Pravidelným pohybom sa zbavíte mnohých ťažkostí

25.05.2009

Vysoký krvný tlak, cukrovka, bolesti kĺbov alebo astma. Pri zdravotných problémoch je športovanie to posledné, na čo myslíte. A to je chyba. Už po šiestich týždňoch sa vám upraví hladina cholesterolu aj cukru a kĺby sa vám poďakujú.

Správna miera pohybu vášmu zdraviu prospeje.

Správna miera pohybu vášmu zdraviu prospeje.Autor: Ilustračná Sxc.hu

Pravidelný cielený pohyb vás môže zbaviť mnohých ťažkostí. Je jedno, či máte dvadsať, tridsať, päťdesiat, alebo sedemdesiat rokov, pre každého sa nájde ideálna aktivita.

TLAK VYLEPŠUJTE PRUŽNÝM PÁSOM

Slovákov najčastejšie trápi srdce. Po určení diagnózy, či už ide o ischemickú chorobu, alebo hypertenziu, sa mnohí prestanú hýbať, aby organizmus zbytočne nenamáhali. Pohyb však motivuje srdce, aby zvládlo väčšie pulzové frekvencie. „Pri srdcových ochoreniach hovoríme o takzvanom smrtiacom kvartete – zvýšená hladina cukru, kyseliny močovej, cholesterolu a vysoký krvný tlak.

Výskumy ukázali, že pri pravidelnom pohybe sa do šiestich týždňov tieto metabolické parametre menia, znižuje sa cukor, cholesterol a začína sa upravovať kyselina močová,“ hovorí telovýchovná lekárka Alena Urvayová. „Ak cvičíte vyše štyridsať minút, začnú sa svaly a ich okolie lepšie prekrvovať. Tým, že sa otvoria cievy, mierne poklesne tlak. Po polroku pravidelného športovania je aj srdce po infarkte pripravenejšie na záťaž.“

Náš tip: Na úpravu hladiny cukru sú lepšie silové cvičenia, anaeróbne. Do tejto kategórie možno zaradiť aj športy, ktoré vykonávate veľmi intenzívne. Ak vás však trápi vysoký krvný tlak, silové cvičenie nahraďte odporovým. Činky vymeňte za pružný pás. Zdvíhanie ťažkých bremien nad hlavu a tlak na hruď nie sú pri vysokom tlaku vhodné.

KĹBOM PROSPIEVA TANEC

Vekom človek tuhne. Zobudiť sa po tridsiatke a pociťovať bolesť kĺbov nie je nič výnimočné. „Ťažkosti spôsobuje málo pohybu a hlavne fakt, že cielene nerozvíjame kĺbovú flexibilitu. Vhodná je kondičná gymnastika, ale nie klasický aerobik. Kondičná gymnastika je statickejšia, zameriava sa však nielen na rozvoj sily, ale zlepšuje aj kĺbovú pohyblivosť, ohybnosť chrbtice a elasticitu svalov,“  radí odborníčka. Vybrať sa môžete na pilates a neuškodí vám ani pravidelný strečing. Výborný je i tanec. Rýchlejším pohybom v určitom tempe si precvičíte rovnováhu a rozviniete obratnosť.

Náš tip: Tancujte aj pri reumatologických ochoreniach. Zvoľte pomalšie tempo a po piatich-šiestich minútach si dajte prestávku. Výhoda je, že medzi množstvom tanečných štýlov si každý nájde svoj. Ak máte navyše po boku partnera, ktorý má tanec rád, utuží to váš vzťah.

JOGA PRE ASTMATIKOV

„Dýchanie hrá v joge podstatnú úlohu, preto je vhodná pre astmatikov. Zároveň sa naučia správne držať telo,“ hovorí MUDr. Alena Urvayová. „Výborná je i kombinácia chôdze na čerstvom vzduchu a dychovej gymnastiky. Astmatici sa musia naučiť dýchať bránicou.“ Ak sa rozhodnete pre pohyb na čerstvom vzduchu, musíte byť pripravení na styk s alergénmi. Každý astmatik vie, ako sa má v takých prípadoch správať. Pohyb môže oddialiť záchvaty.

Náš tip: Správne dýchanie a držanie tela motivuje bránicu, chrbticu i brušné svaly. Stredná vrstva brušných svalov sú dýchacie svaly. Keď sa pravidelne posilňujú, nádych pri astme je ľahší.
 

NAMIESTO PLÁVANIA INDIÁNSKY BEH

Za ideálny šport pri väčšine zdravotných problémov považujú mnohí plávanie. Nie je to celkom tak. „Rekreačné plávanie určite nadľahčuje, masíruje povrch tela, ale nestimuluje srdcovo-cievny aparát. Pulzová frekvencia nejde do vyšších hodnôt. Oveľa vhodnejšie je cvičenie vo vode,“ objasňuje telovýchovná lekárka. Výborná je podľa nej i indiánska dráha zdravia. Striedate pri nej chôdzu s behom.

Po chvíli pridajte cvičenia, ktoré rozvíjajú obratnosť a neuškodí ani posilňovanie. Využite všetko, čo v prírode nájdete – lavičku, strom alebo preliezačku. Ideálna je pohybová aktivita, ktorá mierne zvyšuje pulzovú frekvenciu. Každý primerane k možnostiam, aby si trochu zlepšil vytrvalosť, trochu silu i kĺbovú flexibilitu. Aby ste to so záťažou neprehnali, poraďte sa s odborným lekárom. „Kritériom by malo byť to, aby sme v každom veku boli schopní prejsť tritisícšesťsto metrov a uniesť aspoň päť- až šesťkilové bremeno.“ 

ASPOŇ TRIKRÁT DO TÝŽDŇA

Najideálnejší je prirodzený pohyb na čerstvom vzduchu, musí mať však svoju intenzitu a pravidelnosť. Na športovanie si nájdite čas aspoň tri-, štyrikrát za týždeň. „Keď máte zdravotný problém, pohyb môže pozitívne ovplyvniť liečbu. Pri každom stave, i na posteli v prípade silnej artrózy, sa oplatí. Musí to byť pohyb, ktorý mobilizuje a bojuje proti stuhnutiu. Ak nič nerobíte, okrádate sa o veľa a znižuje kvalitu života,“ radí Alena Urvayová.


Autor: Katarína POSLUCHOVÁ

Ďalšie články z tejto sekcie

Žijete v sladkej nevedomosti, alebo netušíte, čo vám chýba? Nové Zdravie

Žijete v sladkej nevedomosti, alebo netušíte, čo vám chýba? Nové Zdravie

dnes
O máloktorej chorobe koluje toľko mýtov ako o cukrovke. Viete, kedy diabetikovi nesmiete pichnúť inzulín a ktorý minerál v tele ovláda... Čítať viac
 
VIDEO: Ako si vypestovať ruže z kytice? Finta je v zemiaku

VIDEO: Ako si vypestovať ruže z kytice? Finta je v zemiaku

včera
Nemusíte byť zdatný záhradkár, aby vám balkón skrášlili ruže. Vypestujte si ich z kytice, ktorú máte doma vo váze! Čítať viac
 
Poznáte bezbariérový web? Každý piaty človek ho potrebuje!

Poznáte bezbariérový web? Každý piaty človek ho potrebuje!

17.01.2017
Odhaduje sa, že dvadsať percent užívateľov internetu má hendikep, s ktorým nedokáže nájsť a prečítať si na webe potrebné informácie.... Čítať viac
 
FOTO: Ako tínedžerka trpela depresiami, pomohol jej zaujímavý koníček

FOTO: Ako tínedžerka trpela depresiami, pomohol jej zaujímavý koníček

16.01.2017
Mladá Holanďanka si nikdy nepomyslela, akú zmenu so sebou prinesie nové hobby. Dnes je konečne šťastná. Čítať viac
 
FOTOcviky: Trénerka radí, ako uvoľniť bolesť krížov a svalové napätie

FOTOcviky: Trénerka radí, ako uvoľniť bolesť krížov a svalové napätie

15.01.2017
Účinnou prevenciou bolestí v krížovej oblasti je pohyb, prízvukuje trénerka Eleonóra Kováčiková. Čítať viac
 
 

wanda.sk