predplatne
 

Mozog nevie, že zomrel. Ešte desať minút po smrti sa deje čosi zvláštne, zistili vedci

05.12.2019

Pravdepodobne každého z času na čas zamrazí: aké to bude umierať? Napĺňa vás strach, panika či len zvedavosť? Vedci najnovšie zistili prekvapujúce skutočnosti.

Bude to bolieť? Bude to nepríjemné? Jedno je isté, mozog umiera ako posledný.

Bude to bolieť? Bude to nepríjemné? Jedno je isté, mozog umiera ako posledný. Autor: Shutterstock

Čo je vlastne smrť? V medicíne ide o stav, kedy srdce prestane biť a krv prúdiť do mozgu. Jeho funkcie sa zastavia, vrátane tých, ktoré telo udržujú pri živote. I mozog samotný. Zdá sa však, že len glukóza z krvi pre jeho aktivitu nestačí. Aj tesne po smrti je totiž mozog schopný vykazovať jemnú aktivitu. Podľa dát výskumníkov z New York University Langone School of Medicine vedomie človeku ostane aj potom, čo telo prestane žiť. 

Video: Vedci natočili smrť! Prečo má modrú farbu a čo ste o nej nevedeli?

Dvadsať sekúnd

Doktor Sam Parnia a jeho tím sa pozreli na štúdie ľudí z Európy a USA po srdcovom infarkte, no podarilo sa im vrátiť späť do života. Odborník vysvetľuje, že mozgová kôra, centrum myslenia, sa v čase smrti spomalí, čo vyústi v mozgovú smrť. „Skúmali sme ľudskú myseľ a vedomie pri umieraní, aby sme pochopili, či vedomie okamžite zanikne alebo sa ešte nejaký čas po smrti zachová. A ako to súvisí s tým, čo sa v reálnom čase vnútri mozgu deje," hovorí doktor. Krátko po skone na snímači mozgovej činnosti nevidno žiadne mozgové vlny. No to nastane až po dvoch až dvadsiatich sekundách. Čo robí zatiaľ mozog?

VIDEO: Vedci našli spôsob, ako nechať zmiznúť telo. Vylieči psychiku?

Živý mŕtvy

Zaujímavé je, že nie len raz sa podarilo mozgovú aktivitu zaznamenať aj tesne po smrti. V marci tohto roka lekári z jednotky intenzívnej starostlivosti v jednej z kanadských nemocníc u jedného človeka monitorovali mozgovú aktivitu ešte desať minút po tom, čo ho odpojili z prístrojov podporujúcich životné funkcie. Teda ešte desať minút po tom, čo tohto človeka prehlásili za klinicky mŕtveho, uňho prebiehala mozgová činnosť porovnateľná s aktivitou počas spánku! Znamená to, že mozog ešte istý čas po smrti jednoducho sníva? 

Jozef prežil klinickú smrť: Vlastný mozog sa ma snažil zachrániť

U troch ďalších pozorovaných ľudí sa však čosi také nestalo. Predpokladá sa, že skúsenosť so smrťou môže byť u rôznych ľudí odlišná. Naprieč pacientmi nasnímali odlišné výsledky na encefalografe nielen po smrti ale aj pred ňou.

Prečo v dospelosti čas plynie rýchlejšie a ako to, že ženský mozog je mladší?

Vidíte, počujete? 

Niektoré zo zistení vedcov z New Yorku sú ešte o niečo mrazivejšie. Istí respondenti z ich vzorky, ktorí sa „zo smrti" prebrali,  popisovali, že vnímali doktorov a sestry a počuli ich konverzáciu, hoci boli práve na prahu smrti. Niektoré detaily, ktoré vlastne nemali ako poznať, potvrdil aj zdravotný personál. 

Čítajte aj: 

Autor: dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe

Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe

dnes
Tri muchy jednou ranou. Zdravotnú kondičku môže o stoosemdesiat stupňov k lepšiemu otočiť naozaj málo. A nemusíte si ani príliš odopierať.... Čítať viac
 
Jeden z najúspešnejších testov na našom webe. Pamätáte si ho?

Jeden z najúspešnejších testov na našom webe. Pamätáte si ho?

včera
Vyberte si svoj strom. Povie vám, aký ste človek. Jednoduchý psychologický test vám prezradí, ako pozeráte na svet a ako okolie vníma... Čítať viac
 
Nevinné flirtovanie na pracovisku zmierňuje stres a posilňuje sebavedomie

Nevinné flirtovanie na pracovisku zmierňuje stres a posilňuje sebavedomie

15.01.2020
Chcete sa na pracovisku cítiť príjemnejšie, zvládať lepšie stres a menej sa rozčuľovať? Podľa odborníkov atmosféru zlepší troška... Čítať viac
 
Čo pomáha proti bolesti lepšie ako lieky? Výskumníkov ich objav zaskočil

Čo pomáha proti bolesti lepšie ako lieky? Výskumníkov ich objav zaskočil

14.01.2020
Existuje neuveriteľne jednoduchý spôsob, ktorý zabezpečí, že budete ľahšie znášať bolesť. Ako akútnu, tak chronickú. Lieky pri... Čítať viac
 
Pečeň trpí prvá. 3 veci, ktorými jej denne škodíte a neviete o tom

Pečeň trpí prvá. 3 veci, ktorými jej denne škodíte a neviete o tom

13.01.2020
Tušili ste, že s pohybom sme na tom horšie ako Američania? Čo na to vaša pečeň? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Mozog nevie, že zomrel. Ešte desať minút po smrti sa deje čosi zvláštne, zistili vedci
dab