predplatne
 

Robo Mikla: Otvorený rozhovor o démonoch z minulosti. Mal som šťastie!

20.10.2017

Zabávame sa na tom, koľko toho kto vypil, tľapkáme ho po pleci, aby si ešte dal, že bude zábava. Fičia opité vtipy východniarov. Prečo si takýmto štýlom nerobia ľudia žarty z rakoviny?

Bulteriéra Freda si Robo adoptoval z útulku. Majú spoločný osud so šťastným koncom.

Bulteriéra Freda si Robo adoptoval z útulku. Majú spoločný osud so šťastným koncom.Autor: časopis Zdravie/ Robo Hubač

Vyhodnotenie súťaže o knihu Roba Miklu s venovaním nájdete na konci rozhovoru! Výhercom gratulujeme! 

Väčšina si ho pamätá ako rebela, ktorý odstúpil pod vplyvom v siedmom finálovom kole prvej slovenskej SuperStar. Dnes oslavuje Robo Mikla (36) päť rokov bez jedinej kvapky. Napriek tomu sa ráno občas prebudí s opicou. 

Moja biologická matka bola alkoholička. Pila aj počas tehotenstva. Ja som sa opitý vlastne narodil, s triaškou, podvyživený, s oslabenou imunitou. "

„Závislosť má u každého vlastný scenár. Ja som bol kvartálny pijan. Väčšinou som vydržal 28-30, nanajvýš 50 dní bez alkoholu. Potom sa v priebehu pol hodiny zotmelo a bol som „na šnúre“ 5 dní v kuse. Potom som sa týždeň regeneroval, plakal v ťažkých stavoch depresie, týždeň som si užíval, že som triezvy, a dúfal, že to vydržím. Ďalší týždeň už prichádzali démoni a do mesiaca som bol dole. Pil som celých 13 rokov. Najdlhšie som vydržal triezvy pol roka s jedným prerušením po 3 mesiacoch."

Keď ste išli do SuperStar, uvedomovali ste si, že už ste chorý?

Áno, bol som už po dvoch psychiatrických liečeniach. Do súťaže som išiel s tým, že si to užijem ako najväčší žúr, všetko utratím, prepijem, prefetujem a potom sa zastrelím. Kým z toho bude biznis, rád do toho pôjdem, a keď nebudem vládať, ukončím to. Mal som aj objednanú zbraň, našťastie, nekúpil som ju.

Kedy sa to zlomilo?

Opitý som nabúral tesne vedľa autobusovej zastávky. Bolo to v nedeľu o druhej ráno. Napadlo mi, čo by sa stalo, keby to bolo cez deň. To bol asi prvý zlom. Pred týmto incidentom som bol jednoducho rocker a rocker chľastá, no a čo. Vedel som, že to nie je v poriadku, no vždy som si to zdôvodnil. Po oboch trojmesačných liečbach som sa do dvoch týždňov po prepustení zasa opil. Nestačilo.

Kedy vás prešla chuť na alkohol?

Odišiel som do Ameriky. Za láskou. A hoci tá vzťahová ihneď stroskotala, dokázal som to, v čo už nikto nedúfal. Volal som odtiaľ manažérke s plačom a otázkou, či si vie predstaviť, že by som aspoň rok vydržal nepiť. Veľmi som po tom túžil. A vďaka dvom skvelým ľuďom, ktorých som tu spoznal, som to dokázal. Dali mi prácu, ktorá ma dostatočne fyzicky unavila. Robil som s drevom, smetiara, upratoval som... Nemusel som nič riešiť. Jednoduchá stereotypná činnosť, po ktorej som si ľahol rovno do postele. Bez stresu. 

Relax pri pohári vína? Pozor, aby vám nenarušil spánok. A nielen to!  

Na Slovensku ste to neskúšali?

Nie. Jedna vec je, že v Amerike ma nikto nepoznal. Druhý podstatný rozdiel sú podmienky, ktoré tam poskytujú zadlženým závislým, čo chcú pracovať. Náš systém ma veľmi hnevá a nechápem ho. Alkoholici sú v začarovanom kruhu. Nemajú peniaze ani zaplatené zdravotné poistene. Na krku však majú exekútora, ktorý chce peniaze, a keďže sú chorí, nie sú schopní chodiť do práce a zarobiť si ich. A liečba? Na tú nemajú nárok! Hoci alkoholizmus je klasifikovaný ako diagnóza F10, nedá sa na chorobu odvolať. Problémom sú aj liečebne. Jasné, že režimovej liečbe sa treba prispôsobiť, no závislosť má milión foriem, no oni pristupujú k všetkým podľa jedného vzorca.

FotoShooting pre časopis Zdravie si pozrite vo FOTOGALÉRII. Autor: Robo Hubač

V čom to bolo iné?

V ukážkovom systéme. Závislý, ktorý sa začne liečiť, dostane určitý čas na preukázanie toho, že liečbu dodržiava a pracuje na sebe. Od druhého levelu mu plynú benefity. Ak abstinuje päť alebo šesť rokov, prácu dostane. Prípadne má právo vziať si neplatené voľno na doliečovací proces. Môže sa dať znovu zavrieť, preliečiť sa. Zamestnávateľ a štát to vítajú, pretože sa staráte o svoje zdravie. Tam sa môžete vrátiť do života a nie pomýšľať na samovraždu, lebo nevidíte iné riešenie. Keď vám exekútor volá každé druhé ráno, nemáte veľmi chuť byť triezvy.

Vám volal?

Jasné! Keby mi z neba nespadlo pár anjelov strážnych, tak to nezvládnem.

Mohli urobiť niečo vaši rodičia, aby vás pred tým uchránili?

Alkoholová závislosť funguje jasne. Keď raz začnete piť a prekročíte hranicu, kedykoľvek prestanete a znova siahnete po poháriku, nezačínate odznova, ale v bode, kde ste prestali. Moja biologická matka bola alkoholička. Pila aj počas tehotenstva. Ja som sa opitý vlastne narodil, s triaškou, podvyživený, s oslabenou imunitou.

A čo vaša adoptívna rodina? Otec bol krčmárom.

V nej nik nepochybil. Otec poňal svoju profesiu vzorne a pre prípad, že by niekto tvrdil opak, musím ho teraz „bonznúť“. Vždy mal pod pultom naliatu malinovku, aby známych oklamal, že si s nimi na vyzvanie pripije alkoholom. Obaja boli abstinenti, ktorí si štrngli nanajvýš štyrikrát do roka. Už po jednom poháriku sa otec usmieval a mame prišlo zle. Ja som osemnásť rokov nepil. Alkohol mi nechutil. Víno bolo kyslé, pálenka hnusne ostrá, pivo horké.

A potom vám zrazu začalo chutiť?

Na Mikuláša v roku 1999 som hral v predstavení čerta, kamaráti ma volali na pivo. Myslel som, že si ho nedám, no neviem prečo, v ten deň mi zachutilo. Vypil som jedno, druhé, tretie a prišlo mi tak príjemne. U niekoho to ide postupne, u mňa zo dňa na deň. Cverna bola nastavená. Závislosť pokračovala tam, kde „v bruchu“ skončila.

Ste päť rokov čistý. Prečo pomáhate ľuďom prekonať závislosť?

Pre abstinujúceho alkoholika je priam nutnosťou pomáhať ďalším boriť sa so závislosťou. Viem, čo sa s ním deje, ako mu pomôcť, a zároveň mám pred očami negatíva, čo ma udržuje v strehu. Mozog má zaujímavú funkciu, vytesní zlé zážitky. A tak vždy hrozí, že do toho znova spadnete.

Majú význam prednášky v školách? Zachránia niekoho?

Deťom chýbajú vzory. Spoluzávislosť, to je to, čo väčšinu z nich osloví. Vtedy im začne dochádzať, že to zažili. Vidia spolužiaka, kamaráta alebo seba v modelových situáciách, ktoré počas prednášky vytváram. Potom už nemusím nič dodať. V miestnosti nastane trpké dusno a ja ho mám rád, lebo v tej chvíli viem, že som im ukázal diabolskú tvár alkoholu a oni ju uvideli.

Z prednášky Démon doby. Foto: Archív R.M.

Máte od nich reakciu?

Silnú. Po každej prednáške za mnou prídu a plačú. Dovtedy to v sebe držali, pretože sa hanbili. Niektorí až vtedy pochopia súvislosti. Pýtajú sa, ako pomôcť blízkym, čo majú robiť. Ale nemôžu robiť nič, len ho nechať tak. Sám sa musí prebrať.

Stačí mať pevnú vôľu?

Kdeže, to je fáma! Vôľové centrum je prvé, ktoré alkohol odpáli. Jednoduchá skúška správnosti: Keby sme mali pevnú vôľu, tak predsa nepijeme. Alkoholik musí sám zistiť, čo potrebuje, čo mu pomôže, aby sa udržal triezvy. A to je problém! Ak to nájdete, prestať už je hračka.

Ako zvládate stres? Nemáte chuť spláchnuť ho?

Na Slovensku sa u mňa systematicky opakuje stále málo známy syndróm „dry drunk“, v preklade nasucho opitý. Zrazu sa správate ako opitý debil, no nič ste pritom nevypili. Ste agresívny, zlostný, nervózny na seba aj na druhých.

A vtedy príde chuť?
Absolútne nejde o chuť. Som nervózny, lebo kedysi by som si v takej chvíli dal. Viem, že sa nenapijem, no mozog beží a na podnety, na ktoré by som za normálnych okolností reagoval v pohode a s nadhľadom, reagujem agresívne a pesimisticky. Je to akási pamäťová stopa. Niekedy sa mi dokonca stane, že sa na ďalší deň zobudím s pocitmi, aké som mával po prepitej noci. Sucho v ústach, bolesť hlavy a strašná chuť na sex.

Ako často to na vás príde?

To závisí od psychického vypätia. Keď je veľa stresu, aj každé dva týždne a trvá to presne tak dlho, ako som píjaval, takže aj tri, štyri dni.

Čo vám vtedy pomáha?

Keď to príde a viem, že nebude dobre, pár ľuďom zavolám, že som včera chľastal a oni už vedia. Radšej idem preč, ako prísť domov a robiť nervy sebe aj otcovi. Vyveziem sa do lesa, tam prespím, potom sa idem kúpať. Potrebujem sa odmeniť, byť k sebe dobrý. Prípadne trávim čas s najbližšími – s chalanmi z kapely, s mojou manažérkou Zuzkou alebo s priateľkou. Láska a neha odbúrajú zlé myšlienky. A sex ich prehodí úplne niekde inde.

Robo sa dnes nenudí a srší spokojnosťou. Koncertuje, skladá, prednáša na školách o hrozbách alkoholizmu, vyučuje tvorivú dramatiku a vedie detský divadelný krúžok. Foto: archív R.M.

Veríte si, že sa už nenapijete?

Hociktorý abstinujúci alkoholik môže opäť padnúť. Dnes tu budem hrdinsky rozprávať a zajtra sa mi to stane. Teším sa z každého dňa, keď ráno vstanem, som v pohode a nemám chuť na pohárik. A tak je to už päť rokov. No viem o jednej jedinej veci, keď by som to asi urobil.

Akej?

Keby som nevedel, čo je s mojim blízkymi. Keby ich uniesli, zmizli by, čokoľvek... Stačí mi, že mi milovaný človek tri hodiny nedvíha telefón! Ak by to malo trvať deň, uf...

Pociťujete zdravotné následky? Poznačila vám závislosť imunitu?

Mal som šťastie. Alkohol mi nepoškodil žiadne orgány. Čo sa týka imunity, u mňa je to jasné už od narodenia a FAS (fetálneho alkoholového syndrómu, pozn. red.). Mám odsledované, že keď je viac stresu, viróza na mňa ľahko skočí. Jediné, čo ma dlhodobo trápi, sú polypy v nose a dýchacie cesty. Som alergický na peľ, takže kvapky nosím všade so sebou.

Ste dobrý pacient?

Najskôr skúšam všetky prírodné vitamínové bomby, citróny, pomaranče, cibuľu, cesnak. Ak mám dlhšie problémy, idem k lekárovi a poctivo užívam lieky. Ale to je maximálne dvakrát do roka.

Žarty?

Keby bola u nás vyššia úroveň osvety o možných rizikách alkoholu a závislosti, náš národ by sa toľko nesmial! Tí, čo nepijú, sú spoluzávislí rodinných príslušníkov, čo pijú. Aj oni potrebujú pomoc.

Sledujte VIDEO s Robovým odkazom všetkým, ktorí sa po práci chystajú na pohárik


 

Okrem skladania piesní tvorí aj poéziu. Zbierku básní Maliar slov vydal pod menom od biologických rodičov, Vojtech Zenka. Niekoľko nám ich pre vás v redakcii nechal ;) 
A tu sú mená piatich z vás, ktorým za správnu odpoveď na minulotýždňovú súťažnú otázku posielame jeho knihu: 

 Barbora Borovská, Ružomberok
Matúš Gondek, Stropkov
Silvia Bellová, Šaštín-Stráže
Jana Danišová, Jarovce,
Denisa Maniková, Poprad.

Bude vás zaujímať: 

Závislosť

V tomto článku sa zaoberáme Alkoholizmus ...viac Závislosť ...viac
Autor: Beata Ditte
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prekvapivé odhalenie! Doprajete si priveľa jedla? Tuk vám upcháva dýchacie cesty

Prekvapivé odhalenie! Doprajete si priveľa jedla? Tuk vám upcháva dýchacie cesty

dnes
Nadmerná telesná hmotnosť mení štruktúru dýchacích ciest a zužuje ich. Najnovšie zistenia menia pohľad na obezitu. Čítať viac
 
Nechty ako detektor zdravia. Prezradia aj pokročilé štádium rakoviny, vidíte toto?

Nechty ako detektor zdravia. Prezradia aj pokročilé štádium rakoviny, vidíte toto?

dnes
Tvar, farba i okolie nechtu oznamuje, čo sa deje vnútri tela. Často sa príznaky ochorení na nechtoch objavia ako prvé. Čítať viac
 
Krutý horoskop: Úchylky i šialenstvo. Ktoré poruchy sú typické pre vaše znamenie?

Krutý horoskop: Úchylky i šialenstvo. Ktoré poruchy sú typické pre vaše znamenie?

včera
Máte sklon k narcistickej poruche osobnosti, žiarlivosti alebo ľahšie podliehate depresii? Kedy sa ľuďom v znamení Váh zhoršuje... Čítať viac
 
Neurochirurg Adrian Kiss slovíčko „padla“ nepozná: V práci nesledujem hodinky

Neurochirurg Adrian Kiss slovíčko „padla“ nepozná: V práci nesledujem hodinky

20.10.2019
Lekár odchádza z práce až vtedy, keď má všetko hotové. Vystríhali ho, že v neurochirurgii neexistuje pracovný čas. Čítať viac
 
Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

19.10.2019
Viete, kedy je čas utekať k lekárovi? Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Ktoré problémy s dýchaním či vylučovaním,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Robo Mikla: Otvorený rozhovor o démonoch z minulosti. Mal som šťastie!
Beata Ditte