predplatne
 

Pravda o pití Slovákov. Nie sme krajinou abstinentov

17.03.2015

Kde žije viac abstinentov? Majú Slovenky alkohol radšej ako Češky? Pozrite si prehľad rozdielov v pití alkoholu medzi nami a inými národmi.

Češky pijú viac ako Slovenky.

Češky pijú viac ako Slovenky.Autor: Profimedia.sk

Slováci aj Česi starší než 15 rokov vypijú ročne v priemere trinásť litrov čistého alkoholu na osobu. Celosvetový priemer, ktorý aktuálne predstavuje 6,2 litra, pritom oba národy prevyšujú vyše dvojnásobne.

Za ostatnými európskymi krajinami pritom stále zaostávajú. Najvyššie čísla zaznamenali v Rusku (15,1 litra), Litve (15,4), Moldavsku (16,8) a Bielorusku (17,5), konštatuje sa v štúdii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Česi pijú lacnejšie

Keď príde na výber druhu alkoholu, Česi sa nálepky "pivný národ" nezbavia. Spotreba piva tu tvorí až 54 percent celkovej spotreby alkoholu. Slováci naproti tomu radšej siahnu po tvrdom alkohole, ktorý tvorí 46 percent celkovej konzumácie.

Česi však pivo pijú za nižšie ceny ako Slováci, pod čo sa podpísala spotrebná daň aj euro. Podľa prieskumu Sky Picker majú Česi druhé najlacnejšie pivo v Európe. Za jeden polliter zaplatia v priemere asi 0,88 eura, zatiaľ čo Slováci si na piatom mieste priplatia o desať centov viac. Chuť na víno je u oboch národov približne rovnaká a tvorí okolo 20 percent celkovej konzumácie alkoholu.

Češky majú alkohol radšej

Češky pijú viac ako Slovenky. Kým na Slovensku ženy priemerne vypijú okolo 6 litrov alkoholu ročne, Češky ho pijú takmer o dva litre viac (7,8 litra na ženu ročne).

Alkoholikom môžete byť, aj keď pijete málo: Ženy ohrozujú už dva poháre vína

Abstinenti

Slovensko sa síce za krajinu abstinentov vyhlásiť nemôže, žije ich tu však výrazne viac ako v Česku. Kým u nás tvoria 16,3 percenta populácie, u susedov je to len 2,6 percenta. Počet abstinentov, ktorý v krajine pribudol za posledných 12 mesiacov, je u nás takmer dvojnásobne vyšší.

Oslavujeme rovnako

Čo sa týka nárazového pitia, do ktorého sa počítajú aj rôzne oslavy, rozdiely medzi oboma národmi sa stierajú. Príležitostne si pritom v oboch krajinách vypije okolo 43 percent ľudí.

Vedľajšie účinky alkoholu sú v Česku fatálnejšie

Autori štúdie uviedli, že v roku 2012 prišlo celosvetovo k 3,3 miliónu úmrtí v dôsledku konzumácie alkoholu. Tá môže mať za následok viac než 200 rôznych ochorení vrátane cirhózy pečene, niekoľkých druhov rakoviny, ale tiež tuberkulózy a zápalu pľúc.
Cirhóza pečene, ktorá sa ľudovo nazýva aj "alkoholovou chorobou", je na Slovensku bežnejšia ako v Česku. Vyskytuje sa u takmer 40 percentách mužov a 12 percentách žien, ktoré zomreli prirodzenou smrťou, v Česku je to u 23,7 percenta mužov a 9,4 percenta žien.

Na následky dopravných nehôd súvisiacich s nepovolenou konzumáciou alkoholu za volantom v Česku zomiera o tretinu viac ľudí ako u nás.

Slovenské závislosti

Na Slovensku sa dá spočítať dvojnásobne viac prípadov závislosti od alkoholu než u susedov (Slovensko – 5,5 percenta, Česko 2,6 percenta). Alkohol je u nás zároveň najčastejší dôvod, pre ktorý sú ľudia hospitalizovaní na psychiatrii, až potom nasledujú pacienti so schizofréniou a depresiami. Od roku 2010 do roku 2013 počet pacientov závislých od alkoholu stúpol v SR na 11 350, z nich okolo 80 percent tvoria muži.

Najviac alkoholikov

Najviac hospitalizovaných, vyše 2000 ročne, je v Prešovskom a Košickom kraji, najmenej v Trnavskom a Bratislavskom, kde pre túto diagnózu umiestnili menej ako 1000 pacientov. Skutočnosť, že najviac závislých od alkoholu je na východe Slovenska, súvisí s vyššou konzumáciou koncentrovaného alkoholu. Slováci na západe, ktorý je známy vinárskymi oblasťami, uprednostňujú "nápoj bohov".

 Zabávajte sa! Alkohol si môžete dopriať aj bez nepríjemných následkov

Autor: izdravie/ezv/čtk
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Milujete piknik? História jedenia pod holým nebom siaha až do obdobia francúzskej revolúcie

Milujete piknik? História jedenia pod holým nebom siaha až do obdobia francúzskej revolúcie

včera
Postačí veľká deka, košík dobrého jedla, príjemné prostredie a samozrejme krásne počasie. Piknik sa môže začať. Čítať viac
 
6 zlozvykov, ktoré vaše oči nepotešia. Každý z nás má aspoň jeden

6 zlozvykov, ktoré vaše oči nepotešia. Každý z nás má aspoň jeden

včera
Každého poteší ostrý zrak. Niekedy však oči zbytočne trápime. Vysedávanie pred počítačom nie je to jediné, čo im neprospieva. Čítať viac
 
Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

17.06.2019
Podľa niektorých odborníkov je elektrická kefka lepšia. Lepšie odstráni zubný povlak aj kameň. Jedným z dôvodov je aj nesprávne používanie... Čítať viac
 
Daylong? Čo na to lekárnik?

Daylong? Čo na to lekárnik?

17.06.2019
Prichádza leto a s ním spojená záplava slnečných lúčov a naša túžba vystaviť sa im. Čítať viac
 
Klíma sa vám zahryzne nielen do chrbta. Prečo sa nehanbiť za ponožky v lete?

Klíma sa vám zahryzne nielen do chrbta. Prečo sa nehanbiť za ponožky v lete?

16.06.2019
Pohár nechladeného nápoja pred odchodom z klimatizovaného priestoru vám pomôže uvoľniť stres, odplaví aj napätie v chrbtici. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pravda o pití Slovákov. Nie sme krajinou abstinentov
izdravie/ezv/čtk