Meditáciou k zdraviu tela i ducha? Vedci pred ňou varujú!

11.12.2017

Aj príjemné veci škodia, ak si neuvedomíte všetky riziká. Toto by ste o meditácii nepovedali!

Nie každého meditácia dokáže upokojiť, práve naopak!

Nie každého meditácia dokáže upokojiť, práve naopak!Autor: Shutterstock.com

Madonna, Katy Perry, Hugh Jackman a mnoho ďalších, ktorých máme na očiach, sa dušujú, že meditáciou si zresetujú telo, dušu, upokoja myseľ a dokonca i schudnú. Podľa najnovšieho výskumu American Heart Association pravidelná meditácia dokonca znižuje riziko srdcových chorôb. A predchádzajúce pozorovania zas ukázali, že pôsobí blahodarne aj pri úzkostných stavoch, depresiách či bolesti. No na druhej strane vedeckej barikády rastie počet expertov, ktorí tvrdia, že pravidelné zahĺbenie sa môže škodiť.

Pre nepolepšiteľných nervákov: Búrlivé emócie upokojí táto relaxačná metóda

Pohľad do duše

Meditácia, teda zahĺbenie sa do vlastného ja na niekoľko minút bez akéhokoľvek vyrušovania, sa všeobecne považuje za cestu k zmene myslenia, udržania koncentrácie, pozitívnych emócií a vnútorného pokoja. Ak meditujete, lepšie si uvedomujete svoje myšlienky, pocity a navodíte si tak vnútornú pohodu. „Sedieť na zemi a zamerať svoju myseľ na niečo – či už je to mantra alebo prúd myšlienok, môže viesť k hlbokej zmene samého seba," vysvetľuje doktor Miguel Farias, kognitívny biopsychológ z Coventry University. No pre tieto účinky musíte meditáciu dokonale ovládať a vedieť, či prinesie úžitok práve vám.

Z meditácie úzko

Na základe nedávnej metaštúdie (štúdie porovnávajúcej viacero predchádzajúcich, pozn. red.) sa doktor Farias k účinkom meditácie stavia opatrne: „Niektorým ľuďom môže spôsobiť vedľajšie účinky. V súčasnosti nevieme, prečo sa to deje, ani nepoznáme počet ľudí, ktorým sa to deje. Vieme však, že sa to netýka len ľudí s problémami mentálneho zdravia," vyjadril sa odborník pre dailymail.co.uk. Okrem stavov úzkosti, ako sa zistilo, môžu hroziť aj panické stavy či disociatívna porucha.

Úzkosť vám marí šťastie i zdravie. Kto ňou trpí najviac?

Prečo nie pri depke?

Meditácia sa odporúča pri opakujúcej sa, chronickej depresii. No ak sa cítite skľúčene raz za čas, môže byť kontraproduktínva. „Meditácia znižuje aktivitu a ak ste v depresii, práveže máte sklon byť bez energie. Preto sa odporúčajú skôr psychické aktivity a cvičenia. Rozjímanie by paradoxne mohlo spustiť to, že svoj bôľ začnete prežívať ešte viac," tvrdí odborník.

7 absurdných fóbií, ktoré vám skomplikujú rodinné vzťahy

Čo skrývate?

Podľa článku Brown University to, či vám meditovať prospeje alebo nie, v mnohom záleží na tom, ako svoju skúsenosť interpretujete. „Keď sa vás dotýka milujúci partner, je to príjemné, ak to isté spraví neznáma osoba, vystraší vás to," vysvetľujú. A tiež ďalší dôvod. Pre niekoho je pohľad do hĺbky seba príjemný a spoznávajúci, no pre niekoho odstrašujúci. Nie každý je pripravený dozvedieť sa, kým v skutočnosti je. Navyše meditácia môže vyprovokovať aj vnútorných "démonov" a zabudnuté traumy.

Sami nie

Napriek mnohým pozitívam doktor Farias k vážnemu kroku – ako sa spoznať - odporúča skúseného psychoterapeuta. Nebezpečná totiž môže byť najmä meditácia, ktorú robíte osamote. Zabudnite preto radšej na všetky meditačné aplikácie a aspoň spočiatku uprednostnite skupinovú meditáciu pod profesionálnym dohľadom.

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Depresia ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Neplodných mužov pribúda. Kúrenie v aute vám môže ugrilovať spermie!

Neplodných mužov pribúda. Kúrenie v aute vám môže ugrilovať spermie!

dnes
Teplé miestečko je fajn nielen v práci, ale aj v aute. Najmä ak je vonku treskúca zima. Ak však chcete mať deti, mali by sa tohto komfortu... Čítať viac
 
Baletného sólistu odrovnala vážna choroba. Myslel som si, že mám infarkt

Baletného sólistu odrovnala vážna choroba. Myslel som si, že mám infarkt

včera
Má ukážkové telo aj kondičku. No z ničoho nič nevyšiel ani desať schodov a neprešiel z kuchyne do obývačky bez toho, aby sa zadýchal.... Čítať viac
 
Dôvod častej nádchy prekvapí. Skontrolujte si, ako držíte chrbát

Dôvod častej nádchy prekvapí. Skontrolujte si, ako držíte chrbát

20.01.2018
Napadlo by vám, že za opakujúcimi sa prechladnutiami je stolička, na ktorej sedíte? Čítať viac
 
10 signálov, že vás v práci šikanujú. Sú aj úplne nevinné

10 signálov, že vás v práci šikanujú. Sú aj úplne nevinné

19.01.2018
Stiahnuté hrdlo pri ceste do práce šikanovaniu šéfom či kolegami najprv nepripíšete. No mali by ste. A zakročiť hneď v zárodku. Čítať viac
 
Poďte do kúpeľov! Zdravie má zľavu pre každého

Poďte do kúpeľov! Zdravie má zľavu pre každého

18.01.2018
Bolia vás kĺby, ste chorí z práce, alebo vám chýbajú minerály? So Zdravím si užijete liečivý kúpeľný pobyt v Rajeckých Tepliciach... Čítať viac
 
 

wanda.sk