predplatne
 

Liečivá konopa nie je droga! Poradí si s ekzémom, zápalmi i tlakom

06.03.2016

Bojujete s vysokým krvným tlakom, zle spávate alebo vás trápi atopický ekzém? Konopa poteší aj celiatikov a cukrovkárov.

Dnes kontroverzná a zatracovaná konopa bola v minulosti bežnou súčasťou domácností.

Dnes kontroverzná a zatracovaná konopa bola v minulosti bežnou súčasťou domácností.Autor: shutterstock.com

Keď jej pestovanie nezakazoval zákon, ľudí ošatila i nakŕmila. Máčaním a česaním z nej vyrábali nite, šili z nich košele či tkali spoločenské látky a popritom si varili chutné a zdravé kaše z konopného semena. V posledných rokoch je predmetom záujmu biomasa z konopy, a to predovšetkým z energetického hľadiska. Navyše sa môže použiť ako hnojivo na obohatenie pôdy o dôležité živiny, rozširujú sa aj možnosti jej využitia predovšetkým na dekontamináciu pôdy.

Nie je to marihuana

Úpadok konopárstva spôsobili zákony, ktoré obmedzili pestovanie pre zneužívanie na omamné látky. Predovšetkým však konopu nahradili lacnejšie a menej náročné suroviny ako bavlna či syntetické materiály. Napriek poklesu pestovateľských plôch sa konopa stále bohato uplatňuje v stavebníctve ako kvalitný izolačný materiál a na produkciu semena a oleja v potravinárskom priemysle. Na tieto účely sa využíva takzvaná technická konopa a jej odrody, ktoré boli vyšľachtené na tento účel. Nepleťte si ich s nelegálnou marihuanou, konopou indickou, ktorá obsahuje kanabinoidy. Tieto látky po požití či po inhalácii pôsobia na nervový systém a majú rôzne omamné alebo psychoaktívne účinky. No pôsobia aj antisepticky a hlavne analgeticky, čo umožňuje ich využitie ako alternatívna liečba pri mnohých závažných ochoreniach.

Olej na srdce

Ani na Slovensku si konopu nezasadíte. Bez povolenia ministerstva zdravotníctva dokonca ani tú technickú, hoci obsahuje mizivé množstvo omamných látok. Našťastie, konopné produkty si kúpite. Všímajte si však ich výrobcu. Na etikete hľadajte zloženie, technológiu výroby, výberovú akosť, prípadne odporúčanú dennú dávku. Ak má výrobok aj ďalšie certifikáty alebo ide o produkt z ekologického poľnohospodárstva, je to plus.

Čítajte aj: Olej, ktorý má cenu zlata: Rakytník pre zdravie i krásu

Konopný olej vylisovaný zo semiačok je plný zdraviu prospešných látok. Jeho hlavnou zložkou sú mastné kyseliny, pričom najväčší podiel zaujímajú esenciálne kyseliny linolová a alfa-linolénová. Zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii a liečbe vysokého krvného tlaku, ischemickej choroby srdca, cukrovky, artritídy a zápalových či autoimunitných ochorení. Medzi odborníkmi je často diskutovaný pomer omega-3 a omega-6, ktorý je v konopnom oleji pre ľudské telo ideálny. Nachádza sa tu aj určité množstvo tokoferolov, fenolových látok a sterolov, ktoré sú známe svojou antioxidačnou aktivitou.

Bezlepkové koláčiky

  • Konopné semiačka obsahujú vysoký obsah bielkovín, sacharidov a nerozpustnej vlákniny. Nezanedbateľný je podiel vitamínov a minerálnych látok ako fosfor, draslík a vápnik.
  • Semeno je zdrojom esenciálnych aminokyselín, napríklad leucín, fenylalanín či valín.
  • Na konzumáciu sú vhodné semienka lúpané i nelúpané, napríklad ako súčasť šalátov.
  • Konopný čaj je vhodný pri poruchách spánku, bolestiach kĺbov, svalov a podpore trávenia.


Zdroj ilustračnej foto: Shutterstock.com

Je vhodný aj ako podporný prostriedok pri Parkinsonovej a Crohnovej chorobe, tuberkulóze, skleróze multiplex či po chemoterapii. Konopnú múku, ktorá sa získava zo semien lisovaných za studena, môžete použiť v kuchyni namiesto celozrnnej múky. Táto múka neobsahuje lepok, preto je vhodná pre celiatikov. Vašu pozornosť zaujmú aj konopné cestoviny, sladkosti, energetické nápoje, konopný proteín a sirup. Kozmetický profil doplňujú konopné masti, sprchovacie gély, šampóny a kúpele prednostne s terapeutickým účinkom.

Dva mesiace pre atopikov

Veľké medicínske úspechy dosiahla konopa v liečbe atopickej dermatitídy. Zlepšenie vedci zaznamenali v skupine pacientov po vnútornom požití konopného oleja v dávke 30 ml, čo sú asi dve polievkové lyžice denne počas ôsmich týždňov. Úspech vedci pripisujú vyváženým príjmom polynenasýtených mastných kyselín do organizmu, ktoré ocení organizmus aj preventívne. Už pri vzniknutom ekzéme sa osvedčila konopná masť v kombinácii s konopnými kúpeľmi.

Ako konzumovať olej? 

Pre zdravé srdce, mozog a pokožku sa odporúča lyžička konopného oleja denne. Na varenie je ho škoda, tepelná úprava ho ničí. Zalejte ním radšej šalát alebo ho kvapnite do polievky či do kaše pred konzumáciou.

Čítajte aj: Kávová múka novým zlatom výživy: Viac zdravia a energie ako v šálke kávy!

Autor: ZDRAVIE/ RNDr. Andrea LANČARIČOVÁ, PhD., Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

včera
Nielen nesprávna strava štípe v hrudi. Z ďalších dôvodov, prečo vám v hrdle horí, budete prekvapení... Čítať viac
 
Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

včera
Stalo sa vám, že ste nedokázali identifikovať tvár nového kolegu, keď ste ho stretli na inom mieste ako v práci? To je normálne, ale sú... Čítať viac
 
Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

21.02.2019
Chémia je všade okolo nás. Ak nežijete na samote pri lese, prichádzate s chemickými látkami, vrátane toxických, do kontaktu prakticky... Čítať viac
 
Alergia a jej prejavy na očiach

Alergia a jej prejavy na očiach

21.02.2019
Jar je úžasné ročné obdobie, ale pre niektorých ľudí začínajú trampoty. Čítať viac
 
7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

20.02.2019
Neprirodzené stravovanie stojí nielen veľké úsilie, riskujte často i zdravie a psychickú pohodu. Efektívnejšia je stávka na istotu.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Liečivá konopa nie je droga! Poradí si s ekzémom, zápalmi i tlakom
ZDRAVIE/ RNDr. Andrea LANČARIČOVÁ
PhD.
Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany