predplatne
 

Kofeín vs migréna: Proti bolesti hlavy pomôže, no aj káva má svoje ALE

26.04.2018

Piť alebo nepiť kávu? Ak ste náchylný trpieť migrénami, pravdepodobne riešite dilemu či obmedziť kofeín. Vzdať sa kávy úplne by však bola škoda!

Nebojte sa kofeínu. Malé množstvo kávy je prospešné, dokonca sa nachádza aj v liekoch proti bolesti hlavy.

Nebojte sa kofeínu. Malé množstvo kávy je prospešné, dokonca sa nachádza aj v liekoch proti bolesti hlavy.Autor: Shutterstock.com

Začal sa aj váš deň s rannou šálkou kávy a vy váhate, či ste urobili dobre? Nie ste v tom sami. Hoci sa Slováci podľa britského portálu Independent zaradili medzi top 10 kávičkárov sveta, naďalej prevláda názor, že káve sa treba najmä pri silných migrénach vzdať. Je to pravda? A ako káva na náš organizmus funguje?

Čítajte aj: 7 spôsobov ako zatočiť s migrénou.

Dvojsečná zbraň

Odhaduje sa, že kávu si na Slovensku doprajú až tri štvrtiny dospelých denne a asi 60% Slovákov vypije 15 šálok približne za týždeň. Je to veľa alebo málo? Odborníci hovoria, že kofeín ako najpoužívanejší stimulant centrálneho nervového systému je dobrý sluha, ale zlý pán. To znamená, že okrem povzbudzujúcich účinkov má aj opačný efekt. Na jednej strane totiž môže vašim bolestiam hlavy predchádzať, napríklad pri zvýšení veľmi nízkeho tlaku, na strane druhej ju však dokáže aj spôsobovať.

Káva srdcu neškodí. Koľko šálok chráni pred infarktom?

Stop kofeínu

Podľa zistení štúdie citovanej serverom Science Alert môžu byť bolesti hlavy prejavom abstinenčných príznakov po tom, čo všetok kofeín z tela vyprchá. Nedostatok kofeínu v tele, ktoré je naň zvyknuté, sa prejavuje bolesťami hlavy, únavou, podráždenosťou, či neschopnosťou koncentrovať sa. Naopak ľudia, ktorí si udržiavajú stálu hladinu kofeínu v krvi, im pomáha zmierňovať bolesti hlavy. Kofeín má totiž sám o sebe tlmiace účinky, a preto vám s miernou bolesťou môže pomôcť. Ale pozor, s jeho množstvom to netreba preháňať, pretože káva je známy spúšťač migrény.

Rakovina z kávy? Najväčší obchodný reťazec kaviarní na svete má problém

Áno, či nie?

Napriek pozitívnym účinkom kávy, ak ste migrenik, možno ste už veľakrát prehodnotili jej pitie. Kofeín totiž môže u niekoho pôsobiť ako spúšťač bolestí hlavy. Dôvodom je, že pôsobí na niektoré receptory mozgu, ktoré súvisia s migrénami. Platí to však len vtedy, ak vypijete viac šálok kávy denne, vtedy môže dokonca bolesti nielen odštartovať, ale ich aj predlžovať.

Au, už zasa mrcha migréna! Čo vám spúšťa záchvat?

Preto netreba kávu zavrhovať, ale ani to s ňou preháňať. Odborníci určili, že denný limit kofeínu pre ľudí trpiacich migrénou sa vojde do jednej šálky stredne veľkej kávy. Nie je to veľa, ale lepšie, ako zanevrieť na tento voňavý nápoj úplne. A je tu ešte jedna vec, na ktorú netreba zabúdať. Kofeín by ste si mali strážiť nielen v káve, ale aj v čokoláde, čaji a dokonca aj liekom proti bolestiam hlavy.

Môže vás zaujímať:

Migréna

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť hlavy ...viac Migréna ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity?

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity?

dnes
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

včera
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

17.09.2018
Bolieva vás česanie vlasov alebo stuhnuté miesto na chrbte? Nedá vám spať palec na nohe či sa budíte, tam kde ste ani nezaspali? Predplaťte... Čítať viac
 
Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

16.09.2018
Herca z Liptova chytila Nitra za srdce. No keď sa mu začalo nebezpečne zväčšovať, museli Martina Nahálku (38) vziať do parády lekári.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kofeín vs migréna: Proti bolesti hlavy pomôže, no aj káva má svoje ALE
Nina Haceková