predplatne
 

Páni, zvyknete užívať lieky proti bolesti? Môžu ohroziť vašu plodnosť!

01.10.2018

Muži, ktorí užívajú relatívne vysoké dávky ibuprofénu, môžu mať problémy s plodnosťou. Naznačuje to nový výskum.

Bolesť hlavy, zvýšená teplota, seknuté kríže... Tabletka vyrieši mnoho problémov. Zdá sa však, že hlavne pánom môže aj poriadne zavariť.

Bolesť hlavy, zvýšená teplota, seknuté kríže... Tabletka vyrieši mnoho problémov. Zdá sa však, že hlavne pánom môže aj poriadne zavariť.Autor: Shutterstock.com

Štúdia tento rok zverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zistila, že u mužov, ktorí užívali 1200 mg účinnej látky ibuprofénu denne, počas obdobia šiestich týždňov, sa vyvinul hormonálny stav, ktorý súvisí s reprodukčnými problémami. 

Sója má vrtkavú povesť. Naozaj ničí mužské hormóny?

Čím skôr treba liek zase vysadiť

Štúdia však bola robená na pomerne malom počte respondentov, preto je na potvrdenie týchto výsledkov potrebný ďalší výskum. Nie je celkom jasné, či sa rovnaké hormonálne účinky objavia aj  u mužov, ktorí užívajú nižšie dávky ibuprofénu. Overiť tiež treba, či sú účinky reverzibilné, teda či sa po vysadení lieku plodnosť vráti, najmä u mužov, ktorí užívajú ibuprofén dlhší čas. Z krátkodobého hľadiska je pravdepodobné, že účinky sú zvratné. 

Predĺžené čakanie. Kde začať riešiť neúspešné pokusy o bábätko?

Znížená hladina testosterónu

U mužov, ktorí užívali ibuprofén, zaznamenali vedci už po dvoch týždňoch 23-percentný nárast hladín luteinizačného hormónu (LH). Ide o hormón, ktorý je vylučovaný hypofýzou a stimuluje produkciu testosterónu. Vyššie než normálne hladiny luteinizačného hormónu môžu naznačovať problém so semenníkmi. 

Vedci radia: Páni, čistením zubov si zabezpečíte výkonnosť v spálni

Napriek zmenám hladín LH sa však hladina testosterónu u mužov nezmenila. To naznačuje, že muži si vyvinuli stav nazvaný „kompenzovaný hypogonadizmus“. Ten nastane, keď sa produkcia testosterónu zníži, ale telo to dokáže kompenzovať zvyšovaním hladín LH, tvrdia vedci. 

Kotvičník je zelená viagra. Povzbudí erekciu, zvýši testosterón, navráti mužnosť

Neprekračujte dávkovanie

Kompenzovaný hypogonadizmus sa zvyčajne vyskytuje u starších mužov a podľa odborníkov súvisí s poruchou plodnosti. Aj samostatné experimenty s tkanivom semenníkov v laboratórnej miske naznačujú, že ibuprofén môže ovplyvniť produkciu testosterónu. 

Vyhnite sa liekom na potenciu. Vsaďte na prevenciu

Hoci je ešte potrebné ďalej skúmať vplyv tohto analgetika na mužskú plodnosť, odborníci už teraz chlapom odporúčajú, aby bez odporúčania lekára neprekračovali pri liečbe bolesti či horúčky dávku 1200 mg ibuprofénu v priebehu 24 hodín. Bežne a bez lekárskeho predpisu dostať pilulky s touto účinnou látkou v dávke 200, 400 alebo 600 mg.

Štúdia zahŕňala 31 mužov vo veku 18 až 35 rokov, ktorí boli náhodne rozdelení na skupinu, ktorá užívala ibuprofén, dve tabletky po 600 mg denne, a skupinu, ktorá užívala placebo každý deň počas šiestich týždňov. 

FOTO: Plodnosť môžu zlepšiť aj príjemné procedúry. Zájdite si na masáž

V tomto článku sa zaoberáme Neplodnosť ...viac
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Váš príbeh: Bolesť na hrudi nepodceňujte! Marianovo srdce zachránili lekári už trikrát

Váš príbeh: Bolesť na hrudi nepodceňujte! Marianovo srdce zachránili lekári už trikrát

dnes
Do nemocnice Mariána Grajzu prvý raz priviezli s bolesťou na hrudi doslova v hodine dvanástej. Druhý a tretí raz už vedel, o čo ide. Zachránili... Čítať viac
 
Bolesti hlavy, nervozita či smäd? Zdravie vám ničí suchý vzduch, zvlhčujte!

Bolesti hlavy, nervozita či smäd? Zdravie vám ničí suchý vzduch, zvlhčujte!

dnes
Suchá sliznica je zraniteľnejšia, náchylnejšia na infekcie a môže vás zbaviť chuti. A nielen tej do jedla. Čítať viac
 
Chcete motiváciu, prečo sa učiť cudzí jazyk? S vaším mozgom sa deje niečo úžasné!

Chcete motiváciu, prečo sa učiť cudzí jazyk? S vaším mozgom sa deje niečo úžasné!

včera
Vedieť rozprávať cudzou rečou prináša skvelé bonusy. Presvedčia vás zaujímavé zistenia vedcov alebo sa presvedčte sami! Čítať viac
 
7 + 1 najčastejších problémov ľudí, ktorí nosia okuliare

7 + 1 najčastejších problémov ľudí, ktorí nosia okuliare

14.02.2020
Aj vy patríte k tým, ktorí si každé ráno musia nasadiť dioptrické okuliare? Tieto problémy vám budú určite veľmi známe. Čítať viac
 
Keď LÁSKA vyhasína: Vieme, čo pomôže rozdúchať plameň vášne!

Keď LÁSKA vyhasína: Vieme, čo pomôže rozdúchať plameň vášne!

14.02.2020
Z času na čas sa to stane každému páru. Dokonca aj tým najzamilovanejším. Keď opadne prvotná láska, vášeň a túžba pomôžu tie správne... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Páni, zvyknete užívať lieky proti bolesti? Môžu ohroziť vašu plodnosť!