predplatne
 

Manipulácia Facebooku? Novinka zmení narábanie s vašimi fotkami

23.04.2018

Sociálna sieť by chcela sama rozhodovať o fotkách a videách, na ktorých sa objavíte a automaticky ich označovať. Bez vášho vedomia.

Ak by plány vyšli, úplne by zmenili rozpoznávanie fotiek. Kľúčom majú byť vaše biometrické údaje.

Ak by plány vyšli, úplne by zmenili rozpoznávanie fotiek. Kľúčom majú byť vaše biometrické údaje.Autor: Shutterstock.com

Do budúcnosti by sa mohlo označovanie ľudí na najväčšej sociálnej sieti úplne zmeniť. Facebook chce totiž rozpoznávať tváre na fotkách a videách na základe biometrických údajov. Znamená to, že by ste boli označení automaticky a bez toho, aby sa vás Facebook dopredu pýtal. Stačila by mu na to moderná technológia, ktorá by dokázala rozpoznať črty tváre užívateľov.   

Čítajte: Vedci na stope nového syndrómu zo sociálnych sietí. 

Kontroverzná téma

Automatické rozpoznávanie tvárí na sociálnej sieti Marka Zuckerberga považujú mnohé krajiny za kontroverznú tému a bránia sa takejto myšlienke. Kritici tvrdia, že takýto spôsob označovania biliónov fotiek by bol pre užívateľov hrubým zásahom do súkromia. Facebook novinku obhajuje a tvrdí, že by umožnila ľuďom zistiť, či sú aj na fotkách, na ktorých dovtedy neboli označení. „Biometrická identifikácia naprieč biliónov fotografií by ohrozila súkromie miliónov používateľov,” komentoval pre BBC nápad Silkie Carlo, riaditeľ britskej organizácie Big Brother Watch, ktorá sa ochranou súkromia zaoberá.

Stojí za zamyslenie: Ste ONLINE? Plusy a mínusy sociálnych sietí

Protesty za súkromie

Sociálna sieť by chcela novinku presadiť v Európe a Kanade. Zatiaľ si však iba opatrne zisťuje názor používateľov. Žiadosť o takýto zásah už čoskoro zaradí medzi možnosti pri ochrane osobných údajov, ktoré si každý užívateľ môže nastaviť sám. Facebook ide na realizovanie plánov veľmi opatrne, pretože o niečo podobné sa už pokúšal v roku 2011. V tedy označovanie užívateľov na fotkách zaviedol v Kanade a neskôr aj v Európe. Po protestoch a kampaniach za ochranu súkromia však od nápadu rýchlo ustúpil.

A prečo vlastne Facebook o automatickom rozpoznávaní tváre vôbec uvažuje? Podľa odborníkov chce docieliť to, že ľudia strávia na Facebooku viac času, keďže sa budú objavovať na rôznych fotkách. Internetový gigant tak zarobí viac peňazí na reklame a dozvie sa o vás množstvo informácií - aké máte záujmy, zvyky a priateľov - čo mu umožní lepšie cieliť reklamu.

Škandál s dátami

Facebook pritom prichádza s nápadom v čase, keď sa topí v nepríjemných obvineniach. Len pred pár dňami sa objavili informácie, že britská spoločnosť Cambridge Analytica získala pochybným spôsobom údaje o 50 miliónoch užívateľov z Facebooku. Ide pritom o spoločnosť, ktorá pomáha organizovať politické kampane a údaje využíva na zacielenie a ovplyvnenie voliča pri voľbách. V roku 2016 napríklad podporila prezidentskú kampaň súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa.

Kvôli škandálu už preto vypočúval Marka Zuckerberga aj americký senát, ktorý chcel počuť, ako sieť plánuje chrániť súkromie užívateľov. „Facebook má teraz povinnosť zabezpečiť spôsob, ako rešpektovať ochranu práv na súkromie. Nie prichádzať s niečím, čo tento stav ešte zhorší,” doplnil Carlo.  

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

dnes
Čo rozhodne o tom, či unavení dôjdete na diaľnici bezpečne do cieľa alebo nie? Čítať viac
 
VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

včera
Vraví sa, že najlepší priateľ človeka je pes. Aby to naozaj platilo, musíte vedieť spolu komunikovať a psík vás musí poslúchať. Čítať viac
 
TOP posila pre imunitu. Túto sezónu vás chrípka nedostane

TOP posila pre imunitu. Túto sezónu vás chrípka nedostane

11.11.2018
Nečakajte, kým ochoriete. Stavte na kombináciu správnych posíl a chrípke nedáte šancu! Čítať viac
 
FOTO: Ben Affleck bojuje so závislosťou už 17 rokov. Nie je v tom sám

FOTO: Ben Affleck bojuje so závislosťou už 17 rokov. Nie je v tom sám

10.11.2018
Vedia, aké dôležité je prestať piť. Ale aj aké je ľahké do toho padnúť znova a znova. Boj so závislosťami býva na dlhé lakte. Svoje o tom... Čítať viac
 
Pálenie pri močení hlási baktérie. Skúste zdravie skryté v jesennej úrode

Pálenie pri močení hlási baktérie. Skúste zdravie skryté v jesennej úrode

09.11.2018
Je tu chladnejšie obdobie roka, kedy odolnosť voči chorobám klesá. Bola by škoda nevyťažiť z jesennej úrody, ktorá je plná vitality... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Manipulácia Facebooku? Novinka zmení narábanie s vašimi fotkami
Nina Haceková