníka väčšieho, ktorý sa pre liečivé účinky používa v mnohých bylinných zmesiach. Literatúra však upozorňuje aj na jeho toxicitu, môže napríklad škodiť pečeni. Žena údajne zomrela na zlyhanie pečene a vnútorné krvácanie po užívaní spomínaného prípravku s lastovičníkom.

Mnohí ľudia na internete reagujú na jeho stiahnutie podráždene a sú presvedčení, že preparát nemôže byť na vine, keďže je z byliniek. Okrem lastovičníka sa v ňom nachádza iberka horká, koreň angeliky lekárskej a sladovky hladkoplodej, kvety rumančeka pravého, plody rasce lúčnej a pestreca mariánskeho, listy medovky lekárskej a mäty piepornej. Sú to všetko rastliny, ktoré v nás vyvolávajú asociácie na čistý les bez skládky, na voňavú, rozkvitnutú lúku, na idylickú minulosť bez smartfónov, diaľnic a klimatizácie, na múdre bylinkárky a skúsených liečiteľov, ktorí vedeli vyliečiť choroby prírodnými prostriedkami.

Čítajte tiež: 5 vecí, ktoré signalizujú rakovinu prsníka a hrčka medzi nimi nie je

Mnohé sú pre nás jedovaté

Samozrejme, je na odborníkoch, aby potvrdili či vylúčili príčiny medializovaného úmrtia. Zaráža však fakt, odkiaľ sa v dnešných ľuďoch berie niekedy až nekritická dôvera v prírodu a v rôzne rastlinné bioprodukty, ktoré sa stali mimoriadne dobrým predajným artiklom. Veď existuje veľa bylín, kríkov či stromov, ktoré obsahujú pre náš organizmus jedovaté látky a škodia zdraviu - za všetky napríklad náprstník, tis, ľuľkovec, konvalinka či durman. Naši predkovia nedôverovali všetkému, čo im príroda ponúkla, dobre vedeli, ktoré rastliny sú pre ne tabu. Aj bylinkové čaje pili s mierou a striedali ich.

Dnes je opäť v móde všetko, čo je z prírody. Iste, na jednej strane je táto skepsa, ovplyvnená narastajúcimi ekologickými problémami opodstatnená. Planétu sme zamorili plastmi, dioxínmi, ftalátmi či herbicídmi, ničíme si ochrannú ozónovú vrstvu a roztápame ľadovce. Na druhej strane, mnohí pacienti prestanú brať lieky a veria len alternatívnej medicíne či liečiteľom. Keď sa objaví správa, že pivá obsahujú minimálne množstvo rakovinotvorného glyfosátu, nastane panika. Museli by ste však vypiť stovky litrov tohto moku denne, aby ste do seba dostali toxickú dávku. Potravín a iných výrobkov, ktoré sú na tom podobne, je veľa. Je preto nezmysel automaticky zovšeobecňovať, že všetko chemické je pre nás toxické, a všetko prírodné je zdravé. Nie na každú chorobu vyrástla rastlina, ktorá ju vylieči.

Mohlo by vás zaujímať: 

Autor: Adriana Fábryová, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?

dnes
Správy o úmrtiach spôsobených fajčením elektronických cigariet V USA a dokonca už aj v Európe mnohých zneisťujú. Tínedžeri aj dospelí... Čítať viac
 
Neuveriteľné! Toto dokáže vaše telo: Uvariť vodu, rozpustiť vodný kameň?! Žiaden problém

Neuveriteľné! Toto dokáže vaše telo: Uvariť vodu, rozpustiť vodný kameň?! Žiaden problém

včera
Že vraj obyčajní ľudia?! Kdeže. Naše telo je neuveriteľne dokonalý „stroj“, ktorý je vyladený do najmenších detailov. Často ani netušíte,... Čítať viac
 
Poznajú recept na šťastné manželstvo? 25-ročný vekový rozdiel a 20 rokov spolu

Poznajú recept na šťastné manželstvo? 25-ročný vekový rozdiel a 20 rokov spolu

včera
Spoločne preskákali závažné ochorenie a prekonali nejednu krízu. Herecké manželstvo môže byť pre mnohých inšpiráciou. Aký recept... Čítať viac
 
10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

19.11.2019
Spúšťačom vážneho ochorenia dokážu byť na pohľad aj banality. Viete, čo vám škodí? Čítať viac
 
A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

18.11.2019
„Bol to silný chlapec. Počas jedného týždňa som však videl, ako sa z neho stala troska,“ povedal otec zosnulého mladíka, ktorému sa... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť
Adriana Fábryová
lua