predplatne
 

Koronavírus: Tváre sa dotknete za hodinu aj 16-krát! Tu je návod, ako tomu zabrániť

30.03.2020

Hoci si tento zlozvyk väčšina neuvedomujeme, je taký bežný a častý, že nie je jednoduché sa ho zbaviť. Dotýkanie tváre môže výrazne zvýšiť riziko nákazy, tieto triky vám pomôžu s tým prestať.

Vírusy milujú, keď si chytáte tvár, ale existujú spôsoby, ktoré pomôžu s tým skoncovať.

Vírusy milujú, keď si chytáte tvár, ale existujú spôsoby, ktoré pomôžu s tým skoncovať.Autor: Shutterstock

Všetci to robíme. Každý deň sa dotýkame svojich tvárí. Svrbí nás nos, máme unavené oči, utierame si ústa chrbtom ruky alebo sa pri sústredení dotýkame čela či brady. To všetko robíme zväčša bez toho, aby sme si to uvedomovali. Chytanie tváre však môže významne zvýšiť riziko infekcie vírusmi chrípky alebo nádchy, ale najmä nového koronavírusu, píše portál Healthline. Vaše ústa a oči sú miesta, cez ktoré môžu vírusy ľahšie vniknúť do tela, stačí sa ich len dotknúť rukou, na ktorej sa už nachádzajú nebezpečné mikroorganizmy. Buďte preto pozorní a skúste sa tohto zlozvyku zbaviť čím skôr.

Čítajte aj: Ktoré čistiace prostriedky usmrtia nebezpečný koronavírus? Máte ich doma!

Viaceré štúdie publikované v minulosti potvrdili, že tváre sa dotýkame až príliš často. Napríklad štúdia Kalifornskej univerzity v Berkeley z roku 2008 zistila, že počas 3 hodín v kancelárskom prostredí sa ľudia dotkli v priemere svojej tváre až 16-krát za hodinu. Podobne to tvrdí aj austrálsky výskum zameraný na študentov medicíny. Tí sa chytili svojej tváre aj 23-krát za hodinu. Zväčša sa dotýkali oblasti úst, nosa a očí, čo sú najjednoduchšie cesty, cez ktoré sa vírusy a baktérie dostávajú do vášho tela. 

Pozor na

Základom je teda dôsledné a preventívne umývanie rúk. To však nie je možné robiť neustále, a pretože nemôžete tušiť, kedy ste sa dotkli infikovaného predmetu, je vhodné si dávať pozor na dotyky tváre. Vírusy sa vám totiž mohli zachytiť na elektronike, predmetoch dovezených z obchodu alebo oblečení. Odborníci tiež upozorňujú na prstene, šperky alebo dokonca vlasy, kde sa koronavírus môže zachytiť. Preto najistejšie je sa zlozvyku zbaviť. Pomôže vám v tom odlišné neautomatické správanie, ktoré sa musíte naučiť.

Zahmlievajú sa vám pri nosení rúška okuliare? 6+1 tip odborníčky z optiky

Ako na to

Je to len zvyk, ktorý dokážete odstrániť, odkazujú odborníci pre portál Healthline. Zachary Sikora , klinický psychológ z nemocnice Northwestern Medicine Huntley Hospital v Huntley, Illinois, ponúkol nasledujúce tipy, čo robiť, aby ste sa počas pandémie koronavírusu nedotýkali tváre:

  1. Dávajte si pozor na to, či držíte ruky mimo svojej tváre, skúste sa ich zamestnať inak, ako dotýkaním pokožky. Máte napríklad antistresové koliesko alebo guličku?
  2. Keďže už krátka pauza stačí na to, aby ste zabudli, čo robíte s rukami, nalepte si na viditeľné miesto pripomienku, že tváre sa nedotýkate, je to užitočné najmä pri práci s počítačom.
  3. Majte ruky plné práce. Napríklad pri pozeraní televízie skladajte bielizeň, trieďte papiere alebo si niečo vložte do rúk, napríklad nejakú tkaninu alebo predmet. 
  4. Použite voňavý krém alebo dezinfekčný prostriedok, ktorých vôňa vám pripomenie, že ruky máte držať mimo svojej tváre. 
  5. Napokon, veľmi účinnou radou je nasadiť si na ruky rukavice. Môže to byť nezvyčajné, ale nosenie rukavíc doma vám tiež dokáže pomôcť prelomiť zvyk dotýkať sa tváre. Pozor však, aby boli rukavice nepoužité, inak hrozí, že si práve nimi nanesiete vírus na tvár.
  6. Najúčinnejší spôsob je však sebakontrola. Zbaviť sa zlozvyku si vyžaduje silnú vôľu a najmä návyk, ktorý po čase prináša výsledky.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nechty ako detektor zdravia. Prezradia aj pokročilé štádium rakoviny, vidíte toto?

Nechty ako detektor zdravia. Prezradia aj pokročilé štádium rakoviny, vidíte toto?

dnes
Tvar, farba i okolie nechtu oznamuje, čo sa deje vnútri tela. Často sa príznaky ochorení na nechtoch objavia ako prvé. Čítať viac
 
Ste unavení a priberáte? TÝCHTO 7 signálov hlasí problémy so štítnou žľazou

Ste unavení a priberáte? TÝCHTO 7 signálov hlasí problémy so štítnou žľazou

včera
Poruchy štítnej žľazy málokedy rozpoznáte podľa jednoznačných príznakov. Všímajte si preto všetky, ktoré ju môžu signalizovať.... Čítať viac
 
Lektor Jozef Mihališin: Muži sú v kríze. Spoločnosť i rodiny vedú páni s psychikou chlapcov

Lektor Jozef Mihališin: Muži sú v kríze. Spoločnosť i rodiny vedú páni s psychikou chlapcov

27.05.2020
Vytvorili sme svet, ktorý sa zrúti ako domček z karát, ak sa stane to, čo sa stalo, hovorí o pandémii Jozef Mihališin (39). Mužov po celom... Čítať viac
 
5 zlozvykov, ktorých sa nesmiete vzdať! Máte aspoň jeden?

5 zlozvykov, ktorých sa nesmiete vzdať! Máte aspoň jeden?

26.05.2020
Nie každý zlozvyk je vyslovene zlý. Niektoré vám pomôžu posilniť imunitu, iné spaľujú kalórie za vás a ďalšie vás udržia pri zdravom... Čítať viac
 
Čaká nás pandémia stresu? Ako sa zbaviť úzkosti a užiť si leto?

Čaká nás pandémia stresu? Ako sa zbaviť úzkosti a užiť si leto?

26.05.2020
Život sa pomaličky vracia do normálu, ale aj napriek tomu sa treba správať zodpovedne. Prvotný stres možno opadol, ale začať môže aj... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Koronavírus: Tváre sa dotknete za hodinu aj 16-krát! Tu je návod, ako tomu zabrániť
nh