predplatne
 

Prečo sa v lete rýchlejšie opijete a zachráni vás grilovaná krkovička pred opicou?

27.07.2018

Letná noc je ideálna na večierok a piatok večer priam volá po resetovaní hlavy. Ani s alkoholom sa to neoplatí preháňať. Pred nevoľnosťou vás neochráni ani sprcha či šálka kávy.

Pohárik vás síce uvoľní, ale vaše telo nepoteší.

Pohárik vás síce uvoľní, ale vaše telo nepoteší. Autor: Shutterstock

Opijete sa v horúčavách rýchlejšie? Pri vysokých teplotách obsahujú bunky tela menej tekutín. Alkohol je tak po požití v organizme koncentrovanejší a to zvyšuje jeho účinok. Navyše pečeň rozkladá alkohol v lete pomalšie ako keď je počasie chladnejšie. Behom slnečného dňa tak radšej haste smäd neakolholickými nápojmi. 

Zníži tuk účinok alkoholu?

Dáte si na grilovačke mastnú krkovičku alebo si pred akciou pochutíte na chlebe s masťou, aby ste znížili účinok alkoholu? Nech zjete čokoľvek, alkohol sa do krvi dostane. Mastnejšie potraviny len spomalia tento proces. Tuk či olej totiž pokryjú žalúdočnú a črevnú sliznicu, čo spomalí vstrebávanie alkoholu do krvi. 

Kotvičník je zelená viagra. Povzbudí erekciu, zvýši testosterón, navráti mužnosť

Budete po poháriku lepšie spať?

S receptom, že proti nespavosti zaberá pohárik, ste sa už určite stretli. Odborníci však zdvíhajú varovný prst, ide skôr o polopravdu. Alkohol vám možno pomôže zaspať, lebo sa uvoľníte, výrazne sa však znižuje kvalita spánku. Budete spať nepokojne. Dokonca je pravdepodobné, že sa zobudíte hneď ako sa alkohol odbúra z tela. A opäť budete mať problém so zaspávaním. Po požití je potlačená hlboká takzvaná REM fáza v prospech povrchného spánku.

Opijú sa ženy rýchlejšie ako muži?

Ženy sú v tomto smere od prírody v nevýhode. Majú síce v tele viac tuku ako muži, ale obsah vody je o 10% nižší ako v prípade silnejšieho pohlavia. A to je jeden z kameňov úrazu. Hoci vypijú rovnaké množstvo alkoholu, jeho koncentrácia v krvi bude u žien vždy vyšší. Navyše ženská pečeň odburáva alkohol pomalšie, lebo obsahuje menej potrebného enzýmu. Ak vypije žena a muž rovnaké množstvo alkoholu, bude u dám jeho koncentrácia o 20% vyššia.

Ráno s oknom: Vieme, prečo pamäť vymazala vaše nočné zážitky

Zachráni vás pred opicou káva?

Platí to rovnaké pravidlo ako v prípade mastných jedál, káva len spomaľuje účinky alkoholu. A dať opitého človeka do sprchy a púšťať na neho studenú vodu nie je najlepší nápad. V ohrození môže byť aj jeho život. Kvôli náhlej zmene telesnej teploty môže opitý človek skolabovať. Ak už chcete znížiť následky prehýrenej noci, dajte si radšej 200 ml hruškovej šťavy. Znižuje následky opice, ku ktorým patrí nevoľnosť a bolesť hlavy. 

Čítajte aj:

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

včera
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

18.09.2018
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

17.09.2018
Bolieva vás česanie vlasov alebo stuhnuté miesto na chrbte? Nedá vám spať palec na nohe či sa budíte, tam kde ste ani nezaspali? Predplaťte... Čítať viac
 
Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

16.09.2018
Herca z Liptova chytila Nitra za srdce. No keď sa mu začalo nebezpečne zväčšovať, museli Martina Nahálku (38) vziať do parády lekári.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prečo sa v lete rýchlejšie opijete a zachráni vás grilovaná krkovička pred opicou?
Katarína Posluchová