predplatne
 

Obúvate si ich aj vy. Tieto topánky v lete fičia, no môžu byť jedovaté!

10.08.2018

Opatrní by ste mali byť najmä pri kúpe gumenej a plastovej obuvi. Nie sú určené na každodenné a dlhodobé nosenie.

Na Slovensku sa nekontroluje, aká kvalita topánok sa zo zahraničia dovezie.

Na Slovensku sa nekontroluje, aká kvalita topánok sa zo zahraničia dovezie.Autor: Shutterstock

Mimoriadne nebezpečné sú pre deti. Tie by v nich nemali tráviť veľa času a už vôbec nie športovať. Realita je však taká, že „kroksy“ v lete fičia. Rodičia ich kupujú potomkom k vode, na dvor a dokonca aj ako prezuvky. Česká nezisková organizácia Arnika, ktorá sa problémom toxínov v spotrebných tovaroch dlhodobo zaoberá, si posvietila na detskú obuv vyrobenú z plastov.

Čítajte aj: Netrpte pre módu! Z tejto letnej obuvi budú škaredé nohy

„Počas testovania sme sa zamerali predovšetkým na najčastejšie nebezpečné látky. Ftaláty a olovo sme skutočne v mnohých výrobkoch našli,“ hovorí Jíři Kaňa a upozorňuje, že hoci sú zmäkčovadlá v mnohých plastových výrobkoch zakázané, otvorenej obuvi sa to netýka. Pritom ide o veľký problém, pretože letná obuv prichádza do priameho kontaktu s kožou. Máte ju bez ponožiek, nohy sa spotia a jedy v teple a vlhku prenikajú cez nohy do celého organizmu.

► Naučte sa správne striedať topánky, ušetríte si bolesť

Kroksy sú obľúbené najmä v lete, no nie sú vhodné na dlhé nosenie. Zdroj foto: Profimedia

Zamerané na deti

Práve ftaláty, ktoré sa v tele správajú ako hormóny, ovplyvňujú reprodukčný systém, poškodzujú pečeň a môžu súvisieť so vznikom astmy. Olovo zase spôsobuje poruchy nervovej sústavy. Pre vyvíjajúci sa mladý organizmus to môže byť problém. „Keď už nutne potrebujete dieťaťu kúpiť celoplastovú obuv, je lepšie siahnuť po známych značkách. Zväčša bývajú certifikované a z kvalitnejších materiálov ako lacné napodobeniny z Ázie, ktorých sú plné tržnice,“ radí Dostálová zo zlínskeho inštitútu. Vyhýbať by ste sa mali tiež nakupovaniu detských topánok cez internet. Nie vždy sa dopátrate pôvodu a originality topánok, ktoré sa môžu vydávať za značkové.

Boli ste na pedikúre? Stačí jeden trik a päty zostanú hladké

Aj značkové

No horšie je, že ani pri kúpe značkovej obuvi nemáte stopercentnú istotu, že sa v nej jedy nenachádzajú. Hoci Slovensko patrí do európskeho systému REACH, v ktorom sa nachádzajú informácie o používaných a nových chemikáliách napríklad v spotrebnom tovare, je na výrobcovi, čo prizná.

V lete naboso? 6 dôvodov, prečo radšej NIE. Môžete prísť o nohu!

„Výrobcovia vyhlasujú, že v ich výrobkoch sa nenachádzajú škodlivé látky. Na kontrolných orgánoch štátov Európskej únie (EÚ) je preveriť, či je to pravda, alebo nie,“ vysvetľuje inžinier Jozef Krošlák zo skúšobného laboratória v Partizánskom. A prax? Po našom vstupe do EÚ a zjednotení trhu sa dovezená bežná obuv preventívne nekontroluje. Pritom prevažná väčšina topánok sa dováža z Ázie, kde platia oveľa benevolentnejšie pravidlá.

„Analyzujeme najmä pracovnú, ochrannú a bezpečnostnú obuv, testujeme hlavne obsah šesťmocného chrómu nachádzajúceho sa v koži. Kožené a textilné materiály testujeme aj na obsah azofarbív, organocíničitých látok a niektorých ťažkých kovov, napríklad kadmia,“ pokračuje Krošlák.

9 najčastejších príčin, pre ktoré vás bolievajú nohy a nemusia

Česi popredu

„Ostatnú obuv u nás ani na Slovensku takmer nikto nedáva skúšať na obsah škodlivých látok a nerobí to ani Slovenská obchodná inšpekcia, ani colné úrady,“ dodáva. Na Slovensku totiž nie sú ani laboratóriá, ktoré by dokázali analyzovať všetky škodliviny objavujúce sa v topánkach. To, čo sa do Európy dovezie, analyzujú podrobne najmä Nemci a Taliani. Aj preto, že ide o extrémne drahý proces, ktorého cena sa šplhá k desaťtisícom eur. No napríklad Česi dobrovoľne testujú topánky pre deti do troch rokov a ak prejdú, označia ich žirafou. Väčšinou však pochádzajú od českých výrobcov, predávajú sa však aj u nás.

Chôdza vylepšuje tlak. Viete, akú vzdialenosť stačí prejsť?

Chaos na trhu

To, že kontrola dovážaného tovaru na Slovensku naozaj chýba, potvrdila Slovenská obchodná inšpekcia. „Za roky 2011 až 2015 sme zistili menší výskyt nebezpečných odevov a obuvi, z toho dôvodu sme už cielené kontroly nezaradili do plánu kontrol. Tie sa vykonávajú len na základe podnetov spotrebiteľov alebo hlásení kontrolných systémov EÚ,“ potvrdila Danuša Krkošová, hovorkyňa SOI.

Bolia vás kolená? Takto im neúmyselne ubližujete

Skúsenosti alergiológov a európskych testovacích laboratórií však tvrdia opak a prízvukujú, že okrem registrovaných škodlivých látok sa objavujú stále nové. Obuv dovezená prevažne z Ázie má nejasný pôvod. V týchto krajinách navyše platia iné, zväčša menej prísne pravidlá pri používaní škodlivín. Riešením by mohlo byť spoľahnúť sa skôr na európskych, prípadne domácich výrobcov obuvi. Alebo na ekocertifikáty. Ale hlavne na zdravý rozum a rokmi overenú kvalitu.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Alergia ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prečo sa muži nechcú hádať? Experti: Emócie ich môžu zabiť, riskujú infarkt

Prečo sa muži nechcú hádať? Experti: Emócie ich môžu zabiť, riskujú infarkt

včera
Z čoho sa nevyrozprávajú, to si odnesie chrbát, hlava alebo smutná štatistika samovrážd. Zachránia to holiči? Čítať viac
 
Farby osvetlenia majú svoje pre aj proti. Z ktorej je vaše telo v strese?

Farby osvetlenia majú svoje pre aj proti. Z ktorej je vaše telo v strese?

17.11.2018
Neviete, akú žiarovku si priniesť domov? Sledujte farby. Čítať viac
 
Dospíte ťažké rána cez víkend? Dôvod, pre ktorý je to veľká chyba

Dospíte ťažké rána cez víkend? Dôvod, pre ktorý je to veľká chyba

16.11.2018
Rátali ste aj dnes večer ovečky? Spomeňte si, čo ste robili podvečer. Aj drobnosti vo vašom životnom štýle môžu podporiť nespavosť... Čítať viac
 
Váš príbeh: Srdce Daniela zradilo v bani. Pre lieky infarkt riskoval 2-krát

Váš príbeh: Srdce Daniela zradilo v bani. Pre lieky infarkt riskoval 2-krát

15.11.2018
Aj napriek ukážkovej životospráve prekonal Daniel prvú srdcovú príhodu ešte pred šesťdesiatkou. A tortúra sa len začala... Čítať viac
 
Vyhrajte! Máme pre vás bezbolestnú operáciu očí a víkend v kúpeľoch

Vyhrajte! Máme pre vás bezbolestnú operáciu očí a víkend v kúpeľoch

15.11.2018
S decembrovým Zdravím sa presvedčíte, že život je plný paradoxov. Imunitu posilnia baktérie, horúčka nie je nepriateľ a zápal pankreasu... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Obúvate si ich aj vy. Tieto topánky v lete fičia, no môžu byť jedovaté!
Nina Haceková