predplatne
 

Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe

17.01.2020

Tri muchy jednou ranou. Zdravotnú kondičku môže o stoosemdesiat stupňov k lepšiemu otočiť naozaj málo. A nemusíte si ani príliš odopierať.

Ani pizza vám neuškodí, ak dodržíte jednoduché pravidlo stravovania.

Ani pizza vám neuškodí, ak dodržíte jednoduché pravidlo stravovania. Autor: Shutterstock

Vyhýbanie sa jedlu počas 16 až 18 hodín denne by mohlo byť kľúčom k liečeniu rôznych zdravotných problémov, uvádza spravodajský portál CNN s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v The New England Journal of Medicine. Prerušovaný pôst by podľa analýzy starších výskumov zvierat aj ľudí mohol znižovať krvný tlak, pomôcť pri chudnutí a tiež celkovo predĺžiť život.

HIT v chudnutí: Prepnite telo hladovkou, skúste 3 typy hodinovej diéty

Pôst ako liečba

Autor štúdie, profesor neurovedy na Johns Hopkins University Mark Mattson, ponúka dve možnosti prerušovaného pôstu - jesť denne len počas 6 - 8 hodín a zvyšných 16 - 18 hodín sa postiť alebo takzvanú metódu 5:2, teda postiť sa dva dni v týždni, pričom v týchto dňoch môže človek prijať do 500 kalórií. Tie by podľa neho mohli lekári využívať ako prevenciu alebo súčasť liečby obezity, rakoviny, cukrovky a srdcových ochorení. Keďže je však tento výskum relatívne nový, odporúčajú monitorovanie pacientov a tiež ich postupné privykanie na rozsah pôstu.

Spoznajte TOP potraviny, ktoré vás ráno naštartujú a zasýtia na dlho

Stačí schudnúť? 

Prerušovaný pôst vedci skúmali na hlodavcoch i ľuďoch s nadváhou. U oboch sa potvrdilo, že celkovo zlepšuje zdravotný stav. Nie je však jasné, či toto zlepšenie nie je dôsledkom úbytku hmotnosti. Striedanie medzi postením sa a jedením môže podľa Mattsona zlepšiť bunkové zdravie.
Pre potvrdenie dlhodobého prínosu prerušovaného pôstu je však potrebný ďalší výskum, ktorý zatiaľ nie je k dispozícii. Existujúce štúdie nie sú dostatočne rozsiahle. Klinické pokusy sa zároveň venovali len mladým a ľuďom v strednom veku s nadváhou, takže benefity nemožno zovšeobecniť pre všetky ostatné skupiny, upozornili tiež autori.

Gény obezity máme takmer všetci. Zapne ich prekvapivá chyba s večerou

Nevydržia všetci

Komplikáciu vidia aj v skutočnosti, že ľudia sú navyknutí jesť trikrát denne. Ak zmenia návyky, hrozí, že budú hladní, podráždení a nedokážu sa poriadne sústrediť. Zo štúdie, ktorá sa v roku 2017 venovala pôstu, odstúpilo takmer 40% ľudí, upozorňuje Frank Hu z Harvard University. Podľa neho je prirodzené, že ľudia sa chcú odmeniť po vykonaní ťažkej úlohy, ako sú cvičenie alebo postenie sa. V dňoch, keď sa nepostia, môžu prepadnúť nezdravým stravovacím návykom.

8 dôvodov, prečo ste stále hladní. Stačí dať mozgu signál
 

Hormóny, ktoré telo produkuje, keď mozog nedostáva dostatok potravy, môžu podľa vedcov vyvolať prejedanie sa. Podľa Mattsona je to len dočasné. „Ľuďom treba vysvetliť, že pocit hladu a podráždenosť sú spočiatku bežné. Po dvoch týždňoch až mesiaci, keď si telo a mozog zvyknú na nový spôsob stravovania, ustúpia," skonštatoval.

Čítajte aj: Sledujte signály! 8 vážnych chorôb, z ktorých priberáte a nemôžete za to

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac
Autor: SITA, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

9 najväčších zabijakov pečene. Porazte aspoň troch a budete žiť dlhšie

9 najväčších zabijakov pečene. Porazte aspoň troch a budete žiť dlhšie

dnes
Najhoršie miesto na kilá navyše je brucho, vrastú totiž rovno do pečene. Dobrá správa je, že aj pečeň môže schudnúť, ak jej to dovolíte.... Čítať viac
 
Váš príbeh: Bolesť na hrudi nepodceňujte! Marianovo srdce zachránili lekári už trikrát

Váš príbeh: Bolesť na hrudi nepodceňujte! Marianovo srdce zachránili lekári už trikrát

včera
Do nemocnice Mariána Grajzu prvý raz priviezli s bolesťou na hrudi doslova v hodine dvanástej. Druhý a tretí raz už vedel, o čo ide. Zachránili... Čítať viac
 
Bolesti hlavy, nervozita či smäd? Zdravie vám ničí suchý vzduch, zvlhčujte!

Bolesti hlavy, nervozita či smäd? Zdravie vám ničí suchý vzduch, zvlhčujte!

včera
Suchá sliznica je zraniteľnejšia, náchylnejšia na infekcie a môže vás zbaviť chuti. A nielen tej do jedla. Čítať viac
 
Chcete motiváciu, prečo sa učiť cudzí jazyk? S vaším mozgom sa deje niečo úžasné!

Chcete motiváciu, prečo sa učiť cudzí jazyk? S vaším mozgom sa deje niečo úžasné!

15.02.2020
Vedieť rozprávať cudzou rečou prináša skvelé bonusy. Presvedčia vás zaujímavé zistenia vedcov alebo sa presvedčte sami! Čítať viac
 
7 + 1 najčastejších problémov ľudí, ktorí nosia okuliare

7 + 1 najčastejších problémov ľudí, ktorí nosia okuliare

14.02.2020
Aj vy patríte k tým, ktorí si každé ráno musia nasadiť dioptrické okuliare? Tieto problémy vám budú určite veľmi známe. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe
SITA
dab